Ketoprofen. Kiedyś na receptę, dziś dostępny dla każdego. Jak działa?

Leki przeciwbólowe są jednymi z najczęściej stosowanych grup leków na całym świecie. Szacuje się, że po niesteroidowe leki przeciwzapalnie codziennie sięga ponad 30 milionów ludzi. Aż 41 proc. Polaków przyznaje się do ich stosowania, a dwie na trzy osoby są świadome możliwych powikłań takiej terapii. Czym jest popularny ketoprofen? Jak działa i czy jego stosowanie jest bezpieczne?

Ketoprofen - jak działa?

Ketoprofen należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Jego mechanizm działania opiera się na hamowaniu aktywności cyklooksygenaz, głównie cyklooksygenazy 2. Jest to enzym uczestniczący głównie w syntezie prostaglandyn i prostacyklin, które są mediatorami procesu zapalnego - pełnią istotną rolę w jego rozwoju. Odpowiadają także za powstanie gorączki i obrzęku tkanek, charakterystycznego dla stanu zapalnego. Ketoprofen, działając na cyklooksygenazę hamuje jej aktywność, co blokuje syntezę prostaglandyn i ogranicza rozwój stanu zapalnego, gorączki i obrzęków.

Reklama

Czytaj również: Kiedy kończy się stan podgorączkowy, a zaczyna gorączka?

Wskazania do leczenia ketoprofenem

Ketoprofen jest lekiem, który skutecznie łagodzi ból w przebiegu wielu chorób. Z powodzeniem jest stosowany u pacjentów z chorobami reumatycznymi przebiegającymi z bólem mięśni i stawów (reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń rumieniowaty układowy, zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa czy łuszczycowe zapalenie stawów). Łagodzi również ból stawów w dnie moczanowej. 

Jest również skuteczny u pacjentów ze zmianami zwyrodnieniowymi stawów. Stosowany jest także w łagodzeniu bólu po urazach mięśni, ścięgien, stawów i po operacjach ortopedycznych. Ketoprofen jest również skuteczny w przypadku nasilonego bólu głowy czy dolegliwości związanych z miesiączkowaniem.

Środki ostrożności podczas stosowania ketoprofenu

Terapia ketoprofenem i innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi niesie ryzyko rozwoju wrzodów żołądka. Ketoprofen hamuje syntezę prostaglandyn w błonie śluzowej żołądka, co zmniejsza jej ukrwienie i może w efekcie prowadzić do powstawania wrzodów żołądka. Z tego względu leki te powinny być ostrożnie stosowane u pacjentów z już rozpoznaną chorobą wrzodową, z przebytymi krwawieniami czy perforacją przewodu pokarmowego, a także u chorych na wrzodziejące zapalenie jelita grubego, chorobę Crohna czy też przyjmujących jednocześnie leki obniżające krzepliwość krwi. 

Ketoprofen powinien być również stosowany ostrożnie u osób z przewlekłą chorobą wątroby, nerek i niewydolnością serca, ze względu na ryzyko pogorszenia czynności narządów i nasilenia obrzęków. Nie należy go ponadto stosować u kobiet w trzecim trymestrze ciąży i u chorych na astmę oskrzelową.

Działania niepożądane ketoprofenu

Stosowanie ketoprofenu może się wiązać z rozwojem pewnych działań niepożądanych. Najczęściej pacjenci skarżą się na dolegliwości ze strony przewodu pokarmowego, takie jak bóle brzucha, nudności czy wymioty. Mogą wystąpić już w pierwszych dniach terapii lub dopiero po pewnym okresie leczenia. Może wystąpić także obniżenie nastroju, zaparcia czy biegunki. 

Ketoprofen może przyczyniać się również do rozwoju zaburzeń ze strony układu nerwowego (senność, nieprzyjemne mrowienia skóry, problemy z widzeniem, szumy uszne). Rzadko dochodzi też do krwawień z wrzodów żołądka i zapalenia wątroby ze wzrostem poziomu bilirubiny i aminotransferaz we krwi.

Ketoprofen - czy jest na receptę?

Ketoprofen jest lekiem, który można kupić w aptece bez recepty. Jedna tabletka ketoprofenu bez recepty zawiera 50 mg substancji czynnej, natomiast na receptę dostępne są preparaty z większą dawką leku, zawierające 100 mg w jednej tabletce lub 150 mg w przypadku kapsułek o przedłużonym uwalnianiu.

Dawkowanie ketoprofenu

Dawkę ketoprofenu należy dostosować do stopnia nasilenia dolegliwości bólowych. Terapię powinno się rozpoczynać od dawki 50 mg/dobę i w razie potrzeby ją zwiększać do maksymalnie 200 mg/dobę. Lek można przyjmować jednorazowo lub w 2-3 dawkach podzielonych. 

Jednocześnie z ketoprofenem można przyjmować osłonowo inhibitor pompy protonowej (np. omeprazol), co ogranicza szkodliwe działanie leku na przewód pokarmowy. Jest to szczególnie istotne u pacjentów przyjmujących ketoprofen przewlekle.


CZYTAJ TAKŻE:


Domowe sposoby na ból stawów 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL