Reklama

Mentol. Na co pomaga ten naturalny alkohol?

Miętowy aromat odnaleźć można w produktach zarówno branży spożywczej, kosmetycznej jak i farmaceutycznej. Mentol pozyskiwany jest poprzez wyizolowanie go z mięty polnej, pieprzowej oraz innych gatunków mięty. Jego właściwości wykorzystywane są na szeroką skalę przede wszystkim w medycynie, ponieważ działa przeciwbólowo, przeciwzapalnie czy przeciwświądowo. Na jakie dolegliwości mentol sprawdza się najlepiej? Co najczęściej leczy się przy pomocy mentolu? Odpowiadamy.

Czym jest mentol?

Mentol jest alkoholem należącym do grupy terpenów, który ma charakterystyczny ostry zapach mięty. Naturalnie występuje w przyrodzie, a jego głównym pochodzeniem jest mięta. W mniejszych ilościach znajduje się również w szałwii, bazylii czy melisie.

W temperaturze pokojowej mentol, po wyizolowaniu go z olejku eterycznego, występuje w formie białych, igłowych kryształków i jest substancją słabo rozpuszczalną w wodzie.

Mentol zabija drobnoustroje

Produkty na bazie mentolu stosowane są w dużej mierze w produktach działających przeciwzapalnie. Przede wszystkim działa on na bakterie tlenowe, bowiem uszkadza on ścianę komórkową oraz błonę cytoplazmatyczną u takich bakterii jak: Staphylococcus aureu (gronkowiec złocisty), Escherichia coli (pałeczka okrężnicy), Pseudomonas aeruginosa (pałeczka ropy błękitnej).

Reklama

Dowiedziono również, że mentol hamuje syntezę DNA oraz RNA bakterii, co oznacza, że hamuje on namnażanie się niechcianych patogenów w organizmie człowieka.

Mentol w znaczący sposób zapobiega namnażaniu się grzybów drożdżopodobnych oraz grzybów pleśniowych. Nie bez powodu preparaty stosowane na grzybicę skóry zawierają w sobie ten składnik, ponieważ oprócz namnażania grzybów, zatrzymują również wytwarzanie m.in. ochratosyny A - mutagennej substancji, która może wywoływać nowotwór w organizmie człowieka, ale również choroby neurodegradacyjne (choroba Alzheimera oraz choroba Parkinsona).

Mentol rozgrzewa i chłodzi

Mentol ma niezwykłe oddziaływanie na układ nerwowy. Działając na neurony sensoryczne, daje wrażenie uczucia miejsca schłodzenia, na którym został on zastosowany. Doskonale sprawdza się zatem w preparatach stosowanych na oparzenia, bóle mięśni, obrzęki stawów spowodowane urazami.

Z drugiej jednak strony, w zależności od stężenia mentolu w danym preparacie, posiada właściwości rozgrzewające - rozkurcza i uszczelnia naczynia krwionośne. Jest składnikiem maści stosowanych na bóle stawów, zwłaszcza kolanowych i kręgosłupa.

Mentol na układ pokarmowy

Ten alkohol stosowany jest w wielu preparatach łagodzących dolegliwości ze strony układu trawiennego. Mentol łagodzi bóle żołądka, redukuje wzdęcia oraz kolki. Ponadto działa przeciwwymiotnie i zapobiega nudnościom.

Mentol leczy zmiany skórne

Na bazie mentolu produkuje się również preparaty przeznaczone do walki z dermatozami. W przypadku wyprysków, atopowego zapalenia skóry, odczynów alergicznych, mentol likwiduje uczucie świądu oraz pieczenia.

Ponadto znajduje się w środkach stosowanych ochronnie w okresie zimowym (kremy oraz pomadki do ust). Mentol zabezpiecza skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, takimi jak mróz czy wiatr.

Mentol działa na układ krążenia

Mentol uszczelnia naczynia krwionośne i poprawia krążenie krwi. Jest zatem doskonałym preparatem dla osób, które cierpią na nadciśnienie oraz zakrzepicę kończyn dolnych. Usprawnia przepływ krwi, likwidując w ten sposób obrzęki. Kremy lub kąpiel stóp w wodzie z olejkiem mentolowym znosi uczucie ciężkich nóg, po wielogodzinnym staniu lub pracy w pozycji siedzącej.

Mentol na przeziębienie

Olejek mentolowy najbardziej znany jest z zastosowania na infekcje dróg oddechowych. Plastry, syropy czy krople do nosa często wzbogacone są o mentol, który obkurcza śluzówkę, hamując kaszel oraz uporczywy katar.

Na bazie olejku mentolowego zalecane są również inhalacje u pacjentów, u których występują kłopoty z oddychaniem lub mokry kaszel z zalegającą wydzieliną w oskrzelach.

CZYTAJ TAKŻE: 

Zdrowotne właściwości pietruszki

Zioła, które szkodzą i znoszą działanie leków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: mentol | zastosowanie mentolu | olejek miętowy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL