Anafilaksja - jak uniknąć zagrożenia?
Spośród wszystkich reakcji alergicznych, najgroźniejsza jest anafilaksja. Pojawia się ona zaraz po dostaniu się alergenu do ciała, a jeśli osoby z otoczenia nie zareagują, może doprowadzić do zgonu.
Anafilaksja może być poprzedzona uczuciem lęku, w głowie pojawia się pulsowanie lub nasilający się ból. Szybko dochodzi do gwałtownego bicia serca i osłabienia tętna, może pojawić się także duszność połączona z wymiotami.
W najpoważniejszym przypadku dochodzi do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bezpośrednim zagrożeniem życia. Pojawiają się wtedy drgawki, obrzęk krtani i problemy z oddychaniem.
Anafilaksję powoduje uczulenie na substancję, która dla zdrowych osób jest niegroźna. Mogą wywoływać ją różnorodne potrawy, leki, witaminy, środki stosowane w diagnostyce i jad owadów.
Osoba reagująca w taki sposób na alergeny powinna unikać ich i nosić ze sobą strzykawkę z adrenaliną. Jeśli pojawią się pierwsze objawy anafilaksji, konieczne jest wykonanie zastrzyku w udo. Zmniejszanie objawów tej choroby polega też na podawaniu leków przeciwhistaminowych.
Chory musi mieć świadomość, jakich potraw i leków musi unikać. Alergia ma często charakter krzyżowy, dlatego ważne jest wykonanie testów na wiele substancji.
Konieczne jest też przygotowanie się na kryzysową sytuację, dlatego jeśli jesteśmy uczuleni w poważnym stopniu na różne alergeny, nośmy przy sobie bransoletkę z informacją o chorobie. Jeśli dojdzie do wstrząsu anafilaktycznego, konieczne jest wezwanie karetki i rozpoczęcie resuscytacji.