Czy rak może zmienić życie na lepsze? Jak mówić o chorobie, żeby nie odbierać nadziei? I dlaczego zwykłe badanie może uratować życie?
To rozmowa o zdrowiu, strachu, ciele, komunikacji i nadziei - o codzienności po raku i odzyskiwaniu życia na własnych zasadach. Karolinie Siudei-Dudek Aga Szuścik opowiada o tym, jak diagnoza raka szyjki macicy zmieniła jej życie i dlaczego chce "odczarować" raka. Bez tabu i wstydu opowiada, jak przewartościowuje się życie po diagnozie oraz jak wygląda kobiecość i seksualność po przebytym leczeniu i operacji usunięcia macicy. - Wciąż za mało się o tym mówi, a to dotyczy mnóstwa osób, nie tylko po takiej diagnozie jak moja - przekonuje i dodaje, że świadome, empatyczne i dojrzałe rozmawianie o raku to ważny element leczenia. - Muszą to zrozumieć i pacjenci, i ich bliscy oraz - co szczególnie ważne - medycy.
Tej rozmowy powinni posłuchać zarówno lekarze, którzy stają przed wyzwaniem przekazania pacjentom trudnej diagnozy, jak i wszyscy, którzy znają kogoś, kto choruje. - Każdy z nas może zrobić coś, by wspierać osoby chorujące onkologicznie - nie tylko nie tylko finansowo. - Zacząć można chociażby od dbania o siebie - niech tych diagnoz będzie mniej - apeluje.
W odcinku usłyszysz też, co zrobić, by ustrzec się przed nowotworem, czym naprawdę jest profilaktyka pierwotna i wtórna oraz na co warto postawić, by zminimalizować ryzyko choroby.








