Gang weneraków zachęca do badań w kierunku chorób przenoszonych drogą płciową

Rzeżączka Marzena, Krętek Andrzej, Brodawczak Bartosz, Opryszczka Kasia, Chlamydia Aneta - to maskotki, które razem tworzą Gang weneraków. Nie są to zwykłe pluszaki. Gang weneraków to maskotki, które mają zwracać uwagę na choroby weneryczne - choroby przenoszonych drogą płciową, i zachęcać do badań w ich kierunku. Za akcję z Gangiem weneraków odpowiada jedna z poznańskich przychodni. Jak można otrzymać weneraka?

Gang weneraków - co to za akcja?

"Opryszczka Kasia? Krętek Andrzej? A może Brodawczak Bartosz? Sam zdecyduj, o którym weneraku marzysz. Zasady gry są proste. Dołącz do programu lojalnościowego i zbieraj pieczątki po każdej wizycie. Za 10 pieczątek wybierz weneraka, którego zabierzesz ze sobą w świat" - namawia Przychodnia Stonewall z Poznania. 

Tamtejsi specjaliści świadczą usługi z zakresu profilaktyki zakażeń HIV, a także zajmują się leczeniem takich chorób przenoszonych drogą płciową jak chlamydioza, kiła i rzeżączka. Gang weneraków to akcja, która ma zachęcać do wykonywania badań w kierunku chorób wenerycznych. Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że co roku na świecie stwierdza się ponad 350 milionów infekcji przenoszonych drogą płciową.

Reklama

Oprócz Opryszczki Kasi, Krętka Andrzeja i Brodawczaka Bartosza w Gangu weneraków znajdziemy jeszcze Rzeżączkę Marzenę i Chlamydię Anetę.

Gang weneraków - znaczenie pluszaków

Opryszczka Kasia to maskotka, która nawiązuje do opryszczki narządów płciowych - jednej z najczęściej występujących chorób przenoszonych drogą płciową. Wywołuje ją wirus opryszczki - głównie typu 2 (HSV-2). Może przebiegać bezobjawowo, dlatego wielu nie zdaje sobie sprawy z zarażenia. W przypadku opryszczki objawowej najczęściej występują: swędzenie i pieczenie w okolicy miejsc intymnych, pęcherze, ból przy oddawaniu moczu, krwiomocz, osłabienie, gorączka i powiększenie węzłów chłonnych.

Krętek Andrzej to z kolei odniesienie do kiły - choroby bakteryjnej wywoływanej przez krętka bladego, która może być śmiertelna. W ostatnich latach notuje się wzrost przypadków kiły w Polsce i na świecie. Objawy kiły to: stwardnienie skóry w okolicy narządów płciowych, jamy ustnej lub na palcach, które przekształca się w owrzodzenie, plamista lub grudkowa wysypka na całym ciele, gorączka, ból mięśni, powiększenie węzłów chłonnych.

Brodawczak Bartosz wiąże się z wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV), który może powodować raka szyjki macicy, raka sromu, raka odbytu, raka prącia czy raka jamy ustnej, a którego najczęściej można "złapać" podczas stosunku seksualnego - pochwowego, analnego lub oralnego. Wirus HPV bardzo często objawia się charakterystycznymi zmianami na skórze.

Rzeżączka Marzena to oczywiście odwołanie do rzeżączki - choroby wywoływanej przez bakterię - dwoinkę rzeżączki (gnokoka). Rzeżączka szczególnie niebezpieczna jest dla kobiet - u ponad połowy zakażonych przebiega bezobjawowo. Mężczyźni częściej zgłaszają się do lekarza, gdyż u nich objawy są trudniejsze do przeoczenia (to np. ropny wyciek z cewki moczowej). U kobiet z rzeżączką objawową występują m.in. zaburzenia cyklu menstruacyjnego, zbyt obfite miesiączki czy upławy. Nieleczona rzeżączka może prowadzić m.in. do bezpłodności.

I na koniec Chlamydia Aneta. Chlamydia (chlamydioza) to choroba wywoływana przez bakterie z rzędu Chlamydiales, również w większości przypadków przebiegająca bezobjawowo. Wielu chorych dowiaduje się o zakażeniu dopiero wtedy, gdy występują powikłania. U kobiet mogą pojawić się: ropne upławy, ból podczas oddawania moczu, zaburzenia oddawania moczu, krwawienia pomiędzy miesiączkami, bóle w podbrzuszu, ból w trakcie stosunku, mdłości. Z kolei u mężczyzn obserwuje się: ropno-śluzową wydzielinę z cewki moczowej, uczucie pieczenia, świąd, ból przy oddawaniu moczu, a także ból i obrzęk jąder.

Gang weneraków - jak otrzymać maskotkę?

Jak można otrzymać jedną z maskotek z Gangu weneraków? Wymieniono trzy zasady.

Należy wykonać test lub pakiet badań w kierunku dowolnej choroby przenoszonej drogą płciową. Za wizytę otrzymuje się pieczątkę. 10 takich pieczątek to jeden, dowolny wenerak. 

"Złap je wszystkie" - zachęcają organizatorzy akcji, namawiając do badania się. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Obserwuj swoje majtki. To, co na nich zobaczysz, wiele mówi o twoim zdrowiu

Choroby weneryczne. Największy wróg żołnierza

Seks a zdrowie. Jak często się kochać? 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL