Nadmierne owłosienie u kobiet, czyli hirsutyzm. Przyczyny i leczenie

Nadmierne owłosienie u kobiet - inaczej hirsutyzm, to problem, który dotyczy kobiet w różnym wieku. Zazwyczaj ma podłoże hormonalne i wynika z wysokiego poziomu męskich hormonów - androgenów. Przyczynia się do tego m.in. zespół policystycznych jajników (PCOS). W przypadku hirsutyzmu mamy do czynienia z gęstym i ciemnym owłosieniem, które pojawia się w nietypowych miejscach, m.in. na plecach czy brzuchu. Przedstawiamy najważniejsze informacje na temat nadmiernego owłosienia u kobiet.

Nadmierne owłosienie u kobiet (hirsutyzm) - charakterystyka

Nadmierne owłosienie u kobiet to inaczej hirsutyzm. Problem ten dotyczy kobiet w każdym wieku, jednak bardzo często objawia się już w okresie dojrzewania. Szacuje się, że nadmierne owłosienie występować może nawet u 10 proc. kobiecej populacji.

Na czym dokładnie poleca to zaburzenie? W przypadku hirsutyzmu mamy do czynienia ze specyficznym rodzajem włosów. To owłosienie typu męskiego - ciemne, gęste i co najważniejsze - pojawiające się w nietypowych miejscach. Kobiety borykające się z problemem hirsutyzmu skarżą się na włosy zwłaszcza na twarzy, klatce piersiowej, brzuchu, plecach, udach, pośladkach oraz w okolicy brzucha. 

Reklama

Zdarza się, że owłosieniu towarzyszą inne objawy. To przede wszystkim problemy z cerą - trądzik i tłusta skóra czy łysienie, zmiana głosu, rozrośnięte mięśnie i problemy z zajściem w ciążę.

Nadmierne owłosienie u kobiet (hirsutyzm) - przyczyny

Nadmierne owłosienie najczęściej związane jest z problemami hormonalnymi. Chodzi przede wszystkim o wysoki poziom męskich hormonów - androgenów. Sytuacja ta najczęściej ma związek z zespołem policystycznych jajników (PCOS), przerostem kory nadnerczy i insulinoopornością.

Inne przyczyny nadmiernego owłosienia i wysokiego poziomu męskich hormonów:

  • zespół Cushinga,
  • nowotwory jajnika - przede wszystkim jądrzak i gonadoblastoma,
  • niedoczynność tarczycy,
  • cukrzyca typu 2,
  • hiperprolaktynemia,
  • akromegalia,
  • przyjmowane leki - przede wszystkim substancje działające androgennie, np. progestageny, sterydy, leki przeciwnadciśnieniowe, leki przeciwpadaczkowe, 
  • anoreksja,
  • nadwaga i otyłość,
  • długotrwały stres,
  • bardzo duży wysiłek fizyczny. 

Trzeba również pamiętać, że czasami nie udaje się określić bezpośredniej przyczyny nadmiernego owłosienia. Chodzi przede wszystkim o sytuację, w której mamy do czynienia z prawidłowym poziomem androgenów u pacjentki. W takim wypadku mówimy o hirsutyzmie idiopatycznym. To rodzaj hirsutyzmu, który może mieć podłoże genetyczne. Nie bez znaczenia są także czynniki środowiskowe oraz rasa. 

Nie ma wątpliwości, że problem nadmiernego owłosienia znacznie częściej występuje u mieszkanek basenu Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu, a także u osób rasy czarnej.

Nadmierne owłosienie u kobiet (hirsutyzm) - leczenie

W przypadku nadmiernego owłosienia najlepiej zgłosić się do ginekologa. Poza standardowym wywiadem lekarskim, konieczne będzie wykonanie USG ginekologicznego, a także badań określających poziom hormonów. Chodzi przede wszystkim o testosteron, dehydroepiandrosteron i androstendion. Leczenie hirsutyzmu zależy od przyczyny nadmiernego owłosienia. 

W przypadku problemów hormonalnych pacjentkom zazwyczaj podaje się leki obniżające poziom hormonów androgenowych. Dobrze sprawdza się do tego doustna antykoncepcja lub antyandrogeny - leki blokujące androgeny. Trzeba pamiętać jednak, że terapia hormonalna jest dość długa. Pierwsze efekty zwykle widać dopiero po kilku miesiącach.

W przypadku hirsutyzmu bardzo ważną kwestią jest także odpowiednia depilacja. Ze względu na silne owłosienie, nie najlepszym pomysłem jest golarka. Golenie maszynką sprawi, że włosy będą odrastały jeszcze silniejsze. Najlepiej postawić na depilator lub depilację woskiem. Warto wziąć pod uwagę także zabieg laseroterapii. 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: nadmierne owłosienie u kobiet
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL