Pigułka "dzień po" - jak działa antykoncepcja awaryjna?

Pigułka dzień po, jest klasyfikowana jako metoda antykoncepcji awaryjnej. Używa jej się zwykle wtedy, gdy: podczas stosunku seksualnego doszło do pęknięcia prezerwatywy, pominięta została dawka środków antykoncepcyjnych, miał miejsce stosunek bez zabezpieczenia, odklejeniu uległ plaster antykoncepcyjny, albo kapturek dopochwowy został niewłaściwie założony. Pamiętaj, że tabletka dzień po nie może być traktowana jako alternatywa dla tradycyjnej antykoncepcji, powinna być stosowana ostrożnie, pamiętaj też, że nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Pigułka dzień po - czy trzeba mieć receptę?

Aby wykupić tabletkę dzień po, potrzebna jest recepta, którą można uzyskać między innymi od ginekologa, niemniej warto pamiętać, że recepta może być wystawiona przez różnych specjalistów. Obecnie spopularyzowane zostały wizyty online, więc nie trzeba osobiście zjawiać się u lekarza. W przypadku realizacji recepty papierowej wymagany jest jej oryginał i musi na niej znajdować się własnoręczny podpis osoby wystawiającej receptę. Jeżeli chodzi o receptę elektroniczną, wystarczy znać swój pesel oraz kod. Tabletka dzień po to koszt rzędu kilkudziesięciu złotych.

Reklama

Jak działa pigułka dzień po?

Obecnie dostępne są obecnie dwa typy preparatów antykoncepcji awaryjnej:

  • EllaOne - to nazwa handlowa octanu uliprystalu, który moduluje receptor progesteronowy. Według wskazań należy zażyć ją do 120 godzin od ryzykownego stosunku.
  • Escapelle, czyli lewonorgestrel, będącego syntetycznym progestagenem, który działa przeciw estrogenowo. Tabletkę trzeba zażyć do 72 h od ryzykownego stosunku.

Wymienione preparaty hamują, albo opóźniają owulację, przez co komórka jajowa nie jest uwolniona z pęcherzyka jajnikowego i nie może dojść do zapłodnienia, czyli połączenia plemnika z komórką jajową. Warto zaznaczyć, że takie działanie nie może być nazywane wczesnoporonnym, ponieważ nie dochodzi do zaburzenia procesu implantacji zarodka w macicy, ani do negatywnego wpływu na jego rozwój.  Ma to znaczenie, ponieważ jeśli dojdzie do ciąży pomimo ich podania zarodek nie jest zagrożony.

Tabletka dzień po - działania niepożądane

Przyjęcie pigułki, może nieść za sobą skutki uboczne, najczęściej zgłaszane są:

  • nudności i wymioty;
  • brak miesiączki, albo nieprawidłowy czas trwania cyklu;
  • krwawienia między miesiączkami i zwiększone krwawienie w trakcie okresu;
  • bóle brzucha;
  • nadwrażliwość piersi;
  • zawroty i bóle głowy;
  • odczyny alergiczne.

Przeciwwskazaniem do stosowania antykoncepcji awaryjnej jest nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu oraz ciąża.

Antykoncepcja awaryjna a ryzyko ciąży

Pamiętaj, że każdy stosunek seksualny niesie za sobą ryzyko ciąży, jest ono zmienne w zależności od stosowanej antykoncepcji, prawidłowości jej stosowania, oraz fazy cyklu. W żadnym wypadku nie można uznawać stosunku przerywanego za metodę  antykoncepcji, ponieważ przed wytryskiem wydzielany jest preejakulat w którym znajdują się plemniki zdolne do zapłodnienia. Należy także zdyskredytować mit o niemożności zajścia w ciąże w trakcie karmienia piersią. Odsetek ciąż pomimo zastosowania antykoncepcji awaryjnej w dużym przybliżeniu wynosi około 2 proc. (2 na 100 kobiet zajdą w ciążę).

Zapłodnienie jest najbardziej prawdopodobne po stosunku odbytym w ciągu pięciu dni poprzedzających owulację oraz w dniu owulacji. Plemniki mogą bytować w drogach rodnych kobiety przez kilka dni, "czekając na jajeczko". Określenie czasu owulacji nie jest proste, nawet jeśli niektóre kobiety odczuwają jej symptomy.

Tabletka awaryjna może nie zadziałać, jeśli w niedługim czasie po jej przyjęciu wystąpiły wymioty. Skuteczność preparatów może być zmniejszona także, gdy przyjmowane są leki wpływające na pracę enzymów wątrobowych, oraz gdy masa ciała jest znacznie za wysoka.

Tabletka dzień po a antykoncepcja hormonalna

Po zażyciu tabletki dzień po może dojść do zmiany terminu owulacji w związku z tym, nie powinnaś zaniechać stosowania tabletek antykoncepcyjnych, o ile wcześniej je zażywałaś. Podobnie jest z plastrami oraz krążkami dopochwowymi. Tabletka EllaOne wymaga także stosowania metod zabezpieczenia mechanicznego, czyli prezerwatyw, albo kapturków.

Zobacz także:

Ból podczas współżycia - skąd się bierze?

Sarkopenia - choroba ludzi starszych

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL