Szczepienie przeciw COVID-19 wpływa na płodność mężczyzn. Poprawia się jakość nasienia

Po szczepieniu przeciwko COVID-19 z użyciem preparatów w technologii mRNA (szczepionki firm Pfizer/BioNTech i szczepionki firmy Moderna) poprawia się jakość nasienia - wynika z najnowszych badań, których wyniki opublikowano w zeszłym tygodniu w prestiżowym czasopiśmie "JAMA" wydawanym przez Amerykańskie Towarzystwo Medyczne. Eksperci podkreślają, że tym samym nie potwierdzają się obawy, że preparaty przeciwko COVID-19 mogą zaburzać płodność mężczyzn.

Badania przeprowadzono wśród 45 mężczyzn w wieku 18-35 lat, a odpowiadają za nie specjaliści z Uniwersytetu Miami na Florydzie. Wzięto pod uwagę dwie szczepionki przeciwko COVID-19: preparat firm Pfizer/BioNTech oraz preparat Moderny, które oparte są na technologii mRNA

Mężczyźni dostarczyli próbkę nasienia przed otrzymaniem pierwszej dawki szczepionki Pfizera lub Moderny, a następnie dostarczyli kolejną próbkę około 70 dni po drugiej dawce. Testy rozpoczęły się w grudniu 2020 r., a zakończyły się w kwietniu br. Obawy co do zaburzenia płodności po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19 nie potwierdziły się. 

Reklama

Badania, którymi kierował prof. Daniel C. Gonzalez, sugerują, że po zaszczepieniu się przeciwko COIVID-19 jakość nasienia badanych mężczyzn wyraźnie się poprawiła. Znacząco zwiększyła się zarówno liczba plemników w jednej ejakulacji, jak i ich ruchliwość, co przekłada się na większą płodność.

"Rewelacyjne wyniki badań - poprawa jakości męskiego nasienia po szczepieniach przeciwko COVID-19. Mężczyźni produkują więcej plemników po szczepieniach, co może zwiększyć szansę na potomstwo" - zauważył Twitterze dr n. med. Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19.

Oligospermia i azoospermia a szczepienie przeciw COVID-19

Prof. Daniel C. Gonzalez i jego współpracownicy twierdzą, że jakość nasienia poprawiła się nawet u mężczyzn z oligospermią, obniżoną liczbą plemników (poniżej 20 mln/ml). W badanej grupie było ośmiu ochotników z tą dolegliwością, a liczba plemników średnio nie przekraczała u nich 8,5 mln/ml. Po zaszczepieniu przeciwko COVID-19 preparatami mRNA u siedmiu z nich liczba plemników wzrosła do poziomu prawidłowego (mediana to 22 mln/ml).

Autorzy badań zapewniają, że u żadnego z badanych mężczyzn nie doszło do azoospermii, czyli całkowitego braku plemników w nasieniu. Schorzenie to dotyka około 1 proc. mężczyzn i jest trudne do leczenia. Nie stwierdzono, by pogorszył się jakikolwiek parametr jakości nasienia. W przypadku preparatów w technologii mRNA, w których nie wykorzystuje się żywych wirusów, nie jest to raczej możliwe - dodają amerykańscy specjaliści. 

Obawy o płodność

Eksperci zwracają uwagę na wagę badania. Wcześniej pojawiały się bowiem obawy, że szczepienie przeciwko COVID-19 może zaburzać płodność. Z tego powodu część osób rezygnowała z przyjęcia szczepionki. 

- Jeśli spojrzymy na dane dotyczące wątpliwości co do szczepień w Stanach Zjednoczonych, to największe wahania występują w grupie młodych mężczyzn i kobiet w wieku od 18 do 40 lat. Naprawdę mam nadzieję, że te dane skłonią niektóre z tych osób, które do tej pory nie zgadzały się na szczepienia, do zmiany decyzji - mówi dr Ranjith Ramasamy, profesor nadzwyczajny i dyrektor programu urologii reprodukcyjnej na Uniwersytecie Miami. 

Polecamy również: 

Minister zdrowia: Do końca września szczepienie przeciw COVID-19 będzie bezpłatne 

Andrzej Piaseczny poszedł się zaszczepić. Tak go potraktowali

Magdalena Narożna zaszczepiła się przeciwko COVID-19. Foliarze ją zaatakowali

PAP/INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: COVID-19 | szczepienie | szczepienie przeciw COVID-19 | płodność
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL