Reklama

Wady postawy dotyczące kręgosłupa

Wady postawy to wszelkie odchylenia od prawidłowej postawy ciała. Wiele z nich powstaje w dzieciństwie, czyli w okresie kształtowania się układu kostnego. Dlatego tak ważny jest proces profilaktyki, który ma zapobiegać ich powstawaniu i pogłębianiu się. Wśród dzieci i młodzieży aż u 80% z nich można spotkać wady kręgosłupa.

Rodzaje wad kręgosłupa

Podstawowe wady kręgosłupa to skolioza oraz patologiczne stany kifozy i lordozy. Jedną z częstszych wad postawy jest skolioza czyli boczne skrzywienie kręgosłupa. Jest to odchylenie trójpłaszczyznowe charakteryzujące się przede wszystkim:

- asymetrią barków

- asymetrią łopatek

- asymetrią miednicy

- garbem żebrowym.

Kifoza patologiczna to wada powodująca na plecach garb. Kręgosłup wygina się zbytnio w stronę grzbietową. Tego typu skrzywienia mogą w rezultacie utrudniać pracę płuc i wywoływać bóle nawet podczas krótkich spacerów.

Reklama

Lordoza w kręgosłupie występuje naturalnie w części lędźwiowej. W przypadku jej pogłębienia mamy do czynienia z nadmierną lordozą, a gdy ulega nienaturalnemu prostowaniu jest to zniesienie lordozy.

Jak przeciwdziałać wadom postawy?

Przede wszystkim konieczne jest wyuczenie codziennego nawyku prawidłowej postawy. Dziecko chodząc i siedząc nie powinno się garbić. Konieczne są też ergonomiczne krzesła i biurka, a w szkole ławki odpowiednie do wieku i wzrostu dziecka. 

Poleca się wszelkie i bardzo różnorodne aktywności fizyczne, aby dziecko miało szanse na harmonijny rozwój całego układu kostnego i mięśniowego. Dodatkowo ten stan musi być kontrolowany, a wszelkie pojawiające się odchylenia mogące powodować wady postawy, powinny być korygowane za pomocą specjalnych zajęć rehabilitacyjno-korekcyjnych. 

Wady postawy to nie tylko problem estetyczny, ale w przyszłości mogą powodować szereg dolegliwości bólowych i być przyczyną ciężkich stanów zwyrodnieniowych.

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL