Ustalono, ile powinna trwać drzemka, by wspomóc mózg i pamięć. Zaskakujący wynik

Popołudniowa drzemka może przynieść o wiele więcej korzyści, niż tylko szybkie zregenerowanie sił na resztę dnia. Naukowcy przebadali osoby, które zasypiają w ciągu dnia, pod kątem nastroju oraz poprawy pamięci. Efektywność drzemki sprawdzano w czterech różnych schematach snu oraz sprawdzono, czy jej długość ma znaczenie dla samopoczucia.

Drzemka w ciągu dnia - wady i zalety

Drzemka w ciągu dnia może przynieść wiele korzyści, ale również sprawić, że przez resztę dnia czujemy się jeszcze bardziej zmęczeni i senni. Krótki sen może pomóc się zregenerować, wyciszyć i pozwala odpocząć od natłoku bodźców zewnętrznych.

Najnowsze badania sugerują, że drzemka popołudniu - o ile trwa odpowiednią ilość czasu - może przynieść dużo korzyści, nie tylko tych natychmiastowych, ale również długofalowych.

Tyle powinna trwać popołudniowa drzemka

Badanie przeprowadzono na 32 osobach w młodym wieku i przeprowadzili je naukowcy z National University od Singapore. Po standardowej ilości snu nocnego, ochotnicy zostali przebadani w czterech schematach snu: w trakcie pobudki, po drzemce trwającej 10 minut, a następnie po 30 i 60 minutach drzemki w ciągu dnia. Badania te zostały rozłożone w czasie, na przestrzeni kilku dni.

Reklama

Naukowcy badali nastrój, senność i wydajność poznawczą w odstępach 5, 30, 60 i 240 minut po przebudzeniu. W ten sposób sprawdzali, jakie korzyści przyniósł sen w ciągu dnia.

Badano również, jak drzemka wpływa na pamięć i koncentrację u młodych osób.

Wszystkie wskaźniki uległy poprawie po drzemce

Dr Ruth Leong z Uniwersystetu w Singapurze przyznała, że na podstawie przeprowadzonych obserwacji, wszystkie badane wskaźniki były na wyższym poziomie u osób, które w ciągu dnia spały od 10 do 60 minut. Poprawiła się pamięć i koncentracja badanych, a także wzrósł poziom subiektywnej energii badanych.

Poprawa dobrego nastroju oraz czujności trwała aż do 4 godzin po przebudzeniu, co oznacza, że nawet krótki sen w ciągu dnia pozwala na poprawę samopoczucia, które trwa przez resztę godzin.

Korzyści z drzemki dla ciała

Sen odgrywa bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego organizmu. W jego trakcie odpoczywają narządy wewnętrzne, dochodzi do spłycenia oddechu, obniżenia ciśnienia tętniczego i zwolnienia akcji serca. Sen wpływa również na metabolizm oraz gospodarkę hormonalną.

Drzemka w ciągu dnia podkręca metabolizm, który po okresie odpoczynku, sprawniej funkcjonuje. W trakcie snu zwiększa się wchłanianie składników odżywczych z przewodu pokarmowego, a komórki są lepiej odżywione.

Odpoczynek w ciągu dnia zalecany jest przede wszystkim osobom z problemami hormonalnymi, chorującymi na tarczycę czy cukrzycę typu 1.

Sen sprawia również, że mózg człowieka pracuje wydajniej, bowiem dochodzi wówczas do produkcji substancji będącymi neuroprzekaźnikami. To sprawia, że codzienne drzemki, mogą poprawić pamięć i koncentrację. Drzemka pozwala również na lepsze zapamiętanie tego, czego mózg nauczył się w ciągu dnia.  

Inne badania udowodniły również, że drzemki w ciągu dnia są metodą na leczenie zaburzeń snu. Okazuje się, że krótki sen popołudniu pozwala łatwiej zasypiać wieczorem i zmniejsza liczbę pobudek w porze nocnej.

Kiedy nie iść na popołudniową drzemkę?

Drzemka popołudniowa nie jest zalecana, jeśli ma miejsce tuż po spożyciu obfitego posiłku. Jeśli regularnie zasypiamy po obiedzie, może dochodzić do zaburzeń wydzielania insuliny przez trzustkę, a w konsekwencji do rozwinięcia cukrzycy typu 2.

Po posiłku i drzemce możemy również odczuwać ociężałość, bóle brzucha, a także mogą pojawić się wzdęcia i gazy.

O innej konsekwencji drzemki powinny pamiętać również osoby, które mają problemy z wieczornym zaśnięciem. Krótki odpoczynek w ciągu dnia może sprawić, że zasypiamy o późniejszej godzinie, co z kolei sprawia, że rano jesteśmy niewyspani. Może to prowadzić do zaburzeń rytmu dobowego, a także do zaburzeń snu w porze nocnej.

CZYTAJ TAKŻE:

Spanie nawet przy niewielkim świetle szkodzi zdrowiu

Rola snu w życiu człowieka. Bezsenność zagraża zdrowiu

Zespół chronicznego zmęczenia - to znacznie więcej niż niewyspanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL