Każdy dzień to wyzwania dla naszych oczu. Jak zadbać o ich komfort?

Prezentacja partnera

Spojrzenie na współczesny styl życia

Wyobraźmy sobie Alicję, która tuż po przebudzeniu zakłada soczewki, idzie do pracy do klimatyzowanego biura, siedzi przed ekranem przez osiem godzin, po pracy wpada na basen. Następnie czas wolny spędza głównie przed ekranem smartfona, przeglądając media społecznościowe. Wieczorem z kolei ogląda serial lub czyta książkę w łóżku przy punktowym oświetleniu. Alicja jest po czterdziestce, często czuje, jakby miała piasek pod powiekami, oczy pieką i łzawią.

Brzmi znajomo? Niestety każdego dnia podejmujemy czynności, które negatywnie wpływają na komfort naszych oczu, a każde kolejne pokolenie spędza więcej czasu przed ekranami emitującymi szkodliwe dla wzroku światło niebieskie. Problem będzie się pogłębiał.

#GodzinaDlaOka

Z tego powodu ruszyła akcja #GodzinaDlaOka, której głównym założeniem jest zachęcenie nas wszystkich do tego, by pozwolić oczom po prostu odpocząć. Organizator akcji, producent kropli do oczu Hyal, będzie publikował treści edukacyjne, z których dowiemy się, jak najlepiej dbać o wzrok, który w dzisiejszych czasach narażony jest na permanentne napięcie. Wykwalifikowani specjaliści z zakresu okulistyki przedstawią praktyczne wskazówki dotyczące ochrony oczu, zarówno te uniwersalne, jak i dopasowane do wieku, stylu życia czy wykonywanego zawodu.

Światło niebieskie

Budzimy się rano i sięgamy po telefon, by wyłączyć budzik. Ale dostrzegamy wiadomości, które przyszły do nas w nocy. Odczytujemy je, odpisujemy znajomym, jeszcze tylko na chwilę wchodzimy na media społecznościowe. Kończy się na tym, że scrollujemy jeszcze przy śniadaniu. Łącznie w ciągu dnia z telefonu korzystamy nawet parę godzin. Jeśli do tego wykonujemy pracę biurową przy komputerze, a wieczorami oglądamy seriale, okazuje się, że większość czasu spędzamy przed ekranami.

Po tak wytężonej pracy nasz wzrok ma prawo odczuwać zmęczenie, które objawia się pieczeniem, łzawieniem, uczuciem suchości. Im bardziej koncentrujemy się na danej czynności, tym rzadziej mrugamy, a niestety "zapominanie" o mruganiu powiekami, w dzisiejszych czasach stanowi powszechny problem.

Klimatyzacja

Wysuszone powietrze klimatyzowanych pomieszczeń (biuro, samochód, galeria handlowa) sprawia, że nasze oczy odczuwają dyskomfort. Gdy w otoczeniu występuje niska wilgotność, dochodzi do nadmiernego parowania wody z filmu łzowego, co powoduje suchość oka, objawiającą się podrażnieniem, zaczerwieniem, bólem i pieczeniem.

Promieniowanie UV

Podobne objawy wywołuje również długie przebywanie na słońcu. Dlatego podczas błogiego leniuchowania na plaży czy w trakcie wakacyjnych wypadów za miasto powinny nam towarzyszyć okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy, że oczy chronimy podobnie jak skórę - by działanie okularów było skuteczne, muszą mieć odpowiedni filtr UV, najlepiej do 400 nm w całym widmie. Wybierając kształt szkieł, nie kierujmy się wyłącznie gustem i trendami. Okulary powinny dokładnie zakrywać całe gałki, by do oczu nie dostawały się promienie słoneczne. Mają one jeszcze jedną zaletę - chronią nas przed wysuszającym oczy wiatrem. 

Basen

Pływanie pozwala się odprężyć, spalić kalorie, zwiększyć wydolność organizmu. Niestety nasze oczy nie przepadają za tym rodzajem aktywności. Przyczyną podrażnienia oczu po basenie może być chlorowana woda, niski lub zbyt wysoki poziom jej pH, obecność drobnoustrojów, a nawet pot pozostawiany przez innych użytkowników basenu. Najlepiej więc starać się unikać kontaktu z wodą, chroniąc oczy szczelnymi okularkami. Pamiętajmy również o zdjęciu soczewek kontaktowych przed wejściem do basenu.

Soczewki

Stanowią one kolejny czynnik, który może powodować dyskomfort oczu, dlatego powinniśmy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu zasad higieny. Soczewki muszą być właściwie zdejmowane, pielęgnowane i przechowywane. Przy ich zakupie warto zwrócić uwagę na przepuszczalność powietrza - im większa, tym lepiej dla oczu, ponieważ gdy są lepiej dotlenione, mniej się męczą.

Proste nawyki dla zdrowia oczu

Jak zadbać o dobre samopoczucie oczu? Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że nasz wzrok jest stworzony do patrzenia w dal. To współczesne urządzenia zmuszają nas do nienaturalnego wpatrywania się w punkt, który znajduje się w bliskiej odległości od naszego wzroku, a w dodatku emituje szkodliwe światło niebieskie.

Pamiętajmy, że monitor powinien stać w odległości 40-50 cm od naszych oczu. By nie męczyć wzroku, warto także ustawić sobie dużą czcionkę. Zwróćmy także uwagę na to, by pomieszczenie, w  którym pracujemy, było dobrze oświetlone (unikajmy światła punktowego). Nasze oczy potrzebują odpoczynku. Codziennym nawykiem powinno stać się "3P" - przerwać pracę, pomrugać, popatrzeć w dal. Mówiąc prościej: powinniśmy jak najczęściej (najlepiej co 30 minut) odrywać wzrok od urządzenia elektronicznego, by pomrugać i przez 30 sekund patrzeć w dal. Takie ćwiczenie odpręża i nawilża oczy.

W trakcie korzystania z urządzeń elektronicznych zaleca się stosowanie okularów z powłoką antyrefleksyjną, która chroni wzrok przed szkodliwym działaniem światła niebieskiego. Takie okulary mogą nosić nawet osoby, które nie mają wady wzroku. 

Zbawienna dla całego organizmu, również dla zdrowia oczu, jest aktywność fizyczna. Uprawianie sportu obniża ciśnienie wewnątrzgałkowe, poprawia ukrwienie oczu oraz stymuluje wytwarzanie rodopsyny - związku chemicznego umożliwiającego widzenie w ciemności.

Jeśli już odczuwamy problemy takiej jak suchość, podrażnienie, pieczenie, ból, zaczerwienienie czy łzawienie oczu, warto sięgnąć po tzw. sztuczne łzy, czyli krople nawilżające. Można aplikować je codziennie, gdy tylko odczujemy potrzebę. Krople przynoszą natychmiastową ulgę, więc warto zawsze nosić je przy sobie. Jeśli jednak przez dłuższy czas odczuwamy uciążliwe dolegliwości ze strony oczu i nie pomagają nam krople nawilżające, powinniśmy skontaktować się z okulistą.

Prezentacja partnera


.

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Strona główna INTERIA.PL