Reklama

Rumień wielopostaciowy - przyczyny, objawy, terapia

Rumień wielopostaciowy to zapalenie skórne, które charakteryzuje się występowaniem pęcherzy oraz rumienia. Wywołane jest przez różne czynniki. Często występuje u dzieci i młodzieży na podłożu infekcyjnym.

Może przebiegać w różny sposób i pod tym względem wyróżnia się podstawowe postacie: Zespół Stevensa-Johnsona, Zespół Lyella i erythema multiforme minor.

Rumień wielopostaciowy - Zespół Stevensa-Johnsona

Początki tej postaci rumienia przypominają przeziębienie i grypę. Pojawiają się bóle gardła, gorączka i kaszel. Dopiero później można zauważyć pęcherze na skórze oraz na błonach śluzowych jamy ustnej i nosa. 

Po pęknięciu pęcherzy powstają nadżerki. Ich bolesność powoduje duże problemy przy spożywaniu posiłków. Zespół Stevensa-Johnsona może być wywołany przez przyjmowanie niektórych preparatów (np.: NLPZ, penicylina, leki przeciwpadaczkowe, allopurinol). Jest to dolegliwość wymagająca natychmiastowej pomocy lekarskiej.

Reklama

Rumień wielopostaciowy - Zespół Lyella

Zespół Lyella (TEN) to najcięższa postać jaką przybiera rumień wielopostaciowy. Zmiany skórne mogą pojawić się na rozległych obszarach, które przekraczają 30% powierzchni skórnej. 

Leczenie zazwyczaj odbywa się na oddziale leczenia chorób oparzeniowych. W przypadku gdy zespół toksycznej nekrolizy naskórka wywołany został przez przyjmowanie leków (np. sulfonamidy), należy je odstawić. Dla części chorych, pomimo podjęcia leczenia, kończy się śmiercią.

Rumień wielopostaciowy - erythema multiforme minor

W tej postaci rumień wielopostaciowy objawia się rumieniem i obrzękiem, które występują głównie na kończynach. Mogą też wystąpić pęcherze, które po pęknięciu utworzą nadżerki. Przebieg jest łagodny, a leczenie polega na usunięciu przyczyny, która go wywołała. Erythema multiforme minor przechodzi samoistnie w ciągu 2-4 tygodni.

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: rumień | rumień zakaźny

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL