Reklama

Przekwitanie- objawy i leczenie wspomagające

Przekwitanie znane też pod nazwą klimakterium jest to okres w życiu każdej kobiety, kiedy cykl owulacyjny zatrzymuje się całkowicie.

Przez menopauzę rozumimy czas wystąpienia ostatniej miesiączki. W okresie przekwitania dochodzi do zmniejszenia się stężenia hormonów, które wpływają na zanikanie jajeczkowania.

Przekwitanie - objawy

Jeszcze kilka lat przed menopauzą pojawiają się rożne dolegliwości wskazujące na zbliżający się okres przekwitania. Cykle stają się nieregularne, krwawienie miesiączkowe w niektórych przypadkach wydłuża się.

Organizm kobiety jest coraz bardziej podatny na infekcje narządów rodnych. Występują częste okresy suchości pochwy, które mogą utrudniać stosunki seksualne.

Całemu temu procesowi towarzyszy ogólne starzenie się organizmu, pojawiają się zmarszczki, skóra traci na jędrności.

Reklama

Nieprzyjemnych dolegliwości

- uderzenia gorąca

- bóle głowy

- nadpotliwość

- problemy ze snem

- skołowacenie

- spadek libido

- drażliwość.

 

Jeśli stany te dotkną psychiki, może  dojść nawet do depresji i myśli samobójczych. Dotkliwa jest też często występująca w tym okresie osteoporoza.

Łagodzenie dolegliwości przekwitania

W celu złagodzenia dolegliwości przekwitania stosuje się zastępczą terapię hormonalną. Wpływa ona też w dużej mierze jako zapobieganie osteoporozie i miażdżycy. 

Całe leczenie powinien prowadzić zespół lekarzy z dziedzin internistyki, endokrynologii i ginekologii. Niestety terapię hormonalną nie może stosować każda kobiety. 

Wtedy konieczne jest zastosowanie leczenia środkami ziołowymi i homeopatycznymi. Kobietom w okresie klimakterium zaleca się rzucenie palenia oraz ograniczenie kawy, alkoholu, by zminimalizować ryzyko zachorowania na osteoporozę.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje