Jaki syrop bez recepty warto zawsze mieć w apteczce? Nie daj się zwieść reklamom

Kaszel to jeden z najczęstszych objawów towarzyszących przeziębieniu i grypie. Nic więc dziwnego, że na półkach aptek w sezonie jesienno-zimowym roi się od różnych rodzajów syropów bez recepty łagodzących tę dolegliwość. Który z nich wybrać? Czym się różnią syropy na kaszel suchy i mokry? Wyjaśniamy.

Kaszel suchy a kaszel mokry - czym się różnią?

Przed wyborem odpowiedniego syropy na kaszel w pierwszej kolejności trzeba się zastanowić, z jakim rodzajem kaszlu mamy do czynienia - suchym, czy mokrym. Kaszlowi suchemu nie towarzyszy wykrztuszanie wydzieliny, natomiast w jego przebiegu często dochodzi do pojawienia się suchości i drapania w gardle. Z kolei w przebiegu kaszlu mokrego (produktywnego) dochodzi do odkrztuszania plwociny. Zdarzają się również sytuacje, że kaszel suchy po pewnym czasie przechodzi w kaszel mokry.

Syrop na kaszel suchy - który będzie najlepszy?

Na kaszel suchy najlepiej wybierać syropy dedykowane temu rodzajowi kaszlu. W ich składzie można znaleźć przede wszystkim substancje, które działają hamująco na ośrodek kaszlu znajdujący się w rdzeniu przedłużonym. Są to m.in. kodeina, dekstrometorfan czy butamirat. Działają one dość szybko, bo już po kilkunastu, maksymalnie kilkudziesięciu minutach. Zmniejszają one częstotliwość suchego kaszlu, przez co staje się on mniej męczący. 

Reklama

Warto również wspomnieć o wyjątkowym leku w tej grupie, czyli lewodropropizynie. Działa ona bezpośrednio na przenoszące odruch kaszlowy włókna nerwowe znajdujące się w obrębie dróg oddechowych, przede wszystkim w tchawicy i oskrzelach.

Wiele syropów zawiera również w swoim składzie wyciągi i ekstrakty z ziół, m.in. z prawoślazu, porostu islandzkiego czy malwy czarnej. Mają one właściwości łagodzące suchość i podrażnienie gardła, a także pomagają utrzymać odpowiednie nawilżenie dróg oddechowych.

Jaki wybrać syrop na kaszel mokry?

Kaszel mokry, podobnie jak w przypadku kaszlu suchego, powinien być leczony przeznaczonymi do niego lekami. Syropy na ten rodzaj kaszlu mają w swoim składzie substancje mukolityczne, czyli takie, które rozrzedzają wydzielinę i ułatwiają jej wykrztuszanie. Do najpopularniejszych zalicza się karbocysteinę, bromheksynę czy erdosteinę. 

Część syropów wykrztuśnych zawiera również substancje ziołowe, np. wyciąg z tymianku, który wspomaga ruch rzęsek nabłonka górnych dróg oddechowych, wspomagając ich oczyszczanie.

Syropy jednocześnie na kaszel suchy i mokry - czy warto je kupować?

W ostatnich latach coraz popularniejsze staje się stosowanie syropów jednocześnie na kaszel suchy i mokry. Producenci takich preparatów zapewniają, że działają one na oba rodzaje kaszlu i są dobrym rozwiązaniem, gdy nie jesteśmy pewni, z jakim typem kaszlu mamy do czynienia. Często łączą one w sobie substancje o działaniu przeciwkaszlowym i wykrztuśnym. W teorii jest to wygodne rozwiązanie, jednak wielu specjalistów uważa takie połączenia za niewłaściwe i nie zaleca stosowania tego typu produktów.

Przykładowo jeśli osobie z kaszlem mokrym podamy syrop uniwersalny, to mimo, że dojdzie u niej do rozrzedzenia się wydzieliny, to poprzez obecność substancji hamujących odruch kaszlowy będzie ona miała problem z jej wykrztuszeniem. Może to niestety prowadzić do wydłużenia się czasu leczenia, a nawet do rozwoju nadkażenia bakteryjnego - nagromadzona wydzielina jest idealną pożywką dla patogenów. Podobnie jest w sytuacji, gdy w kaszel mokry leczy się preparatem na kaszel suchy.

Z kolei gdy osobie z kaszlem suchym poda się syrop na kaszel mokry, to taki produkt przez obecność substancji ułatwiających wykrztuszanie może nasilić intensywność tego objawu. Z tego względu jeśli nie jesteś pewny, jaki rodzaj kaszlu u ciebie występuje, skonsultuj się z lekarzem, który dobierze odpowiedni preparat.

Jak stosować syropy na kaszel? Czy syrop można przedawkować?

Sposób stosowania syropów na kaszel może się różnić w zależności od tego, jaką substancję i w jakim stężeniu zawierają. Dlatego przed wzięciem pierwszej dawki leku zawsze przeczytaj ulotkę dołączoną do opakowania aby upewnić się, w jaki sposób dany produkt należy dawkować. Większość syropów należy stosować w odpowiedniej ilości (np. jedną łyżeczkę bądź łyżkę) w regularnych odstępach czasu, np. co 3-4 godziny. 

Wiele z nich posiada dodatkowo specjalną miarkę, przy pomocy której można dokładnie odmierzyć właściwą ilość leku. Jeśli masz wątpliwości odnośnie tego, w jaki sposób stosować dany produkt, skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. 

Absolutnie nie wolno sięgać po syrop za każdym razem, gdy zakaszlesz. Substancje czynne zawarte w syropach, nawet tych bez recepty, nie są obojętne dla organizmu, a ich przedawkowanie może dać przykre konsekwencje, np. jelitowe lub nawet neurologiczne

Czy syrop na kaszel można popijać?

Syropy nie działają miejscowo, jak pokazują to niektóre reklamy telewizyjne - nie działają bezpośrednio w drogach oddechowych czy płucach. Mitem jest więc, że dłuższe trzymanie syropu w ustach lub płukanie nim gardła może być pomocne. 

Syropy zwykle należy przyjmować po posiłku - nie trzeba ich popijać, ale jeśli ktoś chce, lub nie lubi smaku syropu, może to zrobić bez obaw, że preparat nie zadziała. Ponadto, syropów wykrztuśnych zwykle nie zaleca się przyjmować na kilka godzin przed snem, by nie wzmożony odruch odksztuszania nie zakłócił snu chorego. 

Syropy na kaszel bez cukru

Wiele syropów na kaszel zawiera w swoim składzie cukier w postaci m.in. sacharozy czy cukru trzcinowego. O ile bez wątpienia poprawia on ich smak, to jednak słodzone syropy nie są dobrym rozwiązaniem dla osób chorujących na cukrzycę. Na rynku dostępne są jednak preparaty bez jego dodatku. Mogą być one bezpiecznie stosowane przez osoby ze zbyt wysokim poziomem cukru we krwi.

CZYTAJ TAKŻE:

Tak rozpoznasz zapalenie oskrzeli. Absolutnie nie sięgaj wtedy po antybiotyk 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: syrop na kaszel
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL