Zastosuj tę technikę podczas snu. Zapewnisz sobie niesamowite przeżycia

Sen jest czasem regeneracji i odpoczynku naszego ciała oraz umysłu, jednak może być również narzędziem do przeżywania skrywanych marzeń i pragnień. W trakcie świadomego snu można decydować o tym, o czym śnimy i jak potoczą się nasze losy we śnie. Są jednak przeciwwskazania do stosowania tych praktyk, a w niektórych przypadkach świadomy sen może zakończyć się śmiercią.

Lucid dream - kiedy sen staje się rzeczywistością

Lucid dream, czyli z angielskiego świadomy sen, to stan w którym śnimy, jednak mamy pełną kontrolę nad tym, co dzieje się w trakcie snu. Z pełną świadomością możemy decydować o tym, co nam się śni, a nasze umiejscowienie we śnie jest bardzo realistyczne. Za pomocą tej techniki mamy wrażenie, że znajdujemy się w realnej rzeczywistości, a wszystkie bodźce odbieramy z podobną intensywnością, jak na jawie.

Po raz pierwszy zjawisko to zostało opisane przez holenderskiego psychiatrę, Frederika van Eedena. W latach 70. XX wieku po raz pierwszy udało się potwierdzić świadome śnienie za pomocą rejestru ruchów gałek ocznych. Dokonali tego Keith Hearne oraz Alan Worsley, którzy w trakcie badania poprosili jego uczestników, by - jeśli będą świadomi tego, że śnią - poruszali gałkami ocznymi osiem razy w lewo i osiem razy w prawo. 

Reklama

W Stanach Zjednoczonych znajduje się The Lucidity Istitute - instytut badawczy, który specjalizuje się w baniach nad świadomym snem, a także produkuje urządzenia za pomocą których łatwiej jest wejść w sen kontrolowany.

Świadomy sen zjawiskiem paranormalnym czy leczniczym?

Świadomy sen, czyli umiejętność oneironautyki, uznawany jest w niektórych środowiskach za zjawisko paranormalne lub za przejaw chorób o podłożu psychicznym. Okazuje się jednak, że co piąty człowiek na świecie przynajmniej raz w życiu doświadcza śnienia kontrolowanego, a regularne wprowadzanie się w sen, nad którym można zapanować, może przynieść pozytywne skutki u osób z obniżonym nastrojem lub u takich, które często doświadczają koszmarów sennych.

Sposoby na świadomy sen

Aby śnić realistycznie, można wypróbować kilku metod, które mają ułatwić wejście w kontrolowany sen. Jest to proces, którego można się nauczyć i z czasem kontrolować dłużej. Wyróżnia się kilka sposobów na indukcję świadomego snu:

autosugestia - najłatwiejsza z metod, która ma na celu uświadomić sobie, że kładąc się do łóżka chcemy przeżyć sen kontrolowany,

technika rąk - metoda ta opiera się na oglądaniu swoich rąk, a następnie przenoszeniu wzroku na otoczenie. Takie działania należy powtarzać każdorazowo przed snem, ale również w trakcie dnia,

zapamiętywanie snów - przydatne w opanowaniu kontrolowanego snu jest zapamiętywanie swoich snów. Dobrą metodą będzie zapisywanie ich w zeszycie tuż po przebudzeniu uwzględniając najmniejsze szczegóły,

technika relaksacyjna - przed snem warto spróbować się odprężyć za pomocą liczenia, powtarzania zdań ale także wizualizacji, czyli wyobrażania sobie różnych sytuacji z życia codziennego ale również opierając się o własne marzenia

technika WBTB - z angielskiego oznacza to Wake Back To Bed i polega na przebudzeniu się po kilku godzinach snu, odczekania godziny i ponownym zaśnięciu z intencją świadomego śnienia.

Świadomy sen poprawia nastrój i pewność siebie

W trakcie kontrolowanego snu człowiek może robić rzeczy, które w rzeczywistym świecie mogą wydawać się nierealne. Dzięki temu poprawia się samopoczucie, wzrasta poczucie pewności siebie ale także świadomy sen może uczyć zachowań w sytuacjach, które na co dzień są stresujące, krępujące i mocno ograniczają funkcjonowanie np. w społeczeństwie. Odgrywanie ról i różnych sytuacji w trakcie snu może przełożyć się korzystnie na realny świat danego człowieka.

Świadomy sen może stanowić zagrożenie

Ze świadomego snu powinny zrezygnować osoby, które cierpią na choroby serca oraz nadciśnienie tętnicze. Sytuacje prowokowane w świadomym śnie mogą okazać się na tyle stresujące, że będą stanowić one zagrożenie dla śpiącej osoby.

Kontrolowany sen zabroniony jest u osób z chorobami psychicznymi, zwłaszcza ze schizofrenią. Brak umiejętności oddzielenia jawy od snu może przyczynić się do poważnych konsekwencji zdrowotnych, na śmierci kończąc.

Do tej pory nie udało się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czy kontrolowany sen przyczynia się do słabszej regeneracji organizmu w trakcie śnienia i czy zaburzenie fazy REM snu ma negatywny wpływ na zdrowie.

Przeprowadzono natomiast eksperyment na grupie 175 osób, które deklarowały że miewają kontrolowane sny. Wyniki eksperymentu wykazały, że im częściej dana osoba doświadczała oneironautyki, tym gorsze samopoczucie zgłaszali na jawie. Badani byli zmęczeni a także cierpieli na spadki nastroju. 


CZYTAJ TAKŻE:

O której wstać, by obudzić się wypoczętym? Łatwo to obliczysz!

Lęk to jedna z tajemnic naszego przetrwania

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL