Helicobacter pylori - zakażenie u dzieci
Helicobacter pylori to jeden z najczęściej występujących patogenów u człowieka. Zaraża się nim najczęściej w dzieciństwie.
Helicobacter pylori odkryli w 1983 r. dwaj australijscy badacze. Zajmując się tematyką przewlekłego zapalenia żołądka, odkryli obecność spiralnych bakterii w błonie śluzowej żołądka. Odkryte Helicobacter pyroli charakteryzuje się wysokimi zdolnościami przystosowawczymi, dzięki czemu kolonizuje błonę śluzową żołądka bez żadnych trudności i wywołuje w niej stany zapalne.
Ma zdolności do przetrwania w kwaśnej treści żołądka. Proces zapalny błony śluzowej żołądka wywoływany przez Helicobacter pylori ma charakter postępujący i po wielu latach prowadzi do rozwoju zmian zanikowych błony śluzowej, choroby wrzodowej, chłoniaka żołądka typu MALT i innych poważnych powikłań.
Do zakażenia Helicobacter pylori dochodzi głównie w dzieciństwie. W pierwszych 6 miesiącach życia niemowlęta są chronione przed zakażeniem przez przeciwciała przekazane przez matkę. Jeżeli dziecko zostaje jednak później zakażone, wpływa to hamująco na jego na rozwój fizyczny i zwiększa ryzyko pojawienia się w przyszłości raka żołądka czy choroby wieńcowej.
Helicobacter pylori przekazuje się drogą kałowo-pokarmową lub ustno-ustną. Nietrudno zauważyć, iż stopień rozwoju kraju jest odwrotnie proporcjonalny do ilości zakażonych Helicobacter pylori dzieci.
U wielu dzieci infekcja wywołana przez Helicobacter pylori przebiega bezobjawowo. Określa się taki stan wtedy łagodnym zapaleniem błony śluzowej żołądka. W przypadku ostrego zapalenia zaobserwować można niestrawność, wzdęcia, bóle w nadbrzuszu, mogą wystąpić nudności oraz wymioty, gorączka i biegunka.
Stosowana jest antybiotykoterapia ale nie tylko, ponieważ czasem Helicobacter pylori wykazuje odporność na daną metodę leczenia. Bardzo istotną rolę odgrywa właściwa dieta.