Reklama

Jakie choroby pozwala wykryć badanie tarczycy?

Badanie tarczycy jest przeprowadzane u osób, które obawiają się, że ten narząd działa w nieprawidłowy sposób. Tarczyca może produkować zarówno zbyt wiele hormonów, jak i wykazywać niedoczynność. W jednym i w drugim przypadku konieczne jest badanie poziomu hormonów i przeprowadzenie innych badań.

Badanie tarczycy - krew

Najważniejszym hormonem, który jest wydzielany do krwi przez tarczycę jest tyreotropina. Na podstawie zawartości tego hormonu można ocenić, czy tarczyca pracuje prawidłowo, a wynik potwierdza się mierząc poziom tyreoliberyny i innych hormonów.

USG i rentgen tarczycy

Reklama

Badanie USG pokazuje lekarzowi, czy w środku tego narządu nie zaczęły tworzyć się guzy. USG nie pozwala na stwierdzenie, jaki jest charakter zmian, dlatego, jeśli zostaną wykryte, przeprowadza się biopsję. Jeszcze mniejszą dokładność ma badanie rentgenowskie klatki piersiowej. 

 

Scyntygrafia i biopsja

Scyntygrafia to badanie polegające na podaniu w kapsułce promieniotwórczej odmiany jodu. Pozwala to na wykrycie, jaki charakter mają guzki, które zaatakowały tarczycę. Jeśli pierwiastek się wchłonie, są to tak zwane guzki gorące, które powodują nadczynność tarczycy. 

Przed scyntygrafią wykonuje się inne badania tarczycy, na przykład jodochwytność, za pomocą zwykłego jodu. W przypadku braku wchłonięcia, guzki nie produkują dodatkowych hormonów. Najdokładniejsze badanie tarczycy to biopsja. 

Nowoczesne metody biopsji wykorzystują bardzo cienkie igły, dzięki czemu ten zabieg nie jest bolesny. Jeśli lekarz wykryje wole, może zlecić badanie polegające na mierzeniu poziomu jodu w moczu. Na podstawie zawartości tego pierwiastka można stwierdzić, jaki jest stan organizmu.

Dzięki zdiagnozowaniu choroby można zacząć leczenie i znormalizować funkcjonowanie osoby chorej.


INTERIA.PL

Reklama

Dowiedz się więcej na temat: badanie scyntygraficzne tarczycy | badanie tarczycy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje