Promiskuityzm. Styl życia czy zaburzenie?

Promiskuityzm (inna nazwa: promiskuizm) to zachowanie seksualne polegające na nawiązywaniu kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami, bez nawiązywania więzi uczuciowych. Potocznie o takich osobach mówimy, że są rozwiązłe. Warto wiedzieć, że za promiskuityzmem nie stoi wyłącznie brak hamulców w kontaktach seksualnych z przypadkowymi osobami czy duża ochota na seks. Czego zatem może być wyrazem? I czy należy go leczyć? Tłumaczymy.

Promiskuityzm u zwierząt

W świecie zwierząt takie zjawisko nie jest rzadkością, zaobserwowano je u wielu gatunków, od muszek owocówek i innych owadów, przez niektóre ptaki, gryzonie, po ssaki, w tym naczelne - jak np. u szympansa bonobo. Ich strategia rozrodcza polega na niełączeniu się w pary i możliwości kopulacji z różnymi przedstawicielami przeciwnej płci.

Zachowania promiskuityczne u ludzi

U ludzi określenie promiskuityzm odnosi się do skrajnych przypadków angażowania się jednostki w przygodne kontakty seksualne, które pozbawione są podłoża emocjonalnego czy jakiejkolwiek więzi uczuciowej. Promiskuityzm zaliczany jest do zachowań patologicznych, często jest jednym z przejawów erotomanii, hiperseksualizmu lub seksoholizmu.

Reklama

Czytaj także: Tak objawiają się zachowania hiperseksualne. Często dotyczą... seniorów.

Promiskuityzm praktykowany może być zarówno przez osoby niebędące w stałym związku, jak też osoby, które żyją w małżeństwie. W tym drugim przypadku są to najczęściej małżeństwa tzw. otwarte, w których obie strony wiedzą o partnerach seksualnych współmałżonka i wyrażają zgodę na ich zbliżenia. 

Zdecydowanie częściej jednak promiskuityzm dotyczy osób niebędących w stałych relacjach, częściej mężczyzn, niż kobiet - takim osobom trudno jest wytrwać w stałym związku.

Przyczyny promiskuityzmu

Choć promiskuityzm bywa traktowany jako jeden ze stylów seksualności, przejaw bujnego temperamentu i beztroskiego stosunku do seksu, może być również objawem problemów psychicznych, np. depresji.

Czasem jest wyrazem niskiej samooceny i potrzeby potwierdzenia swojej wartości w oczach innych lub wynika z lęku przed nawiązywaniem bliskich relacji emocjonalnych. Promiskuityzm może być także wynikiem zemsty za zawody miłosne, trudności ze stresem bądź niedojrzałości emocjonalnej.

Osoby mające wielu partnerów seksualnych i stroniące od nawiązywania więzi uczuciowych mogą również chcieć sprawdzić siebie w łóżku.  

Niekiedy przyczyną promiskuityzmu są traumy z przeszłości. 

Czy promiskuityzm trzeba leczyć?

I tak nie nie. Promiskuityzm, gdy jest kontrolowany i osoba nie wyrządza nikomu krzywdy, nie musi być leczony. Problem pojawia się jednak wtedy, gdy zachowania promiskuitywne zaczynają być niebezpieczne, zarówno dla osoby która tak postępuje, jaki dla jej partnerów. 

Gdy seksualność jest traktowana wyłącznie jako potrzeba fizjologiczna lub jako środek do osiągania swoich celów (w tym uzyskania władzy, pokazania dominacji czy otrzymania korzyści materialnych), łatwo stracić kontrolę na swoimi zachowaniami seksualnymi. Nawiązywanie przypadkowych relacji z nieznanymi osobami oraz seks bez zabezpieczenia, mogą skutkować chorobami wenerycznymi.

Specjaliści zauważają, że w dłuższej perspektywie takie chowania nie przynoszą pożądanej satysfakcji, a promiskuityzm , zamiast do szczęścia, prowadzi do pogłębienia się problemów emocjonalnych i psychicznych. W takiej sytuacji konieczne jest zwrócenie się do seksuologa lub psychoterapeuty po pomoc. 

CZYTAJ TAKŻE:

Zespół okołosennych iluzji seksualnych, czyli syndrom demona nocy

Niesamowite, co się dzieje z mózgiem, gdy jesteśmy zakochani?  

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: seks | zakupoholizm
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL