Najlepsze krople bez recepty. Ukoją zmęczone oczy i "piasek" pod powiekami

Dla wielu osób sezon grzewczy to okres walki z suchymi, przekrwionymi oczami. Często jedynym ratunkiem, który jest w stanie przynieść ulgę w tych dolegliwościach, są nawilżające krople do oczu. Jakie krople najlepiej wybrać? Co zawierają i jak je stosować? Wyjaśniamy.

Krople do oczu - kiedy warto je stosować?

Krople do oczu przydają się przede wszystkim wtedy, gdy z różnych przyczyn nasze oczy są przesuszone, pieką i swędzą. Dolegliwości te, zwane również zespołem suchego oka, odczuwają przede wszystkim osoby pracujące w ogrzewanych lub klimatyzowanych biurach, spędzające większą część swojego dnia przed komputerem czy uczące się. Niedostateczne nawilżenie oczu jest również częstą przypadłością u osób, które mają częsty kontakt z chlorowaną wodą (np. pływacy, osoby pracujące na basenach), noszących na co dzień soczewki kontaktowe czy żyjących na obszarze o dużym zanieczyszczeniu powietrza. Zespół suchego oka mogą ponadto wywoływać niektóre choroby, np. cukrzyca czy choroby tarczycy.

Reklama

Krople do oczu - postacie

Krople do oczu mogą występować zarówno w postaci bardziej wodnistej, jak i w postaci gęstszej emulsji

Pierwszy typ swoją konsystencją imituje łzy, a jednocześnie odpowiednio nawilża powierzchnię oka. Jest on przeznaczony dla większości osób cierpiących na łagodną suchość oka bądź zapalenie spojówek związane z sezonowymi czy całorocznymi alergiami. Z kolei emulsje zawierają dużą ilość substancji tłuszczowych i olejowych, które, oprócz nawilżania, intensywnie natłuszczają i tworzą wyraźny film na powierzchni oka. Są one przeznaczone dla osób z mocno nasilonymi objawami suchości, gdy zwykłe krople do oczu nie dają ulgi w objawach.

Krople do oczu - działanie

Krople do oczu są niekiedy ostatnim ratunkiem dla osób, które spędzają długie godziny przed komputerem lub w pomieszczeniach z bardzo suchym i ciepłym powietrzem. Pomagają odpowiednio nawilżyć spojówkę i rogówkę, a także chronią je przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. Wspierają również ich regenerację. Niektóre krople zawierają dodatkowo substancje o właściwościach antyhistaminowych. Dzięki temu świetnie sobie radzą w łagodzeniu objawów alergicznego i sezonowego zapalenia spojówek takich jak świąd, pieczenie, zaczerwienienie i nadmierne łzawienie.

Jakie składniki zawierają krople do oczu bez recepty?

Do najpopularniejszych substancji, które można spotkać w kroplach do oczu dostępnych bez recepty, zalicza się:

  • kwas hialuronowy, hialuronian sodu - bez wątpienia najczęściej spotykany składnik kropli do oczu, tworzy w obrębie oka równomierny film, który nawilża spojówkę i rogówkę oka;
  • dekspantenol - jest to prowitamina B5, która wspiera naturalne procesy regeneracji rogówki, łagodzi stany zapalne;
  • glicerol - intensywnie nawilża powierzchnię oka, łagodzi pieczenie, świąd, kłucie i inne dolegliwości związane z zespołem suchego oka;
  • karbomer - ma działanie osłaniające rogówkę oka, chroni spojówkę przed podrażnieniami i łagodzi podrażnienia oka;
  • trehaloza - jest to dwucukier, który ma zdolność do wiązania wody, przez co działa intensywnie nawilżająco;
  • hypromeloza - swoim działaniem imituje naturalny składnik filmu łzowego oka, łagodzi objawy zespołu suchego oka;
  • hydroksypropyloceluloza, hydroksymetylopropyloceluloza - mają właściwości nawilżające, łagodzi zmęczenie oka, podrażnienia oraz objawy zespołu suchego oka;
  • kwas borny, tetraboran sodu - mają działanie antyseptyczne i łagodzące podrażnienia;
  • ekstrakt z rumianku, oczaru wirginijskiego, zielonej herbaty, świetlika, bławatka - mają właściwości łagodzące, kojące podrażnienia, ból, zaczerwienienie oczu;
  • tetryzolina - stosowana miejscowo w postaci kropli obkurcza naczynia krwionośne, zmniejsza obrzęk i przekrwienie wywołane alergicznym zapaleniem spojówek i podrażnieniami;
  • kromoglikan - ma właściwości przeciwalergiczne, stosowany w przewlekłym i ostrym alergicznym zapaleniu spojówek;
  • azelastyna - podobnie jak kromoglikan ma właściwości antyalergiczne;
  • olopatadyna - jest lekiem antyhistaminowym dodawanym do kropli łagodzących alergiczne zapalenie spojówek. 

Krople do oczu - jak stosować?

Wszystkie krople do oczu należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi w ulotce załączonej do opakowania produktu. Najczęściej zakrapla się jedną lub dwie krople do worka spojówkowego każdego oka 3-4 razy dziennie. Po aplikacji warto kilka razy pomrugać, aby równomiernie rozprowadzić preparat po powierzchni oka. Trzeba pamiętać, aby podczas aplikacji nie dotknąć oka końcówką kroplomierza. Dodatkowo osoby, które noszą na co dzień soczewki kontaktowe, muszą wyjątkowo dokładnie wybierać krople do oczu. W przypadku niektórych preparatów po zakropleniu trzeba odczekać kilka do kilkunastu minut przed ponownym założeniem soczewek.

Krople do oczu - skutki uboczne stosowania

Większość kropli do oczu jest bezpieczna i rzadko daje objawy niepożądane. Niektóre z nich mogą wywoływać podrażnienie oczu objawiające się bólem oka, pieczeniem, łzawieniem, świądem i zaczerwienieniem spojówek. 

Część kropli, szczególnie te zawierające substancje o działaniu przeciwalergicznym, może wywoływać bóle głowy, nieprzyjemny posmak w ustach czy też zmęczenie

Do rzadkich działań niepożądanych zalicza się reakcje alergiczne, zaburzenia widzenia, kurcz powiek, zawroty głowy, nadwrażliwość na światło czy też zaburzenia czucia.

CZYTAJ TAKŻE: 

Łzy płyną nie tylko podczas płaczu i ze śmiechu. Przyczyny łzawienia oczu

Metoda 20-20-20. Rób to dla swoich oczu

I stała się światłość, czyli jak przywrócić wzrok?

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: wzrok
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL