Reklama

Tak działają sterydy. Lista możliwych skutków ubocznych jest długa

Sterydy to leki, które mają imitować działanie hormonów w ludzkim organizmie. Przede wszystkim kojarzy się je ze zwiększeniem masy mięśniowej. Nie wszyscy wiedzą jednak, że sterydy są środkami, które stosuje się w leczeniu wielu chorób - działają m.in. przeciwzapalnie, wpływają na gospodarkę białkową, lipidową, węglowodanową i wodno-elektrolitową. Czy sterydy są bezpieczne? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania tych leków? Jakie mają działania niepożądane?

Sterydy - jak działają?

Sterydy dzielimy na mineralokortykosteroidy i glikokortykosteroidy

Te pierwsze są wytwarzane w organizmie człowieka przez korę nadnerczy. Ich najważniejszym przedstawicielem jest aldosteron, którego funkcja polega na zatrzymywaniu jonów sodu w organizmie i wtórnym zatrzymaniu wody. Z kolei głównym przedstawicielem glikokortykosteroidów jest kortyzol, wytwarzany podobnie jak aldosteron w korze nadnerczy. Poza zatrzymywaniem soli w organizmie wpływa na gospodarkę glukozy. Kortyzol powoduje zwiększenie jej stężenia, co jest wskazane w reakcji na stres. Chorobę spowodowaną nadmiernym stężeniem kortyzolu nazywamy zespołem Cushinga.

Reklama

Kiedy stosuje się sterydy?

Mineralokortykosteroidy bywają stosowane w leczeniu choroby Addisona. Z kolei glikokortykosteroidy stosuje się przede wszystkim w:

  • przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc (hamują stan zapalny oskrzeli), 
  • chorobach zapalnych jelit,
  • stwardnieniu rozsianym, 
  • toczniu układowym, 
  • pokrzywce,
  • atopowym zapaleniu skóry i egzemie,
  • astmie,
  • zapaleniu stawów.

Sterydy anaboliczne - czym są?

Sterydy anaboliczne, znane po prostu jako sterydy lub anaboliki, kojarzą się przede wszystkim z siłownią, gdzie używa się pochodnych testosteronu. Można je przyjmować wziewnie, doustnie lub w formie zastrzyków. Sterydy anaboliczne są szczególnie lubiane przez osoby intensywnie ćwiczące, ponieważ dają efekt szybkiego rozrostu mięśni. Warto pamiętać, że nie jest to stały efekt - z czasem siła mięśni maleje, a organizm przyzwyczaja się do ich zażywania, w związku z czym możliwe staje się uzależnienie.

Poza tym stosowanie sterydów anabolicznych jest zabronione w sporcie.

Sterydy - skutki uboczne i przeciwwskazania

Glikokortykosteroidów nie powinno się podawać pacjentom, u których występują objawy lub choroby, które mogą być powodowane przez same kortykosteroidy. To np. zakażenie, cukrzyca, nadciśnienie.

Stosowanie środków anabolicznych przez mężczyzn wypiera naturalny testosteron, w związku z czym, po czasie, popęd seksualny zaczyna spadać, występuje ginekomastia, zmniejszenie się jąder, a nawet bezpłodność. Ponadto panowie zaczynają łysieć, mimo że owłosienie na reszcie ciała ulega zagęszczeniu. 

Do najgroźniejszych powikłań stosowania anabolików zalicza się zatory i zakrzepy

U kobiet stosujących sterydy odnotowuje się obniżenie głosu, zaburzenia cyklu miesiączkowego, zmiany skórne i łysienie. Stosowanie anabolików przez młode osoby skutkuje zaburzeniami wzrostu. Sterydy mogą powodować przetłuszczanie się skóry, infekcje skórne i trądzik. Należy podkreślić, że nadmiar testosteronu zwiększa agresję, może powodować wybuchy euforii, ale i stany depresyjne. 

Sterydy posiadają bardzo wiele interakcji z innymi lekami, dlatego powinny być stosowane wyłącznie pod kontrolą lekarza.

Sterydy - fakty i mity

Mimo że sterydy zmniejszają płodność, nie powodują zmniejszenia penisa.

Niektórzy zastanawiają się też, czy rację mają ci, którzy mówią, że anaboliki nie powinny być stosowane u dzieci. Jak już zostało wspomniane, to prawda, ponieważ wzrost i rozwój ich organizmu mogą ulegać spowolnieniu.

Skutki stosowania sterydów zwykle pojawiają się bardzo szybko. Nie można jednak wykluczyć, że negatywne skutki ich działania odczujesz dopiero po latach.

Jak zwraca się uwagę, mężczyźni zażywający anaboliki są bardziej narażeni na wystąpienie raka prostaty.

Stosowanie sterydów nie jest konieczne, by osiągnąć wymarzony efekt pięknej sylwetki. Wystarczy ćwiczyć systematycznie i stosować zbilansowaną dietę. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Nie okazują badań dotyczących skuteczności. Łykamy je na potęgę

10 niebezpiecznych skutków stosowania sterydów

Kobiety rezygnują z siłowni? Aż 73 proc. nie czuje się tam komfortowo

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: sterydy | sterydy anaboliczne | sterydy szkodliwość

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL