Reklama

Pięć sygnałów, że masz złogi żylne. Są nietypowe i łatwo je przeoczyć

Łysienie czy zaburzenia erekcji to często bagatelizowane objawy, które tłumaczone są czynnikami genetycznymi lub nieprawidłowym stylem życia. Okazuje się jednak, że ich przyczyna może być dużo poważniejsza. Poniżej wymieniamy i omawiamy nietypowe objawy złogów w tętnicach.

Złogi w tętnicach - przyczyny i skutki

Tętnice, jako część układu krwionośnego, pełnią bardzo ważną funkcję. Prowadzą krew (a wraz z nią tlen) z serca do poszczególnych organów, a następnie odprowadzają ją z powrotem. Niestety, czasami opisany proces zostaje zaburzony, co skutkować może powstaniem złogów w tętnicach

Co może powodować to zaburzenie? Głównym winowajcą jest nadmiar cholesterolu LDL, czyli tzw. złego cholesterolu. Inne możliwe przyczyny to: brak ruchu, stres i palenie tytoniu. Złogi w tętnicach bardzo często towarzyszą również pacjentom z otyłością, cukrzycą lub nadciśnieniem tętniczym. 

Reklama

Problemu nie można bagatelizować. Złogi w tętnicach doprowadzić mogą do rozwoju m.in. miażdżycy i nadciśnienia. Innym zagrożeniem są choroby serca, w tym zawał.

Złogi w tętnicach - objawy

Złogi w tętnicach nie bolą, dlatego nie zawsze są łatwe do rozpoznania. Problem może początkowo przebiegać bezobjawowo, objawy mogą być niemal niezauważalne lub też mogą wskazywać na wiele różnych schorzeń. Poniżej wymieniamy pięć objawów, które powinny wzbudzić twoją czujność. 

1. Łysienie

Przedwczesne wypadanie włosów najczęściej łączone jest z czynnikami genetycznymi. Warto pamiętać jednak, że przyczyn łysienia może być więcej.

Jak pokazują badania, w przypadku mężczyzn łysina na czubku głowy może być jedną z pierwszych oznak rozwoju złogów w tętnicach. Inne dane wskazują, że osoby łysiejące mogą znacznie częściej umierać z powodu chorób serca.

2. Zaburzenia erekcji

Mało który mężczyzna łączy zaburzenia erekcji z pracą tętnic. Problem ten najczęściej tłumaczony jest stresem, zmęczeniem czy nieprawidłową dietą. To jednak duży błąd. Problemy w łóżku mogą być bowiem jednym z pierwszych objawów złogów. Jak pokazują badania, u wielu pacjentów kardiologicznych zaburzenia erekcji występują już ok. 3-5 lat przed zawałem serca.

3. Bruzda na płatku ucha

Bruzda, a właściwie zagłębienie na płatku ucha to jeden z najbardziej charakterystycznych objawów złogów. Powstaje ona z powodu zatkanych naczyń krwionośnych, które sprawiają, że do poszczególnych części ciała dochodzi znacznie mniej krwi niż zwykle. Badania pokazują, że problem ten dotyczyć może nawet 75 proc. pacjentów, u których zdiagnozowano zawał. Z tego powodu opisywana bruzda ma nawet swoją nazwę. To znak Franka. Nawiązuje ona do doktora Sandersa Franka, który w 1973 roku zaobserwował związek pomiędzy zagłębieniem a chorobami serca.

4. Ból łydek

Ból łydek najczęściej kojarzony jest z kontuzjami. W przypadku, gdy dolegliwość ta jest wyjątkowo uporczywa i nie ma związku z żadnymi urazami, należy rozważyć wizytę u lekarza. Ból łydek może być bowiem jednym z pierwszych objawów złogów, których przyczyną jest niedotlenienie dolnych kończyn.

5. Zmęczenie i senność

Na obecność złogów wskazywać mogą także długo utrzymujące się zmęczenie, brak energii czy senność. Objawy te związane mogą być ze znacznym osłabieniem organizmu, które wynikać może z niedotlenienia. W przypadku znacznego spadku energii należy skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.

Złogi w tętnicach - postępowanie

Poza standardowymi badaniami - badaniem krwi czy pomiarem ciśnienia - w przypadku podejrzenia złogów zaleca się lipidogram, USG dopplera oraz prześwietlenie tętnic. Dalsze postępowanie zależy od stanu ogólnego pacjenta. U wielu chorych wystarczające okazuje się leczenie farmakologiczne, które opiera się na obniżeniu poziomu "złego" cholesterolu. W niektórych przypadkach konieczne jest jednak przeprowadzenie odpowiednich zabiegów, np. wszczepienia stentu.

Istotnym czynnikiem leczenia jest także odpowiedni styl życia. Warto zadbać o codzienny jadłospis. Powinny znaleźć się w nim zwłaszcza sezonowe owoce, warzywa, ryby i chude mięso. Kluczowe jest ograniczenie produktów zawierających duże ilości tłuszczów nasyconych. Ważna jest także aktywność fizyczna i zachowanie odpowiedniej masy ciała. Zgodnie z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) osoby dorosłe powinny podejmować tygodniowo co najmniej 150-300 minut aktywności fizycznej o umiarkowanej intensywności.

CZYTAJ TAKŻE: 

Czy można przejść zawał i o tym nie wiedzieć? Poznaj największe mity

Co jeść, by mieć zdrowe tętnice? Oto lista produktów

Jak zrobić miksturę na oczyszczenie tętnic ze złogów?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL