Ile trzeba wypić, żeby "wydmuchać" pół promila? Mniej niż ci się zdaje

Kraj obiegła informacja, że na jednej z krakowskich ulic, znany aktor potrącił motocyklistę. Po zatrzymaniu przez policję okazało się, że kierujący pojazdem miał 0,7 promila alkoholu we krwi. Zgodnie z polskim prawem dopuszczalna ilość promili, z jaką można prowadzić pojazd, to maksymalnie 0,2 promila czyli do 0,1mg/l w wydychanym powietrzu. "Wydmuchanie" 0,5 promila jest przestępstwem, za które grozi nawet kara pozbawienia wolności. Ile alkoholu wystarczy wypić, by złamać prawo za kółkiem? Odpowiadamy.

Dopuszczalna ilość alkoholu

Obliczanie promili za pomocą kalkulatora trzeźwości może być zawodne, bowiem każdy organizm inaczej reaguje na przyjętą dawkę alkoholu. Dla jednej osoby piwo może nie wywołać żadnych zmian w zachowaniu oraz w jego reakcji, a u kogoś innego spowoduje zawroty głowy, spowolnienie reakcji czy nawet bełkotliwą mowę.

Zgodnie z prawem w naszym kraju dopuszczalna ilość alkoholu we krwi za kierownicą to maksymalnie 0,2 promila. Przekroczenie tej dawki powoduje, że kierujący odpowiada karnie za prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu i granica ta kończy się na wartości 0,5 promila.

Reklama

Jeżeli zatrzymany kierowca pojazdu wydmucha więcej, niż 0,25mg/l, oznacza to, że ma więcej niż pół promila alkoholu we krwi, co zgodnie z prawem jest przestępstwem. Za prowadzenie w stanie nietrzeźwości grozi zakaz prowadzenia pojazdów, kara grzywny a nawet kara pozbawienia wolności do dwóch lat.

Jak obliczyć promile?

Jak wspomniano wyżej, żadne obliczenia nie dadzą pełnej gwarancji na to, że jesteśmy w stanie trzeźwości. Spożycie jednego piwa może dawać o sobie znać we krwi jeszcze kilka godzin po jego wypiciu. Poza tym istotne jest, że alkohol u każdego człowiek jest metabolizowany inaczej.

Na stan trzeźwości wpływa przede wszystkim ilość oraz rodzaj spożytego alkoholu, ale także:

  • wiek,
  • płeć,
  • waga,
  • przyjmowane w trakcie picia alkoholu posiłki,
  • ogólny stan zdrowia pijącego,
  • czas, w jakim alkohol został spożyty.

Po jakim czasie można prowadzić pojazd?

Dla każdego człowieka, czas po jakim można wsiąść za kierownicę, będzie różny. Metabolizm alkoholu zależy m.ni od masy i stanu zdrowia. Za przykład weźmy mężczyznę o średniej budowie ciała, w wieku 40 lat. Przyjmując, że w trakcie spożywania alkoholu był wypoczęty, w trakcie dnia jadł regularne posiłki i nie choruje na żadną przewlekłą chorobę, będzie mógł usiąść za kierownicę trzeźwy w zależności od rodzaju spożytego alkoholu:

  • jedno piwo 500 ml - 2 godziny po spożyciu,
  • jedno piwo 300 ml - 1 godzinę po spożyciu,
  • kieliszek wina 175 ml - 1 godzinę po spożyciu,
  • kieliszek mocnego alkoholu 50 ml (40 proc.) - 1 godzinę po spożyciu.

Szacunkowo, aby ilość promili we krwi wyniosła 0,5, wystarczy wypicie:

  • dwóch dużych piw, 
  • dwóch kieliszków wina, 
  • dwóch kieliszków wódki * 

Lepiej jednak nie sugerować się wyliczeniami alkomatów wirtualnych, ponieważ ich wyniki nie muszą przekładać się na faktyczny metabolizm alkoholu w organizmie.

Innym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w alkomat, dzięki któremu możemy ocenić faktyczną zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu, jeszcze zanim usiądziemy za kierownicą. Najlepszym jednak rozwiązaniem jest zawsze kierowanie się zasadą: piłeś? Nie jedź. 

Co się dzieje z człowiekiem po alkoholu

Alkohol wpływa na funkcjonowanie układu nerwowego człowieka i może prowadzić do poważnych skutków ubocznych. W zależności od zawartości alkoholu we krwi, objawy mogą być różne. 

Ilość alkoholu wahająca się między 0,2 a 0,5 promila powoduje, że pojawiają się zaburzenia w koordynacji ruchowej. Człowiek ma problem z utrzymaniem równowagi, poruszaniem się w linii prostej, a także mogą pojawić się zaburzenia widzenia.

Kiedy ilość przekracza 0,5 promila mówimy o stanie nietrzeźwości. Z taką zawartością alkoholu wzrasta pewność siebie, jednak człowiek wykazuje zdecydowanie opóźnioną reakcję. Pojawiają się zaburzenia równowagi, brak koordynacji ruchowej, brak reakcji na zagrożenia.  

W przypadku zawartości alkoholu w przedziale od 1 do 2 promili, pojawia się drażliwość, utrata koncentracji, brak logicznego myślenia a także kłopoty z przewidywaniem sytuacji. Znacząco podnosi się ciśnienie tętnicze krwi, a także wzrasta akcja serca. 

Większa zawartość alkoholu może powodować nieracjonalne zachowania, brak panowania nad własnym ciałem, zaburzenia świadomości, a nawet zaburzenia oddychania. Od 4 promili alkoholu we krwi pojawia się ryzyko zapadnięcia w śpiączkę, a wartość 5 promili może być dawką śmiertelną dla organizmu. 

CZYTAJ TAKŻE:

Choroby wątroby wywołane przez alkohol. Pierwsze objawy alkohol

Tak alkohol niszczy narządy wewnętrzne. Zagrożony żołądek i serce


INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: alkohol | spożycie alkoholu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL