Reklama

Miażdżyca u dziecka

Czym jest miażdżyca?


Naczynia krwionośne przenoszą krew do każdej komórki organizmu. Jeżeli są zdrowe, przypominają elastyczne rurki. Ich rytmiczne kurczenie i rozszerzanie pozwala prawidłowo rozprowadzać krew. 

Niestety, taki stan bardzo krótko trwa. Już u nastolatków na ściankach naczyń zaczynają się osadzać cząsteczki tłuszczu, białka i sole wapienne. Najbardziej niebezpieczny jest cholesterol produkowany przez wątrobę w celu ułatwiania trawienia, do wydzielania hormonów oraz do produkcji i przyswajania witaminy D. To jego osadzanie na ściankach tętnic powoduje właśnie miażdżycę.

Reklama

Objawy miażdżycy

Zaczyna się niewinnie. Zmęczenie szybciej niż zwykle, ból nóg, kłopoty z koncentracją i zapamiętywaniem. Takich objawów miażdżycy rzadko kto będzie wypatrywał u dziecka, a już na pewno nie powiąże ich z kłopotami z cholesterolem. 

W skrajnych przypadkach, zaawansowanego stopnia choroby, u dziecka z miażdżycą można zaobserwować żółtawe zgrubienia w okolicach powiek, w zgięciach łokci, pod piersiami oraz w pobliżu ścięgien. Bądźmy czujni na te objawy, zwłaszcza, gdy dziecko jest otyłe.

Skutki miażdżycy

Tętnice obciążone złogami cholesterolu nie mogą pracować, jak trzeba. W efekcie przyspieszają pompowanie krwi, za nimi przyspiesza serce - finalnym skutkiem jego nadmiernej pracy jest dusznica bolesna, udar mózgu, niedokrwienie nóg, wreszcie - zawał.

Zapobieganie miażdżycy

Kto chce uchronić swe dziecko przed amputacją nóg, udarem lub śmiercią z powodu zawału, niech dobrze się zastanowi, jeżeli w efekcie nieprawidłowej diety oraz stylu życia, rozwinęła się u dziecka otyłość. To poważne niebezpieczeństwo, zagrażające nie tylko miażdżycą.

Cukrzyca drugiego stopnia, choroby krążenia w późniejszym wieku - tego można uniknąć! Zachęcenie dziecka do aktywności fizycznej, zmiany nawyków żywieniowych poparte własnym przykładem, dają szansę na zdrowie dla całej rodziny!

 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL