Reklama

Bezsenność - choroba cywilizacyjna

Bezsenność naukowo nazywana jest także asomią. Charakteryzuje się zmniejszoną ilością lub jakością snu, która może mieć różnorakie przyczyny. Obecnie definiowana jest jako choroba cywilizacyjna, która dotyczy 30 - 40 proc. populacji na świecie.

Przyczyny bezsenności

Bezsenność spowodowana jest brakiem uczucia wyspania się, mimo, że śpimy wystarczająco, częstym wstawaniem przedwcześnie oraz trudnościami w zaśnięciu. Należy zaznaczyć, ze kilka nieprzespanych nocy nie musi od razu oznaczać bezsenności. Musi to być dłużej występujący problem, żeby mówić o asomii.

Zapobieganie bezsenności

Jeśli chcemy bez problemu zasnąć w nocy i przespać ją do samego ranka, warto trzymać się kilku reguł. Powinniśmy:

- unikać drzemek w dzień,
- być aktywni fizycznie w dzień,
- stosować odpowiednią dietę,
- unikać środków pobudzających i dodających energii - kofeiny, nikotyny oraz wystrzegać się alkoholu, zwłaszcza wieczorem,
- możliwie zachowywać jednakowe godziny spania i wstawania,
- unikać zajęć pobudzających tuż przed snem, np. granie w gry, a w ich miejsce wprowadzić techniki relaksacyjne, czy czytanie książek,
- spożywać przed snem tylko i wyłącznie lekkie posiłki,
- zadbać o ciszę, spokój i komfort w sypialni.

Reklama

Leczenie bezsenności

Bezsenności często towarzyszy depresja. Tabletki na bezsenność są odpowiednie w przypadku osób, które od niedawna borykają się z problemem. Długotrwałe stosowanie leków może spowodować uodpornienie się na ich działanie i powrót problemu. W trudniejszych przypadkach oprócz środków farmakologicznych, zalecane jest zastosowanie specjalistycznej terapii psychiatrycznej.

 

Styl.pl

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL