Jest lepszy od jogurtu naturalnego. Oto dlaczego warto jeść skyr
Islandzki przysmak, który podbił serca Polaków. Skyr pojawił się kilka lat temu i dziś jest jednym z chętniej wybieranych produktów mlecznych. Wyróżnia się nie tylko dużą zawartością białka, ale też tym, że nie zawiera ani grama tłuszczu. Powodów, żeby włączyć go do diety, jest jednak znacznie więcej. Za skyr "podziękują" ci jelita, serce i kości.
Skyr to produkt mleczny podobny do jogurtu, który jeszcze do niedawna znany był niemal wyłącznie mieszkańcom północnej części Europy, a dziś cieszy się coraz większą popularnością także w krajach nienordyckich. Jest tradycyjnym islandzkim wyrobem mleczarskim wytwarzanym z zsiadłego mleka (do produkcji przemysłowej wykorzystuje się mleko odtłuszczone). Jego historia sięga ponad tysiąca lat. Uznanie zyskał m.in. przez wzgląd na wysoką wartość odżywczą - jest niskokaloryczny, nie zawiera tłuszczu (choć w niektórych przypadkach może i wyjaśniamy to poniżej), ma niską zawartość węglowodanów, a jednocześnie wysoką zawartość białka, witamin i minerałów. Kiedy zestawi się ze sobą jogurt naturalny, jogurt typu greckiego i skyr, ten ostatni będzie się wyróżniał.
Najczęściej sięga się po skyr naturalny i według ekspertów to najlepszy wybór. Cechuje go prosty skład - to tylko mleko i żywe kultury bakterii jogurtowych. Ale produkt ten występuje też w wielu wariantach smakowych. Można go znaleźć także w wersji pitnej. Przed zakupem warto jednak dokładniej przyjrzeć się składnikom, jakie zostały użyte do ich produkcji.
Skyr świetnie sprawdza się w roli pożywnego, wysokobiałkowego śniadania. Spożywany jest też jako zdrowy deser i sycąca przekąska między posiłkami.
Skyr charakteryzuje się gęstą, kremową konsystencją. Jest gęstszy niż jogurt naturalny czy typu greckiego. Dla wielu jest czymś pomiędzy jogurtem a serkiem. W smaku jest delikatny i lekko kwaskowy. Jeden kilogram skyru otrzymuje się z ok. 5 litrów mleka.
Skyr zasobny jest w pełnowartościowe białko - dostarcza go prawie dwukrotnie więcej niż tradycyjny jogurt niskotłuszczowy. 100 g skyru to aż 12 g białka. Podobnie jak większość produktów mlecznych skyr jest również doskonałym źródłem wapnia. Dostarcza także witaminy D, fosforu, potasu oraz witamin B2, B3 i B12.
Skyr wytwarzany jest z odtłuszczonego mleka i bez trudu można znaleźć na opakowaniach dopisek "0 proc. tłuszczu". Czasami jednak na etapie produkcji dodaje się śmietanę, co odpowiada za niewielką zawartość tłuszczu. Niesłodzony skyr zawiera także minimalną ilość węglowodanów, których obecność wynika z naturalnie występującej w mleku laktozy - zwanej też cukrem mlecznym.
Te wszystkie właściwości skyru sprawiły, że stał się on prawdziwym przebojem, zwłaszcza wśród osób dbających o linię, a także tych, które regularnie trenują siłowo.
Jedną z największych zalet skyru jest wysoka zawartość białka. Badania wykazały, że białko z produktów mlecznych może regulować poziom cukru we krwi, poprawiać stan kości i pomagać w zachowaniu masy mięśniowej podczas odchudzania.
Białko może być również korzystne dla kontroli wagi. Zapewnia uczucie sytości i zmniejsza apetyt. Wykazano, że spożywanie wysokobiałkowych produktów mlecznych takich jak jogurt pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze i otyłości. Dostępne badania sugerują też, że białko może stymulować termogenezę. Przyspiesza metabolizm, umożliwiając organizmowi spalanie większej ilości kalorii.
Skyr to także probiotyki, które korzystnie wpływają na mikrobiom. Jego spożywanie przywraca równowagę mikroflory jelitowej i poprawia odporność organizmu. Zdrowy mikrobiom został powiązany również z lepszym zdrowiem układu pokarmowego, zmniejszonym ryzykiem otyłości, a nawet niższymi wskaźnikami depresji.
Niezbędny w naszej diecie jest wapń, a skyr dostarcza duże jego ilości. Badania pokazują, że zwiększenie spożycia wapnia może chronić przed utratą masy kostnej, a tym samy przed osteoporozą.
Spożywanie produktów takich jak skyr wiązane jest również ze zmniejszonym ryzykiem chorób serca. Wynika to przede wszystkim z obecności wapnia, potasu i magnezu, z których wszystkie są ważne dla zdrowia serca. Skyr może też pomóc obniżyć ciśnienie krwi. Co więcej, kombinacja wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów może pomóc poprawić kontrolę poziomu cukru we krwi.
Skyr jest produktem mlecznym, dlatego powinny go unikać osoby uczulone na kazeinę i białka serwatkowe. Białka serwatkowe to funkcjonalne białka mleka, które stanowią ok. 20 proc. zawartości białek w mleku. Pozostałe 80 proc. to kazeina. U osób uczulonych po spożyciu skyru mogą wystąpić m.in. wymioty, biegunki, zaparcia, wzdęcia, bóle brzucha, wysypka czy duszności.
Uważać powinny również osoby z nietolerancją laktozy (więcej o tej przypadłości piszemy TUTAJ). Choć proces produkcji pozwala na usunięcie większości cukru mlecznego, to u niektórych osób, szczególnie tych, które zjedzą większe ilości skyru, mogą pojawić się objawy takie jak bóle brzucha, biegunka, nudności, przelewanie w jelitach czy oddawanie nadmiernej ilości gazów. Nietolerujący laktozy mogą tolerować skyr, ale w umiarkowanych ilościach. Powinny jednak słuchać swojego organizmu i jeśli tylko wystąpią niepożądane objawy, ze skyru zrezygnować.
CZYTAJ TAKŻE:
Dieta w nietolerancji laktozy - fakty i mity
Pij szklankę mleka dziennie, a unikniesz chorób serca
Jogurty: Jakie jeść, a których unikać?