Jak rozpoznać chorobę Alzheimera? Zapominanie jest charakterystyczne

​Choroba Alzheimera jest chorobą zwyrodnieniową układu nerwowego. Największa trudność w jej leczeniu wiąże się z tym, że przyczyna jest nieznana, podobnie jak mechanizmy powstawania. Można jednak wskazać pewne czynniki ryzyka. Co sprawia, że jedni seniorzy chorują, a inni pozostają w dobrej formie intelektualnej? Sprawdzamy.

Czynniki ryzyka choroby Alzheimera: wykształcenie i dieta mają znaczenie

Zauważono, że statystycznie na alzheimera częściej chorują kobiety w starszym wieku, o niskim poziomie wykształcenia, obarczone tendencjami do cukrzycy. Niebagatelne znaczenie ma wystąpienie choroby Alzheimera w rodzinie. Takie czynniki odnotowano też u służącej niemieckiego lekarza psychiatry, Aloisa Alzheimera, który jako pierwszy zbadał i opisał tę chorobę.

Dlatego też tak ważna jest ciągła stymulacja mózgu. W profilaktyce choroby Alzheimera skuteczne okazują się wszelkie rozrywki i nawet drobne wyzwania intelektualne, takie jak rozmowy, czytanie, rozwiązywanie krzyżówek czy gra w szachy. 

Reklama

Na czym polega choroba Alzheimera?

Chorobę Alzheimera powoduje odkładanie się w mózgu dwóch rodzajów szkodliwych białek, które tworzą złogi wewnątrz neuronów. Złogi te zaburzają prawidłowe funkcjonowanie komórek nerwowych a w następnie prowadzą do ich degeneracji i obumierania. 

Efektem jest upośledzenie sprawności intelektualnej, które najczęściej zachodzi stopniowo, chorobę Alzheimera dzieli się bowiem na etapy. Czasem początek wystąpienia demencji może być przeoczony lub pomylony ze zwykłymi dla wieku starszego zaburzeniami pamięci.

Choroba Alzheimera a zwykłe zaburzenia pamięci

Jak odróżnić początek choroby Alzheimera od zwykłego zapominania, afazji lub wczesnej demencji? Odróżnić je można czasem wystąpienia (choroba Alzheimera może pojawić się przed ukończeniem 60. roku życia, gdy zwykle notuje się starcze zaburzenia pamięci). 

Zaburzenia pamięci mają charakter przejściowy, poza tym pojawiają się sporadycznie i w ich wyniku nie zatraca się kontaktu z osobą dotkniętą problemem. Afazja wiąże się głównie z zapominaniem słów i problemami z komunikacją.  

Choroba Alzheimera prowadzi natomiast do stopniowej utraty możliwości funkcjonowania jako samodzielna jednostka. Jeśli problemy z pamięcią spowodowane są alzheimerem, pierwszymi objawami będą trudności w zapamiętywaniu nowych rzeczy przy jednoczesnym braku problemu z przypomnieniem sobie wydarzeń sprzed wielu lat, z czasów swojej młodości. 

CZYTAJ TAKŻE:

Bruce Willis cierpi na afazję. Oto pierwsze objawy

Czym jest demencja? To nie tylko choroba starców


 

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL