Oziębłość seksualna może doprowadzić do kryzysu w związku. Jak się ją leczy?

Oziębłość seksualna to coraz powszechniejszy problem. Szacuje się, że obniżone libido dotyczyć może nawet 40 proc. populacji. Wśród możliwych przyczyn braku chęci na seks znajdują się przede wszystkim czynniki biologiczne, psychologiczne i kulturowe. Czasami oziębłość seksualna wiąże się z chorobami. Chodzi m.in. o cukrzycę, choroby nowotworowe czy choroby serca.

Oziębłość seksualna (hipolibidemia) - co to jest?

Oziębłość seksualna (inaczej hipolibidemia) to zaburzenie, podczas którego pacjent nie ma ochoty na seks. Obniżone libido może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Szacuje się, że problem ten występować może nawet u 40 proc. populacji. 

Co ważne, oziębłość seksualna dotyczy wszystkich zachowań seksualnych, zarówno stosunku seksualnego, masturbacji, jak i fantazji seksualnych. Nie oznacza to jednak, że osoby z hipolibidemią nie są w stanie czerpać żadnej radości z seksu. W przypadku ewentualnego zbliżenia, które zainicjowane jest np. po to, by zadowolić partnera, często zdarza się, że pacjenci z oziębłością seksualną przeżywają udane orgazmy.

Reklama

Oziębłość seksualna - przyczyny

Wyróżnić można kilka przyczyn oziębłości seksualnej. To przede wszystkim czynniki biologiczne, psychologiczne oraz kulturowe.

1. Czynniki biologiczne - niedobory witaminowe, zaburzenia cyklu miesiączkowego, nieprawidłowa budowa narządów płciowych, problemy hormonalne, problemy z erekcją. 

2. Czynniki psychologiczne - zaburzenia psychiczne, zaburzenia nastroju, zmęczenie, przewlekły stres, traumatyczne doświadczenia związane z seksem, niska samoocena, zaburzony obraz własnego ciała, brak wystarczającej wiedzy seksualnej, strach przed ciążą, brak identyfikacji z płcią.

3. Czynniki kulturowe - stereotypy na temat seksu, uwarunkowania religijne.

Niektórzy specjaliści wyszczególniają również czynniki partnerskie, czyli m.in. zanik atrakcyjności partnera, brak zaufania do partnera, kiepską komunikację w związku, konflikty czy rutynę w łóżku. W tym wypadku należy jednak zachować czujność i odróżnić oziębłość od utraty zainteresowania partnerem. Bardzo często zdarza się bowiem, że brak ochoty na seks związany jest z konkretną osobą. W przypadku innych kontaktów seksualnych, np. zdrad, problem ten nie istnieje.

Oziębłość seksualna może być związana także z innymi chorobami i schorzeniami. Przede wszystkim z cukrzycą, niektórymi chorobami nowotworowymi, chorobami nerek i chorobami serca. Libido zmniejszać mogą również długotrwale stosowane leki.

Oziębłość seksualna - leczenie

Leczenie oziębłości seksualnej należy rozpocząć od wykluczenia chorób, które mogą być przyczyną spadku libido. W przypadku, gdy hipolibidemia nie jest związana z innymi schorzeniami, należy zgłosić się do seksuologa

Warto pamiętać, że nie ma jednego - sprawdzonego - sposobu leczenia oziębłości. W leczeniu wykorzystuje się przede wszystkim psychoterapię, zarówno indywidualną, jak i terapię par. Pomocna może być także edukacja psychoseksualna oraz metody treningowe. W niektórych przypadkach stosuje się również leczenie farmakologiczne. Chodzi o preparaty hormonalne - estrogeny (dla kobiet) i testosteron (dla mężczyzn). 

Niektórzy pacjenci próbują pomóc sobie również naturalnymi afrodyzjakami, np. żeń-szeniem, lubczykiem czy imbirem. Nie należy jednak traktować domowych metod jako alternatywy dla wizyty u specjalisty. Żadne zioła nie zastąpią fachowej pomocy.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czym jest aseksualność?

Co dzieje się z naszym mózgiem podczas seksu?

"Na seks czekałam do ślubu, a potem do rozwodu"

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: seks | obniżone libido
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL