Reklama

Ciąża bliźniacza - to trzeba wiedzieć

Jeśli oczekujesz na narodziny bliźniąt, powinnaś wiedzieć o kilku możliwych różnicach między ciążami pojedynczymi a bliźniaczymi. Oto kilka faktów, które warto znać.

Jeśli oczekujesz na narodziny bliźniąt, powinnaś wiedzieć o kilku możliwych różnicach między ciążami pojedynczymi a bliźniaczymi. Oto kilka faktów, które warto znać.

a) bardziej prawdopodobne jest naturalne zajście w ciąże bliźniaczą przez kobiety po 30. roku życia - im kobieta starsza, tym częściej zdarzają się odchylenia podczas cyklu menstruacyjnego i pojawiają się podwójne owulacje, które mogą skutkować poczęciem się bliźniąt. Poza tym większe prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bliźniaczą mają kobiety, których cykle były stymulowane hormonalnie oraz w rodzinach, gdzie od pokoleń rodzą się bliźnięta.

b) Poranne mdłości mogą być znacznie silniejsze, gdy spodziewasz się bliźniaków - jedną z przyczyn, którą obwinia się o wywołanie nudności, jest wysoki poziom ludzkiej gonadotropiny kosmówkowej. Poziom tego hormonu jest wyższy w ciążach bliźniaczych, więc kobiety noszące bliźnięta częściej skarżą się na mdłości i wymioty w pierwszym trymestrze. Dobra wiadomość jest taka, że w większości poranne mdłości ustępują do 14. tygodnia ciąży - także w ciążach bliźniaczych. 

Reklama

c) Mamy bliźniaków podczas ciąży częściej skarżą się na bóle pleców, zgagę i mają więcej trudności ze snem niż ciężarne spodziewające się jednego dziecka. Mają również wyższy wskaźnik anemii i większe prawdopodobieństwo krwotoku poporodowego (krwawienia) po porodzie - jak widać podwójna ciąża niesie większe ryzyko, nie zapominajmy jednak że nagroda za ciążowe trudy także jest podwójna

d) Wbrew pozorom, nie czuje się ruchów dzieci wcześniej niż w przypadku jednego - jeśli to twoja pierwsza ciąża, ruchy po raz pierwszy poczujesz prawdopodobnie między 17. a 20. tygodniem, niezależnie od ilości dzieci w macicy. Może to być wcześniej, jeśli byłaś już w ciąży.

e) Trudniej dokładnie zbadać dzieci po 12. tygodniu ciąży. O ile w ciąży pojedynczej badanie markerów wad genetycznych może odbyć się zarówno w pierwszy jak i w drugim trymestrze, w przypadku bliźniąt bywa bardzo trudne lub wręcz niemożliwe - dzieci zasłaniają się nawzajem i nawet bardzo doświadczony technik USG może mieć z tym problem.

f) Kobiety oczekujące bliźniąt częściej muszą gościć u swojego lekarza. Niestety, są one narażone w większym stopniu na pojawienie się schorzeń takich jak anemia, cukrzyca, cholestaza, nadciśnienie tętnicze, dlatego ich stan powinien być uważnie kontrolowany.

g) Bliźniacze ciąże często kończą się porodem przedwczesnym - aż połowa rozwiązuje się zanim minie 37. tydzień ciąży. Średni czas trwania ciąży bliźniaczej wynosi 36. tygodni, a masa urodzeniowa bliźniąt jest niższa o około 1 kg niż dzieci z ciąż pojedynczych. W dzisiejszych czasach nie jest to jednak powód do obaw i zdecydowana większość bliźniąt, mimo iż urodzonych przedwcześnie, rozwija się zupełnie prawidłowo.

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL