Nawyki, które sprawiają, że tyjesz. Metabolizm niebezpiecznie zwalnia

Metabolizm to wszystkie procesy, jakie zachodzą w ciele, przy których wykorzystywana jest energia pozyskiwana z kalorii dostarczanych wraz z jedzeniem. Metabolizm to również przepływ materii i informacji przez komórki w ciele człowieka. Jest kluczowy dla tych, którzy dbają o smukłą sylwetkę, ponieważ sprawne procesy przekształcania energii są odpowiedzialne m.in. za rozrost tkanki tłuszczowej. Niektóre czynniki zewnętrzne mogą wpływać na przyspieszenie lub spowolnienie metabolizmu. Co wpływa na niego negatywnie? Odpowiadamy.

Ograniczenie białka w diecie

Przechodząc na dietę, osoby odchudzające się często podejmują drastyczne kroki, kładąc na talerzu przede wszystkim świeże warzywa i owoce. To duży błąd, zwłaszcza jeśli ograniczona zostaje podaż białka. Białko bierze udział w termogenezie posiłkowej, która jest wydatkiem energetycznym związanym z procesem trawienia pokarmu. Wydatek ten jest uzależniony od tego, jakie składniki są trawione. W przypadku trawienia tłuszczu organizm potrzebuje 8 proc. pozyskanej energii, a w przypadku białka jest to aż 30 proc. Prawidłowo zbilansowana dieta, z odpowiednią proporcją białka sprawia, że termogeneza posiłkowa utrzymana jest na wysokim poziomie, zwiększając tym samym metabolizm.

Reklama

Zbyt mała ilość spożywanych kalorii

Największym błędem żywieniowym osób przebywających na diecie jest zbyt duży deficyt kaloryczny. Organizm, otrzymując zbyt mało kalorii w posiłkach, przełącza się na "oszczędny tryb", spowalniając tym samym proces przemiany materii. Nie tylko metabolizm na tym cierpi, ale również - paradoksalnie - następuje większe odkładanie tkanki tłuszczowej. Dzieje się tak, ponieważ organizm tworzy sobie zapasy, by móc z nich czerpać energię, której brakuje w dostarczanych posiłkach.

Nieregularny sen sprawia, że tyjemy

Przewlekły deficyt snu lub odpoczynek o nieregularnych porach sprawia, że organizm zachowuje się tak, jakby znajdował się w stanie wzmożonego stresu. Brak snu lub brak zachowania jego higieny sprawia, że organizm nie ma możliwości się zregenerować - cierpi na tym układ hormonalny, krążeniowy, pokarmowy a także nerwowy.

Zbyt mała aktywność fizyczna lub przetrenowanie

Najlepszym sposobem na podkręcenie metabolizmu jest aktywność fizyczna. Chociaż do niedawna uważano, że to treningi kardio korzystnie wpływają na przemianę materii, to okazuje się, że treningi interwałowe przynoszą zdecydowanie lepsze efekty. Częsta zmiana tempa, zróżnicowane wartości tętna podkręcają metabolizm i pobudzają komórki ciała do wydajniejszej pracy. W treningach interwałowy angażowane są różne partie mięśni o różnym natężeniu, a to właśnie mięśnie są odpowiedzialne za spalanie największej liczby kalorii.

Niekorzystny wpływ na metabolizm ma również przetrenowanie. Zbyt częste i wymagające treningi mogą być traktowane przez organizm jako czynnik stresujący i tym samym uruchomić w organizmie tryb "oszczędnościowy".

Stres jest wrogiem szybkiej przemiany materii

Doświadczanie przewlekłe stresu wpływa na funkcjonowanie całego organizmu. Przyczynia się nie tylko do nadwagi, ale również do chorób naczyniowych oraz serca. Zwiększona produkcja kortyzolu (hormonu stresu) powoduje wzrost glikemii we krwi. Utrzymujący się "wysoki cukier" uniemożliwia metabolizm tkanki tłuszczowej a nawet powoduje jej przyrost. Nie bez powodu zatem umiejętność radzenia sobie ze stresem - techniki relaksacyjne, odpoczynek, angażujące hobby - ma bezpośredni wpływ na to, jaką mamy przemianę materii i jak wygląda nasza sylwetka.

Metabolizm wolniejszy wraz z wiekiem

Czynniki wpływające na metabolizm mogą być jednak niezależne i są to przede wszystkim predyspozycje genetyczne, a także wiek. Z upływem czasu, w naturalny sposób metabolizm spowalnia. Im człowiek jest starszy, tym większe rozbieżności pojawiają się między tkanką mięśniową a tłuszczową. Badania dowodzą, że nie musi do tego dojść o ile zostanie utrzymana zwiększona aktywność fizyczna. Regularne ćwiczenia mogą sprawić, że ryzyko zwiększonych dysproporcji spadnie aż o 50 proc.

CZYTAJ TAKŻE:

Co zamiast diety? Śpij, pij wodę i spaceruj, a schudniesz

Wybierz schody zamiast windy. Tak sprawdzisz, w jakim stanie jest twoje serce

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: metabolizm przyspieszenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL