Choroba Gravesa-Basedowa. Objawy i leczenie

​Współczesna nauka dopiero poznaje przyczyny i sposoby leczenia chorób autoimmunologicznych. Jedną z nich jest choroba Gravesa-Basedowa, w której organizm atakuje własną tarczycę, prowadząc do jej nadczynności.

Choroba Gravesa-Basedowa - czym jest?

Choroba Gravesa-Basedowa to autoimmunologiczna choroba, powodująca nadmiar hormonów tarczycowych. W organizmie człowieka pojawiają się przeciwciała, które wiążą się z receptorem TSH, pobudzając tym samym tarczycę do zwiększonej produkcji hormonów T3(trójjodotyroniny) oraz T4 (tyroksyny). Choroba najczęściej objawia się między 20. a 40. rokiem życie i zdecydowanie częściej występuje u kobiet, niż u mężczyzn. 

Objawy, diagnostyka, badania i leczenie. Zobacz nasz RAPORT: Wszystko o chorobach tarczycy i hashimoto

Reklama

Objawy choroby Gravesa-Basedowa

Charakterystycznym objawem tej choroby jest nadciśnienie oraz uczucie kołatania serca. Widoczną oznaką jest drżenie mięśni, chudnięcie i wytrzeszcz oczu, a chory skarży się na to, że jest mu zbyt ciepło. Może pojawić się także wole - oznaka powiększonej tarczycy. 

Wiele objawów dotyczy mięśni oczu. Przyczyna choroby nie jest znana, ale jej częste występowanie u kobiet można wytłumaczyć powiązaniem z mechanizmem wytwarzania estrogenów. Pacjentki chore na tę dolegliwość mają nieregularne miesiączki, a u obydwu płci występuje duży apetyt, pocenie się, problemy emocjonalne. Intensywność tych objawów zależy od zaawansowania choroby.

Choroba Gravesa-Basedowa - diagnoza

Diagnoza choroby Gravesa-Basedowa opiera się na wywiadzie z pacjentem i badaniu hormonalnym, przede wszystkim oznaczeniu poziomu TSH w organizmie. 

Dodatkowo zalecane jest wykonanie badania USG tarczycy, która zazwyczaj jest powiększona oraz wykazuje cechy wzmożonego przepływu naczyniowego. 

Celem uzupełnienia diagnostyki, lekarz może zlecić rezonans magnetyczny lub tomografię komputerową oczodołów, by ocenić ewentualne obrzęki oraz cechy zwłóknienia mięśni gałki ocznej.

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa

Leczenie choroby Gravesa-Basedowa opiera się przede wszystkim na przywróceniu praidłowego poziomu hormonów tarczycy w organizmie. Dokonuje się tego poprzez wprowadzenie farmakoterapii, stosując tyreostatyki, czyli leki przeciwtarczycowe. Dodatkowo stosuje się leki mające na celu umiarowienie pracy serca chorego oraz powstrzymanie drżeń mięśniowych

W poważnych przypadkach lekarz decyduje o wycięciu tarczycy, co poprawia stan pacjenta, ale zmusza go do przyjmowania środków hormonalnych do końca życia. W chorobie Gravesa-Basedowa powstają objawy związane z wytrzeszczem oczu, które leczy się chirurgicznie. 

Nawrót choroby jest częściej zauważalny u pacjentów leczonych jedynie farmakologicznie, a w grupie ryzyka pacjentów, u których częściej występuje nawrót, zalicza się osoby, które:

  • są w młodym wieku 
  • palą papierosy, 
  • mają bardzo wysokie poziomy hormonów tarczycy.


CZYTAJ TAKŻE:

Zadbaj o dietę w chorobach tarczycy

Kiedy należy się zgłosić do endokrynologa? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL