Błona dziewicza zawsze pęka przy pierwszym razie? To mit! I jest ich więcej

Czy błona dziewicza chroni przed ciążą? Czy jej przerwanie zawsze wiąże się z bólem i krwawieniem? Wokół tych zagadnień narosło wiele mitów. Przedstawiamy najważniejsze fakty na temat błony dziewiczej. Sprawdź, co powinieneś o niej wiedzieć.

Błona dziewicza - co to jest?

Błona dziewicza to fałd błony śluzowej, który znajduje się tuż przy wejściu do pochwy. Najczęściej błona dziewicza ulega uszkodzeniu podczas pierwszej penetracji. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do tego wcześniej, w zupełnie innych okolicznościach. Błona może pęknąć np. podczas jazdy konnej czy gimnastyki. Często dochodzi do tego również podczas używania tamponów. Zdarza się też, że błona jest stosunkowo gruba i nie pęka podczas pierwszego zbliżenia.

Błona dziewicza - do czego służy?

Trudno powiedzieć, jaką funkcję spełnia błona dziewicza. Kiedyś uważało się, że błona ma chronić dziewczynki przed dostaniem się do ich pochwy bakterii i drobnoustrojów. Dziś jednak teoria ta jest raczej odrzucana. Błona ma bowiem otwór, który, zdaniem specjalistów, nie jest w stanie spełnić opisywanej funkcji ochronnej. Obecnie przyjmuje się, że błona dziewicza nie pełni żadnej ważnej funkcji.

Reklama

Błona dziewicza - kiedy powstaje?

Błona dziewicza powstaje w piątym miesiącu życia płodowego. Warto podkreślić jednak, że u niektórych dziewczynek wytworzyć się może niepełna błona dziewicza. W szczególnych wypadkach błona nie występuje wcale.

Błona dziewicza - jak wygląda?

Błona dziewicza nie zawsze wygląda tak samo. Może mieć różny kształt oraz różną grubość i elastyczność. Ze względu na kształt otworu błony wyróżnić można kilka jej rodzajów. To przede wszystkim błona:

  • pierścieniowata,
  • półksiężycowata,
  • strzępiasta,
  • sitowata,
  • z przegrodą,
  • zrośnięta.

Najczęściej występującą błoną dziewiczą jest błona pierścieniowata. Szacuje się, że występować ona może u ponad 80 proc. dziewczynek. Cechuje się ona charakterystycznym półokręgiem. Przerwanie błony pierścieniowatej w zdecydowanej większości przypadków przebiega bezboleśnie. Wiele kobiet nawet nie odczuwa przerwania.


Mity na temat błony dziewiczej

1. Błona dziewicza chroni przed ciążą

To jeden z najczęściej powtarzanych mitów na temat błony dziewiczej. Błona dziewicza zawiera otwór (lub nawet kilka), przez który plemniki mogą dostać się do wnętrza pochwy. W przypadku, gdy do wytrysku dojdzie na wargach sromowych lub w przedsionku pochwy, może dojść do zapłodnienia. Błona dziewicza nie stanowi ochrony przed ciążą. Z tego samego powodu nie chroni również przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

2. Przerwanie błony dziewiczej zawsze powoduje ból i krwawienie

Objawy związane z przerwaniem błony dziewiczej zależą od jej budowy oraz indywidualnego odczuwania bólu. U niektórych kobiet wystąpić może ból i krwawienie, jednak nie jest to ogólną zasadą. W zdecydowanej większości przypadków przerwanie błony przebiega bezboleśnie.

3. Wszystkie dziewice mają błonę

Nie wszystkie dziewice mają błonę. Zdarza się, że niektóre dziewczynki rodzą się bez błony dziewiczej. Czasami również może dojść do przerwania błony np. podczas uprawiania sportu.

4. Błona dziewicza zawsze pęka przy pierwszym razie

Najczęściej tak, jednak w przypadku bardzo grubej i rozciągliwej błony przerwanie może nastąpić dopiero podczas późniejszych stosunków seksualnych.

Zabieg odtwarzania błony dziewiczej

Odtwarzanie błony dziewiczej (inaczej hymenoplastyka) to prosty zabieg, który polega na zszyciu fałdów pozostałych po przerwanej błonie dziewiczej. Zabieg ten jest niezwykle popularny w krajach, w których dziewictwo odgrywa istotną rolę kulturową i religijną. Przeciwieństwem hymenoplastyki jest hymenotomia. To z kolei zabieg, który ma na celu usunięcie błony. To dobre rozwiązanie dla kobiet, u których w trakcie próby współżycia błona dziewicza nie ulega przerwaniu.

CZYTAJ TAKŻE:

Ból podczas współżycia. Jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim radzić?

Najlepszy wiek na seks? Dobra wiadomość dla trzydziestolatek

Na seks czekałam do ślubu, a potem do rozwodu

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: seks | ból podczas współżycia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL