Sześć nieoczywistych przyczyn zgagi, o których warto wiedzieć
Zwykle, gdy czujesz nieprzyjemne pieczenie w przełyku, zastanawiasz się: “Co ja takiego zjadłam/zjadłem, że mam zgagę?” Zwykle obwiniamy napoje gazowane, kwaśne i ostre potrawy, kawę. Tymczasem zgaga to problem, z którym boryka się wiele osób, a jej przyczyny często wykraczają poza typowe błędy dietetyczne. Okazuje się, że to jak żyjemy, śpimy, trenujemy, w jakiej jesteśmy formie, a nawet – w jakim znajdujemy się stanie emocjonalnym - może wywołać te przykre dolegliwości żołądkowo-przełykowe. Poznaj mniej oczywiste przyczyny zgagi i naucz się jej lepiej zapobiegać.
Zgaga to uciążliwe uczucie pieczenia i dyskomfortu w przełyku, które wynika z cofania się treści żołądkowej do przełyku. Najczęściej kojarzona jest z błędami dietetycznymi - tłustym jedzeniem, spożyciem dużych ilości alkoholu, kawy czy ostrych przypraw. Jednak nie tylko dieta może być przyczyną refluksu. Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że pewne codzienne aktywności oraz czynniki związane ze stylem życia również mogą wpływać na wystąpienie zgagi. Warto przyjrzeć się bliżej tym mniej oczywistym przyczynom, by móc lepiej zrozumieć, jak ich unikać.
1. Intensywny wysiłek fizyczny
Wiele osób zauważa nasilenie objawów po intensywnych treningach, zwłaszcza takich, które wiążą się z podskokami, bieganiem czy ćwiczeniami z dużą liczbą skłonów. Dlaczego tak się dzieje? Przy dużym wysiłku rośnie ciśnienie wewnątrz jamy brzusznej, co może prowadzić do przemieszczania się treści żołądkowej w górę, do przełyku. Sporty, które szczególnie często wywołują zgagę, to np. bieganie, skakanie na skakance czy zajęcia fitness o wysokiej intensywności. Jednak uważać muszą także zwolennicy spokojniejszych form ruchu, w tym jogi czy pilatesu - gdzie często przyjmuje się pozycje odwrócone, takie jak na przykład “pies z głową w dół". Ważne, aby co najmniej godzinę-dwie przed ćwiczenia nie jeść posiłku i aby były to rzeczy lekkostrawne.
2. Nadwaga i otyłość
Nadmierna masa ciała jest jednym z głównych czynników ryzyka dla rozwoju refluksu. Wynika to z wyższego ciśnienia w jamie brzusznej, które powoduje osłabienie dolnego zwieracza przełyku. W rezultacie kwaśna treść żołądkowa może łatwiej przemieszczać się wbrew grawitacji w kierunku przełyku i gardła, co prowadzi do zgagi. Badania wykazały, że redukcja masy ciała może znacząco zmniejszyć objawy refluksu. Nawet niewielka utrata wagi może przynieść ulgę w zgadze. Warto postawić na regularną, umiarkowaną aktywność fizyczną i zdrową, zbilansowaną dietę z niewielkim deficytem kalorycznym.
3. Niektóre leki
Należy mieć świadomość, że pewne leki mogą wpływać na zwiększenie produkcji kwasu żołądkowego lub osłabienie działania dolnego zwieracza przełyku. Do takich medykamentów należą m.in. leki przeciwzapalne, niektóre leki na nadciśnienie oraz niektóre środki antydepresyjne. Warto porozmawiać z lekarzem o alternatywach, jeśli zauważymy, że dany lek nasila u nas zgagę czy refluks. Jeśli zażywasz leki na stałe i odczuwasz zgagę, skonsultuj się z lekarzem, który może zalecić zamiennik lub dodatkową ochronę żołądka.
4. Polegiwanie po posiłkach i niewłaściwa pozycja podczas snu
Zgaga często pojawia się po zjedzeniu obfitego posiłku, szczególnie gdy zaraz po nim kładziemy się lub przyjmujemy pozycję pochyloną. Pozycja leżąca sprzyja łatwiejszemu przedostawaniu się treści z żołądka do przełyku, ponieważ grawitacja przestaje wspierać ich prawidłowy kierunek - zwłaszcza gdy leży się na plecach bez odpowiedniego uniesienia górnej części ciała (zalecana jest uniesienie pod katem 20 stopni głowy i klatki piersiowej względem brzucha). Jak pokazują badania, nawet pozycja siedząca z pochyleniem ciała do przodu (tak jak podczas pracy przy komputerze) może zwiększać ryzyko zgagi.
Po posiłku warto pozostać w pozycji pionowej przez co najmniej pół godziny - zamiast poobiedniej drzemki dla zdrowia układu pokarmowego idealny jest zatem mały spacer. Jeśli jednak czujesz się ospały po jedzeniu, spróbuj odpocząć w pozycji półleżącej z uniesioną górną częścią ciała. Nocą, uwzględniając ułożenie żołądka względem przełyku, zaleca się natomiast spanie na lewym boku, nigdy na płasko.
5. Stres i napięcie emocjonalne
Choć stres nie jest bezpośrednią przyczyną zgagi, to może znacząco nasilać jej objawy. Stres i napięcie powodują wzrost produkcji kwasu żołądkowego oraz spowalniają procesy trawienia, co zwiększa ryzyko wystąpienia refluksu. Dodatkowo, osoby w stresie mają tendencję do niezdrowych nawyków, takich jak palenie papierosów czy spożywanie większej ilości kawy, co również sprzyja zgadze. Techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie czy regularna aktywność fizyczna, mogą pomóc zmniejszyć poziom stresu i związane z nim dolegliwości.
6. Palenie tytoniu
Palenie to jeden z głównych czynników sprzyjających refluksowi, o którym często się zapomina. Nikotyna zawarta w dymie papierosowym osłabia dolny zwieracz przełyku, co pozwala kwasom żołądkowym przedostawać się w górę. Dodatkowo palenie zwiększa produkcję kwasu solnego w żołądku, co nasila objawy zgagi. Badania wskazują, że osoby palące mają wyższe ryzyko wystąpienia refluksu żołądkowo - przełykowego niż osoby niepalące. Rzucenie palenia nie tylko poprawi zdrowie ogólne, ale także zmniejszy objawy refluksu.
Na przykładzie powyższych sześciu nieoczywistych przyczyn zgagi widać, jak ważne jest kompleksowe zatroszczenie się swoje zdrowie fizyczne i psychiczne. Osoby cierpiące na zgagę powinny zweryfikować nie tylko swój jadłospis, ale także skonsultować się z lekarzem, aby znaleźć najlepsze rozwiązania, które pomogą im złagodzić dolegliwości i uniknąć potencjalnych komplikacji zdrowotnych, do których może prowadzić przewlekła zgaga.
Wsparciem w walce ze zgagą mogą być także środki dostępne bez recepty. Warto postawić na preparaty o działaniu potwierdzonym naukowo oraz stosunkowo bezpieczne - o pewnym i sprawdzonym pochodzeniu, takie jak wyrób medyczny Esoxx One Produkt ten to wyrób medyczny działający jako bioadhezyjna bariera ochronna, który pozwala na szybkie złagodzenie objawów związanych z refluksem żołądkowo-przełykowym. Takie działanie Esoxx One gwarantuje połączenie kwasu hialuronowego, siarczanu chondroityny i poloxameru 407, dzięki czemu szybko zwalcza on objawy choroby refluksowej przełyku w tym zgagi. Produkt występuje w postaci łatwych w użyciu saszetek do stosowania po posiłkach oraz przed snem. Badania kliniczne potwierdziły, że Esoxx One łagodzi nie tylko pieczenie w przełyku i nieprzyjemne skutki zarzucania treścią pokarmową, ale także objawy laryngologiczne, takie jak chrypka, suchość w gardle i przewlekły kaszel.
Źródła:
Fass, R., & Ofman, J. J. (2002). Gastroesophageal reflux disease--should we adopt a new conceptual framework? The American Journal of Gastroenterology.
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK441938/
Zagari, R. M., et al. (2008). Dyspepsia and gastro-esophageal reflux symptoms in the general population: prevalence and associated factors. Neurogastroenterology & Motility.
https://onlinelibrary.wiley.com/doi/full/10.5402/2012/391631
Podmiot prowadzący reklamę Alfasigma Polska Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 96, 00-807 Warszawa; tel.: +48 22 8240364.
Wytwórca: Biofarma, via Castelliere, 2 - 33036 - Metro di Tomba -Włochy.
Informacja o produkcie: https://bit.ly/EsoxxOne
To jest wyrób medyczny. Używaj go zgodnie z instrukcją używania lub etykietą.