Reklama

Pseudoefedryna. Skuteczna, ale i niebezpieczna

Pseudoefedryna to substancja pojawiająca się w wielu popularnych lekach stosowanych przy zapaleniu zatok, przeziębieniu, alergii czy katarze. Jakie są wskazania do jej przyjmowania? Jak działa pseudoefedryna i czy wywołuje skutki uboczne? Wyjaśniamy.

Pseudoefedryną to popularny składnik wielu leków - choć przynosi szybką ulgę w infekcji i przeziębieniu, nie brakuje kontrowersji z nią związanych. Leki, w których wstępuje w dużych stężaniach, są od niedawna dostępne wyłącznie na receptę. Powód? Jej działanie pobudzające prowadziło do nadużyć, pseudofedryna była przyjmowana zwłaszcza przez uczniów i studentów, którzy pragnęli sobie dodać wigoru przez sprawdzianami. Doraźne działanie długofalowo przynosiło jednak odwrotne skutki i szereg niepożądanych objawów. 

Sprawdź, w jakich schorzeniach jest ona polecana, kto może ją przyjmować, oraz jakie są skutki uboczne jej przedawkowania. 

Reklama

Pseudoefedryna - co to jest? Jak działa pseudoefedryna?

Pseudoefedryna jest syntetycznym związkiem chemicznym, stanowiącym pochodną fenyloetyloaminy. To lek sympatykomimetyczny, skutecznie obkurczający naczynia krwionośne oraz rozkurczający mięśnie gładkie oskrzeli. Jednocześnie jednak podnosi ciśnienie krwi, musi więc być stosowana w bardzo ostrożny sposób.

Jest ona składową wielu powszechnie dostępnych leków, mających zmniejszać uciążliwy katar, dolegliwości związane z zapaleniem zatok czy przeziębieniem. Minimalizuje przekrwienie i obrzęk śluzówek, zmniejsza ilość wytwarzanej wydzieliny i udrożnia drogi oddechowe. Jest więc bardzo skuteczna w objawowym leczeniu nieżytu nosa czy alergii. 

Warto wspomnieć także o tym, że substancja ta wykazuje pozytywne działanie na narząd słuchu, poprawiając drożność trąbki Eustachiusza. Niektórzy lekarze zalecają przyjmowanie jej w czasie podróży samolotem oraz nurkowania, ponieważ ułatwia wyrównanie ciśnienia w uchu środkowym.

Najczęściej jednak pseudoefedryna stosowana jest na przeziębienie i grypę.  Należy pamiętać, że nie zwalcza ona przyczyny choroby, a jedynie eliminuje objawy.

Pseudoefedryna - kto może stosować? Prawidłowe dawkowanie

Leki na bazie pseudoefedryny zalecane są osobom powyżej 12 roku życia. Jej dawka nie powinna przekroczyć 240mg na dobę. Dostępne na rynku tabletki zawierają różną ilość tej substancji, dlatego niezbędne jest stosowanie się do zaleceń zawartych w ulotce. Lekarze zaznaczają również, że nie powinny być przyjmowane dłużej, niż przez okres 4-5 dni.

Leki zawierające pseudoefedrynę są bardzo szybko wchłaniane do układu pokarmowego, dzięki czemu przynosi ona niemal natychmiastowe efekty, które utrzymują się nawet do 12 godzin.

Pseudoefedryna - przeciwwskazania do stosowania

Głównym czynnikiem wykluczającym przyjmowanie leków na bazie pseudoefedryny jest nadwrażliwość na tę substancję. Nie jest ona polecana również osobom cierpiącym na:

 • nadciśnienie tętnicze
 • nadczynność tarczycy
 • niewydolność wątroby
 • chorobę niedokrwienną serca
 • niewydolność nerek
 • cukrzycę

Pseudoefedryna nie powinna być stosowana w ciąży oraz w trakcie laktacji. Nie należy jej także podawać dzieciom.

Pseudoefedryna - skutki uboczne

Tak jak każda substancja, również pseudoefedryna może powodować niepożądane reakcje organizmu. Do najczęstszych z nich należą:

 • kołatanie serca
 • ból głowy
 • nudności
 • bezsenność
 • reakcje skórne, takie jak wysypka, pokrzywka

Może też obniżać koncentrację i zaburzać zdolności motoryczne, w związku z czym w czasie jej stosowania nie powinno się prowadzić pojazdów.

Pseudoefedryna - przedawkowanie. Czy można przedawkować tę substancję?

Jest to lek o silnym działaniu, dlatego jego stosowanie powinno się odbywać ściśle według zaleceń lekarza lub informacji zawartych w ulotce. Długotrwałe przyjmowanie pseudoefedryny może powodować:

 •  zaburzenia rytmu serca
 •  zaburzenia psychomotoryczne
 •  stany lękowe
 •  problemy ze snem
 •  zmienność nastrojów

Zdarza się również, że przyjmowana w zbyt dużych dawkach wywołuje zaburzenia łaknienia, problemy z funkcjonowaniem układu moczowego, a nawet utratę czucia w kończynach.

Pseudoefedryna a alkohol. Z czym nie należy łączyć leków?

Osoby zastanawiające się, jak działa pseudoefedryna w połączeniu z alkoholem, powinny wiedzieć, że jest to bardzo niebezpieczne zestawienie, które może wywołać bardzo duży wzrost ciśnienia tętniczego i doprowadzić nawet do zawału serca.

Pseudoefedryny nie powinno się łączyć również z lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym - furazolidonem. Nie zaleca się stosowania jej w czasie terapii lekami obniżającymi ciśnienie, ponieważ może znacząco osłabiać ich działanie.

Czytaj także:
Bezobjawowy covid. Zrób ten test, a sprawdzisz, czy byłeś zakażony

Witamina D - kiedy brać. Rano czy wieczorem?


 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL