Reklama

Jak bezpiecznie zażywać leki przeciwbólowe

Po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne dostępne w aptekach bez recepty sięgajmy w ostateczności i bardzo świadomie.

Pamiętajmy, że ich składniki, takie jak paracetamol, kwas acetylosalicylowy, ibuprofen, naproksen czy diklofenak nie są obojętne dla zdrowia. Ponieważ dostępne są one pod różnymi nazwami handlowymi, uważajmy, by ich nie przedawkować np. nie zażywać jednocześnie Apapu i Aspiryny czy Ibuprofenu i Polopiryny.

Przed zażyciem leku przeciwbólowego lub przeciwzapalnego, sprawdźmy na ulotce, bezpieczną jego dawkę dzienną i dobową. Jeśli okaże się, że bóle nie mijają, po tym doraźnym leczeniu, zgłośmy się do najbliższej Poradni Leczenia Bólu.

Paracetamol

To jeden z bezpieczniejszych leków przeciwbólowych. Często występuje w połączeniu z kofeiną i kodeiną.

Reklama

Zalecenia. Może być zażywany przez chorujących na wrzody żołądka i dwunastnicy. To jedyny lek na ból, który mogą zażywać kobiety w ciąży i karmiące matki, oczywiście po konsultacji z lekarzem. Nie działa przeciwzapalnie.

Przeciwwskazania. Ostrożnie powinni go stosować wegetarianie, osoby z chorobami nerek, wątroby, cukrzycą i depresją. W większej dawce może uszkodzić wątrobę.

Naproksen

Jego zaletą jest, że działa już po kilkunastu minutach i długo - nawet do 12 godzin.

Zalecenia. Jest wskazany przy przewlekłych bólach, np. mięśni, stawów, kręgosłupa, w stanach zapalnych mięśni, więzadeł, ścięgien oraz ostrych napadach dny moczanowej.

Przeciwwskazania. Nie powinny go zażywać osoby chorujące na astmę, gdyż zwiększa ryzyko skurczu oskrzeli. Nie jest też wskazany przy chorobie wrzodowej czy stanach zapalnych układu pokarmowego oraz gdy przyjmujemy leki zapobiegające krzepnięciu krwi.

Kwas acetylosalicylowy

Jeden z najstarszych środków przeciwbólowych, znany jako popularna aspiryna.

Zalecenia. Łagodzi objawy przeziębienia i grypy. W małych dawkach wspomaga leczenie chorób układu krążenia, ponieważ działa także przeciwzakrzepowo.

Przeciwwskazania. Niewskazany przy wrzodach żołądka, nadkwasocie i dla dzieci do 12. roku życia. Nie łączmy go też z czosnkiem, bo rozrzedza krew i sprzyja krwawieniom np. z nosa.

Diklofenak

Większość leków z tą substancją przeciwbólową i przeciwzapalną jest dostępna na receptę.

Zalecenia. Łagodzi silniejsze, ostre bóle zwłaszcza przeciążeniowe kręgosłupa, mięśni i reumatyczne. Pomoże gdy mamy sztywny, obolały kark. Skuteczny w bólach migrenowych.

Przeciwwskazania. To bardzo silny lek. Nie powinien być zażywany przy kłopotach z sercem, układem krążenia oraz chorobie wrzodowej. Nie bierzmy go, gdy stosujemy kurację z miłorzębu japońskiego. Zażywane jednocześnie mogą silnie podrażnić śluzówkę żołądka.

Ibuprofen

Jest najłagodniejszym z grupy leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwzapalnym.

Zalecenia. Pomaga w bólach głowy, zębów i kostno-stawowych o słabym i umiarkowanym nasileniu. Mogą go przyjmować osoby ze schorzeniami wątroby.

Przeciwwskazania. Niewskazany przy chorobie wrzodowej oraz podczas zażywania na stałe leków na nadciśnienie oraz moczopędnych, ponieważ osłabia ich działanie.

Maść zamiast tabletki

Gdy dokuczają bóle kostno-stawowe, reumatyczne, zwyrodnieniowe, zamiast łykać tabletkę warto sięgnąć po lek przeciwzapalny w postaci żelu, maści czy kremu. Także zawierają one naproksen, diklofenak czy ibuprofen, są jednak bezpieczniejsze. Działają w miejscu bólu. Wchłaniane są przez skórę, w małym stopniu przenikają do krwi. Nie ma ryzyka działań ubocznych, jak przy łykaniu tabletek, np. podrażnień śluzówki żołądka.

Jak zażywać leki?

Czym popijać?
Najlepiej niegazowaną lub przegotowaną wodą. Unikajmy popijania leków przeciwbólowych sokami, herbatą, kawą i mlekiem - może to zmieniać działanie leku.

Przed czy po jedzeniu?
Nie należy łykać tabletek przeciwbólowych na czczo. Najkorzystniej przyjmować je w trakcie posiłku lub tuż po nim. Wtedy pokarm działa ochronnie na śluzówkę żołądka.

Czy można łączyć różne leki przeciwbólowe?
Nigdy nie należy stosować jednocześnie dwóch czy więcej leków z grupy NLPZ, czyli np. kwasu acetylosalicylowego łączyć z ibuprofenem, naproksenem. Zwiększa to ryzyko uszkodzenia przewodu pokarmowego, wątroby i nerek.
Rewia

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL