Nie myj zębów przed zbliżeniem. To pomoże zachować ci... zdrowie

Przygotowując się do zbliżeń seksualnych należy pamiętać o prawidłowej higienie osobistej, by stosunek był komfortowy dla obu stron. Dotyczy to również jamy ustnej, by zapobiec nieprzyjemnemu zapachowi z ust, który stanowi pewną barierę w trakcie pocałunków i pieszczot. Lekarze zwracają jednak uwagę, kiedy najlepiej umyć zęby – przed czy po stosunku seksualnym, zwłaszcza, jeśli preferujesz seks oralny. Jak mycie zębów wpływa na seks oralny i jakie niesie ryzyko?

Higiena jamy ustnej a seks

W jamie ustnej znajduje się wiele bakterii, które mogą zostać przeniesione w okolice intymne w trakcie kontaktów seksualnych. Należy pamiętać, że afty, rany czy owrzodzenia znajdujące się w ustach stanowią wrota zakażenia - łatwo o zarażenie wirusem HIV, HPV, kiłą czy chlamydią. Należy mieć zatem świadomość, że o higienę jamy ustnej przed kontaktem seksualnym należy dbać w sposób szczególny. Kiedy zatem myć zęby, a kiedy szczotkowania należy unikać?

Mycie zębów przez seksem oralnym

Jeżeli w trakcie zbliżeń preferujesz kontakty oralne, warto mieć na uwadze że szczotkowanie zębów może powodować mikrourazy w jamie ustnej, które stanowią wrota zakażeń. Dentyści zalecają, by przed aktem miłosnym nie decydować się na klasyczne mycie zębów, a jedynie wystarczy jamę ustną przepłukać płynem do tego przeznaczonym. W ten sposób unikniesz urazów, zmniejszając ryzyko infekcji lub innych chorób. Nie jest zalecane również nitkowanie zębów.

Reklama

Należy pamiętać, by nie rezygnować kompletnie z higieny jamy ustnej, ponieważ bakterie przeniesione w okolice pochwy lub penisa, mogą doprowadzić do bakteryjnego zakażenia.

Mycie zębów a zbliżenia

Inaczej sytuacja wygląda po stosunku seksualnym. Należy pamiętać, że oprócz prysznica, należy również zadbać o higienę jamy ustnej. Aby uniknąć infekcji jamy ustnej, należy przepłukać jamę ustną odpowiednim płynem. Ze szczotkowaniem zębów tuż po stosunku również należy się wstrzymać i nie wykonywać tej czynności od razu.

Lekarze stomatolodzy zwracają również uwagę, że w przypadku przygodnych kontaktów seksualnych - również oralnych - prezerwatywa jest jedynym zabezpieczeniem, który uchroni przed przeniesieniem niechcianych chorób.

Jeżeli w jamie ustnej toczy się aktualnie stan zapalny, występują afty, owrzodzenia, opryszczka lub niedawno doszło do ekstrakcji zęba, lekarze zalecają, by wstrzymać się od takiego rodzaju stosunku. Do zbliżenia może dojść na wiele innych sposobów, z mniejszym ryzykiem rozwinięcia się infekcji w jamie ustnej. Do stosunku oralnego możesz powrócić po całkowitym wyleczeniu jamy ustnej. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Dlaczego spada ochota na seks?

Fakty i mity o punkcie G

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL