Wysoko czy na płasko: Które pozycje do spania są bezpieczne dla seniora?

Niewłaściwa pozycja snu może przyczynić się do nasilenia dolegliwości bólowych u seniora. Warto uświadomić starszą osobę, jakie ułożenie ciała jest dla niej najlepsze, a także zadbać o dobre warunki do snu. Jak i na czym powinna spać osoba w podeszłym wieku?

Sen seniora

Po 55 roku życia szyszynka w godzinach nocnych zaczyna produkować coraz mniejsze ilości melatoniny, hormonu odpowiedzialnego za uczucie senności. Po 70 roku życia produkcja tego hormonu przestaje ulegać dobowym wahaniom - poziom melatoniny w nocy jest niemal zrównany z tym za dnia. To prowadzi do rozregulowania rytmu dnia i nocy u osób starszych, dlatego seniorzy często mają problem z zasypianiem wieczorem i wybudzeniami w nocy oraz sennością w ciągu dnia. W dodatku niewłaściwe ułożenie ciała w trakcie snu może nasilać dolegliwości zdrowotne. Wiele osób starszych skarży się na te trudności, dlatego ich opiekunowie bardzo często zastanawiają się, jak ułatwić im proces zasypiania oraz zapewnić ciągły i zdrowy sen.

Zdrowa pozycja do spania

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, w jakiej pozycji senior powinien przesypiać noce. Wszystko zależy od jego stanu zdrowia i rodzaju dolegliwości, z którymi się boryka. Osoby w podeszłym wieku często skarżą się na bóle kręgosłupa. Skrzywienia, brak aktywności fizycznej, praca w nieprawidłowej pozycji, a także pojawiająca się z wiekiem kruchość kości sprawiają, że problem ten dotyka na starość wielu osób. Najczęściej zalecanym ułożeniem ciała we śnie w przypadku występowania bólów kręgosłupa jest pozycja na plecach z lekko uniesionymi kolanami - w tym celu można podłożyć pod kolana specjalną poduszkę. Taka pozycja odciąża kręgosłup i biodra, ale także łagodzi objawy niestrawności i wzdęć. Jednak nie każdy powinien spać na wznak. Tę pozycję odradza się osobom, które mają problem z oddychaniem czy przechodzą choroby dróg oddechowych. One powinny spać na boku z małą poduszką pomiędzy kolanami, która pozwala uniknąć obciążenia odcinka lędźwiowego. Seniorzy cierpiący na refluks żołądka lepiej, żeby układali się z kolei na boku lewym. Wszystkim za to odradza się spanie na brzuchu. Taka pozycja nie dość, że obciąża kręgosłup, to jeszcze uciska narządy wewnętrzne, w tym płuca, może więc prowadzić do niedotlenienia.

Łóżko medyczne dla seniora

Seniorzy, którzy mają problem z podniesieniem się rano z łóżka lub całkowicie nie mogą się poruszać, a także ci, którzy mają problemy z oddychaniem lub układem krążenia, powinni spać na łóżku rehabilitacyjnym. Taki sprzęt pomaga również opiekunom w codziennej opiece nad osobą w podeszłym wieku. Łóżko rehabilitacyjne, pokryte materacem medycznym, umożliwia regulację zagłówka, ułożenia pleców i nóg. Dzięki temu chory może samodzielnie wybierać wygodne dla siebie pozycje bez konieczności proszenia o pomoc. Osoby, które na stałe muszą znajdować się w pozycji leżącej, powinny mieć materac przeciwdziałający powstawaniu odleżyn.

Jak podkreślają eksperci marki Hilding, cenionego producenta materacy, taki materac powinien być stworzony z przewiewnych, elastycznych materiałów, które przeciwdziałają rozwojowi pleśni i grzybów. Warto również zdecydować się na model o siedmiu zróżnicowanych strefach twardości, który zapewnia znakomite wsparcie dla kręgosłupa i rozkłada nacisk ciała na całą powierzchnie podłoża do spania.

Jak wybrać materac dla seniora?

Nie tylko ci seniorzy, którzy korzystają z łóżek medycznych, powinni mieć wygodny materac. W końcu podłoże do spania jest jednym z najważniejszych determinantów zdrowego snu. Twardość materaca musi być uzależniona od wagi ciała śpiącej na nim osoby, ale także należy wziąć pod uwagę jej własne preferencje. Osoby borykające się z problemami kręgosłupa powinny spać na nieco twardszym podłożu, które zapewni ciału stabilne podparcie. Jeśli senior boryka się z problemami krążenia, nieprawidłowo dobrany materac może powodować drętwienie kończyn, wystąpienie żylaków, bóle mięśni i stawów, a także powstawanie odleżyn. W tej sytuacji materac powinien być wykonany z elastycznego materiału, jak na przykład Hilding Salsa - z pianki termoelastycznej. Dobrym pomysłem jest także wybranie modelu ze zdejmowanym pokrowcem, który możemy wyprać w pralce. To zdecydowanie ułatwi nam utrzymywanie higieny w łóżku seniora.

                                                                                                                                    

Artykuł z ekspozycją partnera

.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL