Reklama

Promiskuityzm - przyjemność bez zobowiązań czy seksualna patologia?

Promiskuityzm (inna nazwa: promiskuizm) to zachowanie seksualne polegające na nawiązywaniu kontaktów seksualnych z przypadkowymi partnerami, bez nawiązywania więzi uczuciowych. Czego może być wyrazem? Tłumaczymy.

Promiskuityzm u zwierząt

W świecie zwierząt takie zjawisko nie jest rzadkością, zaobserwowano je u wielu gatunków, od muszek owocówek i innych owadów, przez niektóre ptaki, gryzonie, po ssaki, w tym naczelne - jak np. u szympansa bonobo. Ich strategia rozrodcza polega na niełączeniu się w pary i możliwości kopulacji z różnymi przedstawicielami przeciwnej płci.

Zachowania promiskuityczne u ludzi

U ludzi określenie promiskuityzm odnosi się do skrajnych przypadków angażowania się jednostki w przygodne kontakty seksualne, które pozbawione są podłoża emocjonalnego czy jakiejkolwiek więzi uczuciowej. Promiskuityzm zaliczany jest do zachowań patologicznych, często jest jednym z przejawów erotomanii i hiperseksualizmu.

Reklama

Promiskuityzm praktykowany może być zarówno przez osoby niebędące w stałym związku, jak też osoby, które żyją w małżeństwie. W tym drugim przypadku są to najczęściej małżeństwa tzw. otwarte, w których obie strony wiedzą o partnerach seksualnych współmałżonka i wyrażają zgodę na ich zbliżenia.

Przyczyny promiskuityzmu

Choć promiskuityzm bywa traktowany jako jeden ze stylów seksualności, przejaw bujnego temperamentu i beztroskiego stosunku do seksu, może być również objawem problemów psychicznych, np. depresji związanej z kryzysem wieku średniego. 

Czasem jest wyrazem niskiej samooceny i potrzeby potwierdzenia swojej wartości w oczach innych lub wynika z lęku przed nawiązywaniem bliskich relacji emocjonalnych. Promiskuityzm może być także wynikiem zemsty za zawody miłosne, trudności ze stresem bądź niedojrzałości emocjonalnej.

Osoby mające wielu partnerów seksualnych i stroniące od nawiązywania więzi uczuciowych mogą również chcieć sprawdzić siebie w łóżku. 

Niekiedy przyczyną promiskuityzmu są traumy z przeszłości. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: promiskuityzm | promiskuizm | seks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje