Reklama

Ptasia grypa

Ptasia grypa jest chorobą zakaźną dotykającą głównie ptaki. Wywołuje ją wirus grypy typu A. Większość odmian szczepów tego wirusa jest dość łagodna i nie zagraża również w większym stopniu ludziom niż pozostałe wirusy grypowe.

Jednakże obecnie najgroźniejszy okazuje się szczep H5N1, który charakteryzuje się wysoką śmiertelnością zarażonych przez niego organizmów. 

Epidemia tej odmiany wirusa dotyka przede wszystkim drób, ale w przypadku zarażenia ludzi jest równie niebezpieczny.

Ptasia grypa u ludzi - objawy

Główne objawy u ludzi, których dotknęła ptasia grypa, przypominają te występujące przy zwykłej grypie. Pojawiają się zazwyczaj w ciągu 1-5 dni od zarażenia. Często jednak są one bardziej gwałtowne i intensywne:

- wysoka gorączka (powyżej 38 stopni C)

- bóle mięśni

- bóle stawów

Reklama

- bóle głowy

- bóle oczu

- zapalenie spojówek

- bóle gardła

- uporczywy kaszel.

Do powikłań u pacjentów zaatakowanych przez wirus H5N1 należą najczęściej zapalenie płuc i ostra niewydolność oddechowa. Statystycznie połowa przypadków jest śmiertelna.

Ptasia grypa u ludzi - grupy ryzyka

Jak w większości chorób również ptasia grypa stanowi zagrożenie dla szczególnej grupy ludzi. Są to osoby, które po zachorowaniu w większości przypadków umierają. Do takiej grupy należą  przede wszystkim:

- małe dzieci

- dzieci leczone kwasem acetylosalicylowym

- kobiety w ciąży

- osoby chore przewlekle na choroby układu oddechowego i krążenia

- osoby z obniżoną odpornością (HIV, AIDS)

- osoby powyżej 65 roku życia

- osoby po przeszczepach.

Dlatego ważna jest profilaktyka w postaci unikania kontaktu z ptakami i z ich odchodami oraz mycie rąk po przygotowywaniu do spożycia surowego mięsa drobiowego. Niewskazane jest również jedzenie surowych jaj ptaków.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Rekomendacje