Reklama

Dziewięć zdań, które są ukrytą manipulacją. Unikaj ludzi, którzy to mówią

Społeczny dowód słuszności, reguła niedostępności czy wpływ autorytetu to tylko kilka z wielu technik wpływu społecznego, jakich na co dzień używają manipulanci. Po czym je poznać? Oto dziewięć zdań, które są ukrytą manipulacją. Sprawdź, jak się przed nią bronić.

Rodzaje manipulacji

Manipulacja psychologiczna to nic innego jak rodzaj wpływu psychologicznego, który ma na celu zmianę zachowania danej osoby lub zachęcenie jej do podjęcia decyzji konsumenckiej. Cechą charakterystyczną manipulacji jest nieświadomość. Osoby manipulowane zwykle nie mają zielonego pojęcia o tym, że ktoś inny próbuje zachęcić ich do zmiany stanowiska. 

W psychologii wyróżnia się kilka rodzajów wpływu społecznego. Dokładnie opisał je prof. Robert Cialdini, autor bestsellerowej książki "Wywieranie wpływu na ludzi. Teoria i praktyka".

Reklama

Cialdini wyróżnia:

1. Społeczny dowód słuszności - technika ta opiera się na przekonaniu, że właściwe jest zachowanie lub postawa, którą prezentuje większość osób;

2. Regułę lubienia i sympatii - to jedna z najprostszych i jednocześnie najskuteczniejszych technik manipulacji. Jej działanie opiera się na skłonności do ulegania wpływom osób, które są lubiane. Mówiąc jeszcze prościej, aby osiągnąć zamierzony cel, należy zaprzyjaźnić się z drugą osobą i poprosić ją np. o przysługę;

3. Regułę wzajemności - opiera się na rzekomym obowiązku do odwdzięczenia się innym. Reguła ta szczególnie dobrze sprawdza się w handlu, gdzie bardzo często dochodzi do niezaplanowanego zakupu tylko dlatego, że sprzedawca był miły lub zaproponował gratis czy też degustację produktu;

4. Regułę zaangażowania i konsekwencji - to nic innego jak podążanie za działaniami, w które dana osoba została już zaangażowana;

5. Wpływ autorytetu - to podobna metoda do społecznego dowodu słuszności. W tym przypadku jednak rację ma nie większość, a osoby, które w danej dziedzinie uznawane są za autorytety;

6. Regułę niedostępności - to jedna z najczęściej stosowanych metod w handlu. Opiera się na przekonaniu, że najbardziej atrakcyjne są niedostępne produkty, np. ostatnia para butów.

Motywy manipulantów

Trudno jednoznacznie określić motywy manipulantów, ponieważ może ich być bardzo dużo. Większość z nich związana jest z osiągnięciem korzyści lub kontroli nad drugą osobą. Przykładowe sytuacje to m.in. zakup reklamowanych produktów, zatrzymanie przy sobie partnera czy, w przypadku polityków, utrzymanie się u władzy. 

Co istotne, manipulacje stosowane są już nawet przez dzieci, które próbują wymusić na swoich rodzicach określone zachowania lub zakup wymarzonych przedmiotów.

Jak obronić się przed manipulacją?

Większość osób jest w stanie poradzić sobie z manipulantami. Nie zawsze jest to jednak łatwe i wymaga zaangażowania. 

W przypadku społecznego dowodu słuszności warto zapytać rozmówcę o konkretne badania czy źródła. To samo dotyczy wpływu autorytetu. W tym wypadku czasami wystarczy krótka informacja o tym, że nie uważa się danej osoby za eksperta czy znawcę

Co się tyczy zasady zaangażowania - kluczowa jest asertywność i stanowczość. Warto jasno poinformować rozmówcę o zmianie zdania. Jakakolwiek wątpliwość i niezdecydowanie zostaną wykorzystane przez manipulanta. 

Stosunkowo łatwa jest obrona przed regułą niedostępności. Warto poznać mechanizmy związane z promocjami czy wyprzedażami i zrozumieć, że większość z nich albo nie jest żadną okazją, albo jest powtarzalną akcją.

Po czym poznać manipulanta? Przykłady zdań

Oczywiście, aby bronić się przed manipulacją, trzeba najpierw ją rozpoznać. Bywa to trudne, jednak z ust manipulantów bardzo często padają charakterystyczne zdania, które zawsze powinny wzbudzić czujność.

Oto przykłady:

1. 100 proc. klientów jest zadowolonych;

2. Większość ludzi uważa, że...;

3. Skoro już rozmawiamy, to proszę, posłuchaj mojej propozycji;

4. Celebryta (tutaj konkretne imię i nazwisko) używa tego produktu;

5. Warto zaufać ekspertom;

6. To ostatnia sztuka tego produktu;

7. Kup teraz i nie czekaj, aż inni zrobią to za ciebie;

8. Nie dziwię się, że nikt cię nie lubi;

9. Słoneczko (lub inne zdrobnienie), czy możesz mi pomóc?

CZYTAJ TAKŻE: 

Te słowa krzywdzą najbardziej. Czego nie mówić osobie z depresją?

On, ja, przemoc i... 150 innych kobiet

Kto dał się oszukać w sprawach klimatu?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: manipulacja | manipulacja w związku | manipulacja w sklepach

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL