Zły cholesterol: skąd się bierze i jak można go obniżyć?

Za podwyższony poziom cholesterolu odpowiadają nie tylko predyspozycje genetyczne, ale również nasz styl życia. Każdego dnia można podjąć pierwsze kroki, by utrzymać jego prawidłowy poziom. Zbyt wysoki poziom cholesterolu może doprowadzić do bardzo poważnych chorób.

Artykuł z ekspozycją partnera USP Zdrowie

Czym jest cholesterol?

Cholesterol jest tłuszczem wytwarzanym w wątrobie, a także częściowo dostarczanym wraz z pożywieniem. W naszym organizmie wypełnia on bardzo ważną rolę, m.in. odpowiada za budowę komórek i wytwarza witaminę D3. Ale jeśli dopuścimy do tego, żeby poziom tzw. złego cholesterolu, czyli frakcji LDL, nadmiernie wzrósł, może się okazać niebezpieczny. Zacznie się on odkładać na ścianach tętnic, tworząc blaszki miażdżycowe, to z kolei prowadzi do choroby zwanej miażdżycą, która może być podłożem dla takich stanów, jak: zawał serca, udar mózgu, nadciśnienie tętnicze, ostre niedokrwienie kończyny, tętniaki czy niewydolność nerek. Warto zapamiętać, że im poziom cholesterolu "dobrego" (HDL) jest wyższy, a poziom cholesterolu "złego" (LDL) - niższy, tym mniejsze ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia.

Reklama

Za podwyższony poziom cholesterolu LDL mogą odpowiadać czynniki genetyczne, a także wiek, ale w większości przypadków mamy na niego wpływ - przeważnie nieprawidłowy wynik spowodowany jest niezdrową dietą, brakiem aktywności fizycznej, stresem i szybkim tempem życia, a czasem także zanieczyszczeniem środowiska. Możemy zatem dążyć do utrzymania prawidłowego poziomu, zmieniając przyzwyczajenia.

Prawidłowa dieta

Zacznijmy od diety. Osoby z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL powinny wyeliminować lub drastycznie ograniczyć tłuszcz, węglowodany proste, cukry i żywność wysoko przetworzoną, która zawiera szkodliwe tłuszcze trans. Lepiej zatem unikać czerwonego, a także tłustego mięsa, tłuszczów zwierzęcych (masła, smalcu, słoniny, śmietany, żółtych serów, serów topionych), tłustych przekąsek (frytek, chipsów, dań "w 5 minut", krakersów, słonych paluszków), a także słodyczy, szczególnie tych sklepowych (cukierków, czekoladek, ciastek, pączków i innych słodkich wypieków) oraz słodkich napojów gazowanych i alkoholu. Ograniczmy także spożycie białego pieczywa czy makaronu.

Co zatem warto jeść? Produkty z białej mąki zastąpmy tymi z razowej. W zdrowej diecie powinno znaleźć się dużo błonnika, zatem zaleca się spożywanie płatków owsianych, siemienia lnianego, brązowego ryżu, musli (najlepiej domowej roboty), suszonych owoców. Wskazane jest także jedzenie dużej ilości kasz. Sięgajmy po owoce i warzywa, najlepiej surowe. Jeśli pijemy mleko, lubimy twarogi czy jogurty, to wybierzmy te chude. Masło zastąpmy margaryną (ale taką, która nie zawiera tłuszczów trans!) lub oliwą. Zamiast wołowiny i wieprzowiny wybierajmy kurczaka, indyka, królika, dziczyznę, cielęcinę. Spokojnie możemy również spożywać ryby morskie (dorsza, makrelę, śledzia, dzikiego łososia, sardynki). W diecie nie powinno również zabraknąć roślin strączkowych, orzechów i nasion. Nie zapominajmy o nawadnianiu organizmu, odpowiednia będzie oczywiście woda, a także zielona herbata.

Zmiana stylu życia

Jednak dieta to nie wszystko. Nie możemy również zapomnieć o aktywności fizycznej. Nie musimy wcale stawiać na intensywne treningi siłowe, tak naprawdę wystarczy od 2,5 do 5 godzin tygodniowo umiarkowanie intensywnej aktywności. Można na przykład wybrać się na energiczny spacer, wybrać się na przejażdżkę rowerem czy zdecydować na nordic walking. Powinniśmy również zrezygnować z palenia i w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji.

Preparatem, który pomaga w utrzymaniu prawidłowego poziomu cholesterolu, jest suplement diety Berimal. Zawiera on składniki pochodzenia naturalnego, które są dobrze tolerowane w organizmie: standaryzowane polifenole z bergamoty ActiBPF oraz ekstrakt z czosnku standaryzowany na wysoką zawartość allicyny. Berimal pomoże utrzymywać właściwy poziom cholesterolu i glukozy we krwi, może wpłynąć na poprawę mikrokrążenia, a także może wspomagać prawidłowe funkcjonowanie wątroby i całego układu krążenia.

Wystarczy konsekwentnie podejmować kroki ku zmianie stylu życia na zdrowszy, by już po paru miesiącach dostrzec poprawę. Gdy zaczniemy zdrowiej jeść, unikać stresu i aktywnie spędzać czas, z pewnością poczujemy mnóstwo energii do życia.

Artykuł z ekspozycją partnera USP Zdrowie

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL