Reklama

W Polsce dostępny bez recepty, w Stanach całkowicie zakazany. Jak działa metamizol?

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe są jedną z najpopularniejszych i najchętniej kupowanych przez Polaków grup leków. Jednym z preparatów do nich zaliczanych jest metamizol. W jaki sposób działa? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego stosowania i jak się go dawkuje? Wyjaśniamy.

Metamizol - jak działa lek?

Metamizol to popularny lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy. Mimo, że znany jest od 1922 roku, to wciąż nie do końca wiadomo, w jaki sposób działa. Podejrzewa się, że metamizol i jego metabolity wpływają zarówno na ośrodkowy, jak i obwodowy układ nerwowy, dając ulgę w bólu i zmniejszając gorączkę. W Polsce lek ten dostępny jest bez recepty, jednak w niektórych krajach, m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji czy Norwegii został całkowicie zakazany. Metamizol może bowiem wywoływać bardzo rzadko spotykane, jednak ciężkie powikłanie, jakim jest agranulocytoza, czyli znaczny spadek poziomu neutrofili we krwi. Trzeba więc ten lek stosować mądrze, przez jak najkrótszy czas, w najniższych skutecznych dawkach.

Reklama

Metamizol - wskazania do stosowania

Metamizol skutecznie łagodzi ból o dużym nasileniu w przebiegu różnorodnych chorób. Najczęściej wykorzystuje się go jako środek przeciwbólowy po operacjach, urazach, w przebiegu choroby nowotworowej, a także przewlekłego bólu związanego m.in. z chorobami stawów i mięśni. Ma również silne właściwości przeciwgorączkowe, dlatego stosuje się go do obniżania temperatury wtedy, gdy inne podobne leki (np. ibuprofen czy paracetamol) okazują się nieskuteczne. 

Metamizol - dawkowanie

Dawkę metamizolu trzeba dostosować indywidualnie w zależności od natężenia bólu i wrażliwości na tę substancję. Trzeba trzymać się zasady, aby stosować jak najmniejszą dawkę, która jest w stanie złagodzić uciążliwe objawy. Metamizol najczęściej dostępny jest w postaci tabletek zawierających 500 mg substancji czynnej. U osób dorosłych i młodzieży powyżej 15 roku życia jednorazowo można stosować maksymalnie dwie tabletki (1000 mg), dawkę tę w ciągu doby można powtarzać czterokrotnie w odstępach ok. 6-8 godzin. Maksymalna dobowa dawka, której nie należy przekraczać, to 4000 mg. Z kolei dla dzieci i młodzieży do 14 roku życia zalecana pojedyncza dawka to 8-16 mg na kilogram masy ciała. 

Metamizol - kto nie powinien go stosować?

Niektóre choroby stanowią przeciwwskazanie do przyjmowania metamizolu. Nie powinno się go stosować przede wszystkim u osób:

  • u których kiedykolwiek po zastosowaniu wystąpiła agranulocytoza po przyjęciu tego leku lub innych podobnych (np. fenazonu, propyfenazonu, fenylobutazonu);
  • z astmą indukowaną przez nieopioidowe leki przeciwbólowe (np. paracetamol, diklofenak, ibuprofen, kwas acetylosalicylowy i inne);
  • które po zastosowaniu nieopioidowych leków przeciwbólowych doświadczyły kiedykolwiek objawów reakcji alergicznej, takich jak pokrzywka, obrzęk języka i gardła;
  • z nieprawidłową funkcją szpiku kostnego (m.in. osoby z agranulocytozą, leukopenią, anemią, małopłytkowością, po chemioterapii niektórych nowotworów);
  • z ostrą niewydolnością nerek i wątroby;
  • w ciąży i karmiących piersią.

Metamizol nie jest również lekiem zalecanym u osób w wieku podeszłym oraz z przewlekłą chorobą nerek i wątroby. U tych pacjentów konieczne jest odpowiednie zmniejszenie dawki leku i ścisła obserwacja stanu zdrowia w trakcie leczenia.

Metamizol a inne leki

Metamizol może wchodzić w interakcje z niektórymi lekami. Nasila działanie leków przeciwzakrzepowych (warfaryny i acenokumarolu) oraz doustnych leków przeciwcukrzycowych (m.in. metforminy). Zmniejsza stężenie cyklosporyny we krwi, a podany jednocześnie z chlorpromazyną może wywołać ciężką hipotermię. Metamizol może dodatkowo zmniejszać skuteczność leków moczopędnych, obniżających ciśnienie krwi (np. kaptoprylu) i litu stosowanego w terapii choroby afektywnej dwubiegunowej.   

Metamizol - działania niepożądane

Metamizol jest lekiem zwykle dobrze tolerowanym przez pacjentów. Mimo tego, że rzadko wywołuje działania niepożądane, to jednak gdy się pojawią, mogą być bardzo poważne, a czasem nawet śmiertelne w skutkach. Do takich, które występują u nie więcej niż jednej osoby na 10.000 zalicza się leukopenię (obniżenie poziomu leukocytów we krwi), reakcje anafilaktyczne i wysypkę. Agranulocytoza (również ta zagrażająca życiu), małopłytkowość, napady astmy czy zespół Stevensa-Johnsona pojawiają się bardzo rzadko, rzadziej niż u jednej osoby na 10.000. Do innych możliwych działań niepożądanych, których częstość nie jest znana, zalicza się m.in. niedokrwistość, uszkodzenie szpiku, wstrząs anafilaktyczny, bóle głowy, nudności, wymioty, bóle brzucha czy biegunkę. 

Metamizol a agranulocytoza

Agranulocytoza jest bardzo rzadkim, jednak groźnym działaniem niepożądanym metamizolu. Na tyle groźnym, że w niektórych krajach (m.in. USA, Anglia, Szwecja, Norwegia) lek ten został całkowicie zakazany, a w dużej części (m.in. w Niemczech, Finlandii, Portugalii, Hiszpanii) jest dostępny jedynie na receptę. W przebiegu agranulocytozy dochodzi do znacznego, zagrażającego życiu spadku neutrofili, bazofili i eozynofili we krwi. Są to podstawowe komórki układu odpornościowego, które chronią organizm przed patogenami, w szczególności przed bakteriami.

Osoby z agranulocytozą są narażone na poważne infekcje, które mogą doprowadzić do posocznicy i śmierci. Do objawów agranulocytozy zalicza się m.in. wysoką gorączkę, dreszcze, trudności z połykaniem a także zmiany zapalne błony śluzowej ust, nosa, gardła, narządów płciowych i okolicy odbytu. Jeśli którykolwiek z tych objawów pojawi się podczas terapii metamizolem, należy jak najszybciej przerwać podawanie leku i udać się po profesjonalną pomoc medyczną. 

CZYTAJ TAKŻE:

Jaki syrop bez recepty warto zawsze mieć w apteczce?

Domowe sposoby zwalczania gorączki bez leków

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: leki przeciwbólowe | leczenie bólu

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL