Reklama

Trenerka wyznała, że wycięto jej nowotwór. To częsty guz u kobiet

Zdrowy styl życia, prawidłowa dieta, aktywność fizyczna to nie zawsze gotowa recepta na zachowanie pełnego zdrowia i uniknięcia chorób. Przekonała się o tym znana trenerka, Ewa Chodakowska, która udzieliła wywiadu dla magazynu "Party" i przyznała, że jest po operacji usunięcia zmiany nowotworowej. Lekarze znaleźli w jej ciele wyjątkowo nietypowy nowotwór jajnika, który wymagał operacji. Czym jest torbiel skórzasta i jakie daje objawy?

Torbiel skórzasta jajnika - czym jest?

Torbiel skórzasta jajnika, zwana inaczej torbielą dermoidalną, jest łagodną zmianą nowotworową o charakterze potworniaka. Jej rozpoznanie jest niezwykle trudne, ponieważ rozwija się, nie dając żadnych objawów. Jest nowotworem rozpoznawanym najczęściej u kobiet młodych, jednak długo nie dający objawów nowotwór może być diagnozowany również u kobiet dojrzałych.

Torbiel powstaje jeszcze na etapie zarodkowym, kiedy komórki płciowe przemieszczają się przez jamę ciała, by dotrzeć do zawiązków jajników. W nich dochodzi do dojrzewania komórek, które ostatecznie powinny przyjąć postać komórek jajowych. Zdarza się jednak, że przekształcają się w zupełnie inne komórki, w tym również nowotworowe.

Reklama

Ewa Chodakowska usłyszała diagnozę. Konieczna była operacja

U znanej trenerki i propagatorki zdrowego stylu życia, jakiś czas temu wykryto cystę zlokalizowaną w miednicy mniejszej. Jak sama informowała na swoim koncie społecznościowym, pęcherzyk Graafa nie pękł w trakcie cyklu owulacyjnego i stale się powiększał. To sprawiło, że utworzona cysta napierała na jelita oraz pęcherz moczowy kobiety. Chodakowska zdradziła, że cysta urosła do rozmiarów 9x6 centymetrów i trwało to zaledwie dwa tygodnie.

To właśnie ta sytuacja sprawiła, że w trakcie diagnostyki u trenerki wykryto coś jeszcze. Ewa Chodakowska, oprócz cysty wytworzonej z niepękniętego pęcherzyka Graafa, usłyszała diagnozę: nowotwór. W jej jajniku wykryto torbiel skórzastą, czyli łagodną zmianę nowotworową o charakterze potworniaka.

U Ewy Chodakowskiej wykryto potworniaka. Co to za nowotwór?

Potworniaki to nowotwory, które wywodzą się z komórek zarodkowych, które są zdolne przekształcić się w każdą możliwą komórkę: skórną, kostną czy mięśniową. Zazwyczaj zlokalizowane są w jajnikach kobiet, ale występują także u mężczyzn w obrębie jąder.

Wewnątrz nowotworu o charakterze potworniaka mogą znajdować się skupiska różnych tkanek, czasem w środku znajdują się włosy, mięśnie, a nawet w pełni wykształcone zęby.

Pęcherzyk Graafa nie pękł. Objawy

Pęcherzyk Graafa to pęcherzyk, który otacza komórkę jajową, która w danym cyklu menstruacyjnym zostanie wypuszczona z jajnika, celem zapłodnienia. Jego dojrzewanie determinuje wydzielanie hormonu folikulotropowego (FSH). W środku cyklu menstruacyjnego dochodzi do pęknięcia pęcherzyka Graafa, który w końcowej fazie może mieć nawet 2,5 cm średnicy. Z pęcherzyka Graafa uwalniana jest komórka jajowa, która trafia do jajowodu, w którym może zostać zapłodniona do maksymalnie 24 godzin.

Jeśli nie dojdzie do pęknięcia pęcherzyka Graafa, ten nadal będzie rósł, przekształcając się w torbiel czynnościową. Nie jest to stan zagrażający zdrowiu, bowiem z kolejnym cyklem menstruacyjnym, torbiel ta powinna samoistnie się wchłonąć.

Jeśli nie dojdzie do pęknięcia pęcherzyka Graafa, pacjentka może odczuwać ból w okolicy lewego lub prawego jajnika lub ucisk w podbrzuszu. Piersi stają tkliwe i bolesne, zauważalny jest wzrost obwodu brzucha kobiety.

Leczenie torbieli skórzastej

Zazwyczaj rozpoznanie torbieli skórzastej jest przypadkowe. Dochodzi do niego zazwyczaj w trakcie wykonywania badania USG z innego powodu. Jeśli już dojdzie do ujawnienia zmiany nowotworowej, konieczne jest jej chirurgiczne usunięcie. Ewa Chodakowska we wrześniu poddała się operacji ze względu na cystę powstałą po pęcherzyku Graafa. Teraz opowiedziała o chorobie i przyznała w wywiadzie udzielonym magazynowi "Party":

W trakcie zabiegu chirurgicznego okazało się, że cysta wchłonęła się samoistnie, a lekarze dokonali usunięcia potworniaka z jajnika kobiety. Po zabiegu konieczna jest rekonwalescencja - ta trwa zazwyczaj 6 tygodni.

Z leczeniem nie należy zwlekać, bo chociaż zazwyczaj zmiany są łagodne, to istnieje ryzyko przekształcenia się torbieli w nowotwór płaskonabłonkowy, który może mieć charakter złośliwy. Innymi powikłaniami torbieli skórzastej jest ewakuacja treści torbieli. Jej zawartość wydostaje się poza obręb zmiany i może dojść do zapalenia otrzewnej lub ponownego rozwoju potworniaka, pomimo wdrożonego leczenia chirurgicznego.  

CZYTAJ TAKŻE: 

12 razy zmagała się z nowotworem. Wyjątkowy przypadek 36-latki

Stłuczone żebro i pozostałość po laktacji. Tak ukrył się u nich rak piersi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: potworniak | nowotwór | torbiele jajników objawy

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL