Włącz ją do codziennej diety. Chroni przed rakiem i udarem

Kawa bezkofeinowa to doskonała alternatywa dla tradycyjnej kofeinowej kawy. Regularnie spożywana chroni m.in. przed cukrzycą, chorobami wątroby, zawałem serca, udarem mózgu i chorobą Parkinsona. Co jeszcze należy wiedzieć o kawie bezkofeinowej? Poniżej znajdziesz najważniejsze informacje.

Kawa bezkofeinowa - jak powstaje?

Kawa bezkofeinowa powstaje w podobny sposób, co tradycyjna. Jej produkcja różni się właściwie tylko jednym procesem. Gdy kawa jest jeszcze zielona, poddaje się ją procesowi usuwania kofeiny. Po nim, dokładnie jak w przypadku innych kaw, kawa trafia do palarni. Tam następuje odpowiednia obróbka termiczna. Odkofeinowanie może przebiegać w różny sposób.

Oto 3 najpopularniejsze metody pozbawiania kawy kofeiny:

Reklama
  1. Metoda ekstrakcji za pomocą mieszaniny rozpuszczalników - najczęściej używa się do tego mieszankę chlorku metylenu, octanu etylu i wody. Warto pamiętać, że w całym procesie rozpuszczalnik jest odparowywany, dlatego jego obecność nie niesie za sobą żadnych niebezpiecznych skutków ubocznych;
  2. Metoda szwajcarska - opiera się przede wszystkim na pracy filtrów wodnych. To metoda organiczna, do której nie wykorzystuje się żadnych środków chemicznych;
  3. Ekstrakcja dwutlenkiem węgla - to najdroższa ze wszystkich ww. metod. Pozwala ona bowiem na usunięcie kofeiny bez naruszenia związków zapachowych i smakowych kawy.

Kawa bezkofeinowa - rodzaje

Na rynku znaleźć można różnego rodzaju kawy bezkofeinowe. Ich wybór jest porównywalny do kaw tradycyjnych. Kawy bezkofeinowe zakupić można w formie m.in.. mielonej, ziarnistej, czy też rozpuszczalnej. Zadowoleni będą również fani kaw smakowych. Kawy bezkofeinowe dostępne są w wersjach m.in.. waniliowych, karmelowych czy czekoladowych.

Kawa bezkofeinowa - dla kogo?

Kawa bezkofeinowa to doskonałe rozwiązanie dla osób, które lubią smak kawy, jednak ze względów zdrowotnych nie mogą sięgać po jej tradycyjną wersję. Chodzi m.in. o osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorobami nerek, bezsennością, bólami głowy i stanami lękowymi. Dużą ostrożność powinni zachować także chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują leki. Należy bowiem pamiętać, że niektóre substancje mogą wchodzić w interakcje z kofeiną.

Inną ważną kwestią są także negatywne skutki spożywania kofeiny. Powodować ona może nadpobudliwość, silniejsze skurcze serca, uczucie niepokoju czy migreny. Osoby, które zauważą u siebie ww. objawy, mogą z powodzeniem sięgnąć po kawę bezkofeinową.

Kawa bezkofeinowa - czy jest zdrowa?

Przede wszystkim należy pamiętać, że kawa kofeinowa nie jest niezdrowa. Jej domniemana szkodliwość to jeden z najczęściej powtarzanych mitów. Kawa kofeinowa może być bez żadnych przeciwwskazań stosowana przez osoby zdrowe. W ich przypadku zaleca się nawet 2-3 filiżanki kawy dziennie.

Pod względem składu kawa bezkofeinowa niespecjalnie różni się od kofeinowej. Znajdziemy w niej przede wszystkim cenne przeciwutleniacze, m.in.. polifenole i kwas hydroksycynamonowy. Ich obecność chroni przed działaniem wolnych rodników. Kawa to także doskonałe źródło magnezu, potasu i witaminy B3.

Regularnie spożywana kawa bezkofeinowa może chronić przed wieloma chorobami. Dotyczy to przede wszystkim:

  • cukrzycy;
  • chorób wątroby;
  • zawału serca;
  • udaru mózgu;
  • choroby Parkinsona; 
  • demencji;
  • raka odbytu.

Kawa bezkofeinowa - nie zawsze bez kofeiny

Warto wiedzieć, że kawa bezkofeinowa nie zawsze całkowicie pozbawiona jest kofeiny. To sytuacja analogiczna do piw bezalkoholowych, które mogą zawierać śladowe ilości alkoholu. Zgodnie z obecnymi przepisami, ziarnista kawa bezkofeinowa może zawierać maksymalnie 0,1 proc. kofeiny. Z kolei rozpuszczalna - maksymalnie 0,3 proc. Z tego powodu nie zaleca się spożywania więcej niż 3 filiżanek kawy bezkofeinowej dziennie.


CZYTAJ TAKŻE:

Dlaczego po kawie musimy skorzystać z toalety?

Najlepsza herbata dla mózgu ,serca i odporności

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL