Reklama

Metody leczenia ADHD - zaangażuj się!

ADHD czyli zespół nadpobudliwości psychoruchowej dotyka coraz więcej dzieci. Leczenie może okazać się trudne i długofalowe, dlatego im szybciej podejmiemy kroki, tym lepiej.

Istnieje bardzo wiele metod leczenia ADHD. Zasadniczą sprawą jest by terapia nie skupiała się jedynie na osobie chorej, zaangażowane powinno być całe otoczenie dziecka - rodzina, rówieśnicy, szkoła.

Aby leczenie było efektywne wskazane są działania ze strony szkoły, nauczycieli. W tym celu organizuje się tzw. zajęcia wyrównawcze, polegające na prowadzeniu przez nauczyciela specjalnych, dodatkowych zajęć. Mają one pomóc w wypracowaniu u dziecka pewnych nawyków, które są przydatne w uczestnictwie w pozostałych zajęciach.

Bardzo ważną osobą wspierającą ucznia z ADHD na terenie szkoły może okazać się pedagog lub psycholog szkolny. Jego zadaniem jest korygowanie niewłaściwych zachowań dziecka nadpobudliwego.

Reklama

Terapia jest skuteczna, gdy konsekwentnie stosowana w głównych płaszczyznach kontaktu: w domu i w szkole. W związku z tym, należy uświadomić całe otoczenie, w którym dziecko  przebywa, o jego przypadłości. Metody wychowawcze stosowane przez rodziców (będące elementem terapii) muszą spotkać się z aprobatą najbliższych, tylko wtedy mają sens.

Pochwała i konsekwencja - to jedne z najważniejszych. Ważne jest uświadomienie społeczeństwu, że dziecko z ADHD z natury nie jest agresywne, a jego zachowanie nie jest winą samego dziecka, jego rodziców czy nauczycieli. Zachowania o charakterze agresywnym są odpowiedzią na niewłaściwe traktowanie.

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: ADHD

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL