Reklama

Ketoprofen, ibuprofen i paracetamol. Te leki stosuj według objawów

Popularne leki przeciwbólowe każdy ma w swojej domowej apteczce, a jeśli nie – to kierując się do apteki, sięgamy po typowe wyroby medyczne na bazie ibuprofenu, paracetamolu lub ketoprofenu. Trzeba jednak wiedzieć, że leki te powinny być stosowane w konkretnych sytuacjach i nie działają tak samo. Czym różnią się od siebie popularne substancje przeciwbólowe? Kto nie powinien po nie sięgać i który jest najskuteczniejszy? Odpowiadamy

Paracetamol - co to za lek?

Paracetamol jest substancją czynną wielu leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Jest lekiem z grupy Nieopioidowych Leków Przeciwbólowych, co oznacza, że wykazuje działanie przeciwbólowe, ale co należy podkreślić - nie przeciwzapalne.

Paracetamol został wyprowadzony do leczenia w 1956 roku w Wielkiej Brytanii i do dzisiejszego dnia jest jednym z najpopularniejszych leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych. Stosowanie tego leku wymaga szczególnej ostrożności, ponieważ przyjęcie zbyt dużych dawek, może prowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia wątroby, a w konsekwencji do śmierci.

Reklama

Paracetamol występuje w formie tabletek, ale także kropel i czopków doodbytniczych. Zalecana dzienna dawka paracetamolu to 4 gramy u osoby dorosłej. Efekt przeciwbólowy utrzymuje się około 4-6 godzin, a przeciwgorączkowy 6-8 godzin.

Ibuprofen - co to za lek?

Ibuprofen należy do grupy Niesteroidowych Leków Przeciwzapalnych i wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwbgorączkowe a także przeciwzapalne. Był pierwszym lekiem, pochodny kwasu propionowego, wprowadzonym w latach 60. XX wieku. Podstawowym mechanizmem działania ibuprofenu jest hamowanie aktywności cyklooksygenazy - enzymu, biorącego udział w syntezie prostaglandyn. To oznacza, że jego głównym działaniem jest zwalczanie zapaleń toczących się w organizmie.

Ibuprofen występuje w postaci doustnej, doodbytniczej, ale jest również składnikiem preparatów stosowanych zewnętrznie - w maściach lub kremach stosowanych w przypadku bólu mięśni czy stawów.       

Dobowa dawka ibuprefenu przyjmowanego doustnie wynosi 1,2 g, a przedawkowanie objawia się bólami głowy, nudnościami, bólem brzucha.

Ketoprofen - co to za lek?

Ketoprofen, jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny, najpóźniej pojawił się na rynku, bo w 1970 rok. Należy do grupy NLPZ i jest silniejszy, niż ibuprofen.  Ketoprofen zalecany jest w szczególności w bólach pochodzenia zapalnego, m.in. w bólach stawów czy bólach kręgosłupa.

Ketoprofen - jak wszystkie inne NLPZ - może zwiększać ryzyko wystąpienia zatorowości, zawału serca lub udaru mózgu. Na ryzyko narażeni są przede wszystkim pacjenci, którzy regularnie  i długotrwale stosują preparaty z tej grupy leków.

Dobowa dawka ketoprofenu wynosi do 200 mg.

Kiedy sięgnąć po dany lek? Dolegliwości są kluczowe

Paracetamol, jak wspomniano wcześniej, jest lekiem, który działa przede wszystkim na ból i gorączkę. Będzie zatem skuteczny w przypadku objawów przeziębienia i grypy, z towarzyszącymi bólami głowy czy mięśni. Wykazuje silne działanie przeciwgorączkowe, zatem w przypadku uporczywej gorączki - to właśnie po niego należy sięgnąć w pierwszej kolejności. W wyrobach medycznych często występuje z sympatykomimetykami, które wspomagają udrożnianie nosa w uporczywym katarze i zmniejszają obrzęk śluzówki.

Paracetamol sprawdzi się w lekkim i umiarkowanym bólu, np. bólach mięśni, bólach menstruacyjnych czy bólach głowy. W przypadku silniejszego bólu, może okazać się nieskuteczny.

Ibuprofen jest substancją o szerokim spektrum działania, ponieważ obniża gorączkę, działa przeciwbólowo ale także zwalcza stany zapalne w organizmie. Będzie zdecydowanie lepszym wyborem w przypadku bólu zęba, głowy, nerwobólu, ale może być także stosowany w umiarkowanym bólu kości czy stawów.

Ketoprofen wykazuje silniejsze działanie niż ibuprofen, dlatego w szczególności polecany jest w przypadku bólu zęba, silnych bólów stawowych (w tym kręgosłupa), a także bólach pourazowych - po złamaniach lub zwichnięciach. Jest lekiem zalecanym przez ortopedów w trakcie rekonwalescencji po operacjach w obrębie układu kostno-stawowego czy w leczeniu rwy kulszowej lub innych chorób związanych z układem nerwowym.

Skutki długotrwałego przyjmowania leków przeciwbólowych

Długie przyjmowanie każdej substancji leczniczej może przynieść działania niepożądane W przypadku NLPZ oraz paracetamolu również należy zachować szczególną ostrożność w ich zażywaniu.

Jak wspomniano wcześniej, paracetamol w zbyt dużych dawkach może doprowadzić do uszkodzenia lub martwicy wątroby. Oprócz tego, paracetamol może wywołać małopłytkowość lub inne zaburzenia hematologiczne, reakcje skórne lub wstrząs anafilaktyczny.

Długotrwałe przyjmowanie leków z grupy NLPZ, czyli ibuprofenu i ketoprofenu, może powodować uszkodzenie błony śluzowej żołądka, zaburzenia elektrolitowe. Leki te wpływają również na zwiększone ryzyko zawału serca lub udaru mózgu. Zbyt duże dawki mogą spowodować skurcz oskrzeli, zatem szczególną ostrożność powinni zachować astmatycy i osoby z niewydolnością oddechową.

Kobiety w ciąży mogą przyjmować paracetamol, natomiast ibuprofen nie jest zalecany w I trymestrze, a ketoprofen w III. W tym szczególnym okresie każda kobieta, zanim sięgnie po lek, powinna skonsultować się z lekarzem, który oceni korzyść z przyjętego leku i ryzyko z nim związane dla płodu. W trakcie karmienia piersią wszystkie wyżej wymienione leki są dozwolone, jednak rekomenduje się, by ketoprofen był zażywany w ostateczności. 

Jak przyjmować paracetamol, ibuprofen i ketoprofen?

W stosowaniu leków przeciwbólowych, dostępnych bez recepty, pacjent przede wszystkim powinien pilnować zażywanych dawek. Nie należy przekraczać dobowej dawki i zawsze należy zwrócić uwagę na informację zamieszczoną na opakowaniu, w jakiej dawce występuje dany lek. Różne preparaty mogą zawierać różne dawki w jednej tabletce, dlatego to na pacjencie spoczywa odpowiedzialność za ilości zażytych tabletek.

Nigdy nie należy również łączyć ze sobą ketoprofenu z kwasem acetylosalicylowym, ponieważ może spowodować to krwawienie z przewodu pokarmowego. Nie zaleca się również łączenia ketoprofenu z ibuprofenem lub paracetamolem - badania nie wykazały zwiększonej skuteczności działania, a mogą wystąpić skutki uboczne. Żadnego z tych leków absolutnie nie należy spożywać razem z alkoholem. 

Bardzo ważne jest, w przyjmowaniu leków przeciwbólowych, by zachować odpowiedni odstęp czasowy, zgodny z informacją zawartą w ulotce.     

Między jedną a drugą dawką ketoprofenu powinno minąć minimum 8 godzin. W przypadku paracetamolu czas ten wynosi od 4 do 6 godzin, a ibuprofen należy przyjmować co 8 godzin, chyba, że choremu towarzyszy wysoka gorączka, to czas ten można skrócić do 6 godzin. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Popularny lek na gorączkę może powodować krwawienia i uszkodzić żołądek

Tych leków nie popijaj kawą ani herbatą

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: paracetamol | ibuprofen | ketoprofen

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL