Kontrowersyjny sposób na zbliżenie? Jak zrobić to bezpiecznie

Seks analny to dla wielu osób wciąż temat tabu. Tymczasem penetracja odbytu może dawać bardzo dużo przyjemności, zarówno osobom aktywnym, jak i pasywnym. Jak bezpiecznie uprawiać seks analny, i o czym należy pamiętać podczas stosunku? Poniżej znajdziesz wiele przydatnych informacji na ten temat.

Seks analny - co to jest?

Seks analny nie jest tak popularny, jak waginalny czy oralny, jednak ma wielu sympatyków. Ze względu na rodzaj penetracji wyszczególnić można kilka rodzajów seksu analnego. To przede wszystkim: fingering (wprowadzenie palców do odbytu), rimming (lizanie okolic odbytu) oraz fisting (wprowadzanie do odbytu całej pięści). Do seksu analnego zalicza się także stymulację odbytu wibratorem, dildem czy korkiem analnym. 

Seks analny - jak się przygotować?

W przeciwieństwie do tradycyjnego seksu waginalnego, seks analny wymaga odpowiedniego przygotowania. Dotyczy to zarówno osoby aktywnej, jak i pasywnej. Osoby pasywne powinny pamiętać o tym, aby nie uprawiać seksu analnego tuż po jedzeniu lub z bardzo pełnym żołądkiem. Niektórzy decydują się nawet na zastosowanie lewatywy, która ma na celu oczyszczenie jelit z zalegającego kału. Osoby aktywne powinny pamiętać z kolei o odpowiednim nawilżeniu. Przyda się do tego dobry lubrykant.

Reklama

W przypadku, gdy pierwsze próby seksu analnego kończą się niepowodzeniem, warto rozpocząć od odpowiedniego przygotowania odbytu. Dobrym rozwiązaniem mogą być pieszczoty palcem. Czasami niezwykle przydatne okazują się również ćwiczenia odbytu, które polegają na zaciskaniu i rozluźnianiu mięśni.

Seks analny - czy boli?

Ból, jaki ma sprawiać seks analny, to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. W tym miejscu warto więc podkreślić, że seks analny nie powinien być bolesny. W przypadku pojawienia się bólu lub krwi, należy przerwać stosunek. Należy pamiętać jednak, że nowy rodzaj seksu to dla naszego ciała zupełnie nowa sytuacja, dlatego wiele osób na początku może odczuwać pewien dyskomfort. Seks analny wymaga dużego rozluźnienia oraz lubrykantu. Czasami bowiem ból może być spowodowany właśnie niewystarczającym nawilżeniem. Odbyt, w odróżnieniu od pochwy, nie wytwarza naturalnego śluzu, który ułatwia penetrację.

Sam seks analny jest dla wielu par bardzo przyjemny. Dużo radości mogą czerpać z niego osoby aktywne (szczelina odbytu jest bardzo wąska, co potęguje doznania), jak i pasywne (odbyt jest silnie unerwiony, co może wpływać na orgazm).

Seks analny - czy jest bezpieczny?

Pod względem bezpieczeństwa seks analny nie różni się znacząco od innych stosunków seksualnych. Uprawianie niezabezpieczonego seksu analnego może mieć poważne konsekwencje. Chodzi m.in. o ryzyko chorób wenerycznych, a także o wirusa HIV. Z tego powodu należy pamiętać o każdorazowym zastosowaniu prezerwatywy.

Inną istotną kwestią są także bakterie. Podczas pieszczot należy zachować odpowiednią kolejność. Tuż po seksie analnym nie powinno dojść do sytuacji umieszczenia penisa w pochwie lub ustach. Przed innym stosunkiem należy dokładnie umyć członka.

Seks analny a ciąża

Wiele osób zastanawia się również, czy możliwe jest zajście w ciąże poprzez stosunek analny. Należy pamiętać, że do zapłodnienia konieczne jest dostanie się plemników do pochwy, co nie następuje podczas stymulacji odbytu. W przypadku samego stosunku analnego ryzyko ciąży jest więc niewielkie. Znacznie wzrasta jednak w sytuacji, gdy plemniki przeniesione zostaną do pochwy np. na członku lub palcu.

CZYTAJ TAKŻE:

Czym grozi nieuprawianie seksu? Zdrowotne konsekwencje abstynencji seksualnej

Seksoholizm. Jak żyje się, będąc uzależnionym i z uzależnionym od seksu? 

Sekret udanego związku. Nigdy nie pomijaj tego kroku


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: seksualność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL