Dieta w nietolerancji laktozy - fakty i mity

Dieta w nietolerancji laktozy opiera się na wykluczeniu lub ograniczeniu tego składnika. Alternatywą mogą być również produkty o pochodzeniu roślinnym, m.in. mleko sojowe, migdałowe czy kokosowe. Poniżej przedstawiamy fakty i mity na temat laktozy.

Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to powszechny problem, który dotyczyć może nawet 30 proc. Polaków. Na nietolerancję laktozy nie ma żadnego leku. Aby ograniczyć nieprzyjemne objawy (m.in. wzdęcia, charakterystyczne przelewanie w jelitach, kolki, bóle brzucha, biegunki czy uczucie pełności w jamie brzusznej) konieczne jest ograniczenie lub całkowita eliminacja laktozy w diecie. Poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty i mity na ten temat oraz podpowiadamy, czym zastąpić mleko.

Laktoza znajduje się wyłącznie w mleku krowim - MIT

Fakt: Laktoza obecna jest w mleku wszystkich ssaków. Oznacza to, że znajdziemy ją także w mleku ludzkim. Zawartość laktozy w mleku ludzkim to około 5,5-7,5 proc. Dla przykładu mleko krowie zawiera jej 4,5-4,9 proc.

Reklama

Wszystkie produkty mleczne mają taką samą zawartość laktozy - MIT

Fakt: Największą zawartością laktozy cechuje się mleko krowie. Dużo mniej laktozy zawierają produkty fermentowane, np. jogurty. Najmniej laktozy znajdziemy w maśle, śmietance oraz serach dojrzewających i dojrzałych. Co ciekawe, niektóre sery żółte (nieoznaczone jako bezlaktozowe) wcale nie zawierają laktozy lub zawierają jej śladowe ilości. 

Nietolerancja laktozy oznacza całkowitą eliminację produktów mlecznych - MIT

Fakt: To kwestia indywidualna. Wiele osób nie musi całkowicie rezygnować ze spożywania laktozy i z powodzeniem może spożywać produkty z niewielką ilością laktozy, np. jogurty czy sery. Czasami wystarczające okazuje się zrezygnowanie jedynie z mleka krowiego. Przede wszystkim należy dokładnie obserwować swój organizm i na bieżąco reagować na jego potrzeby.

Dieta bezlaktozowa jest droga - MIT

Fakt: Na rynku zajdziemy coraz większy wybór artykułów bez laktozy. To m.in. mleka, jogurty, serki i inny nabiał. Ich ceny nie różnią się istotnie od produktów zawierających laktozę. Nieco droższe są produkty z mleka roślinnego, np. sojowego lub kokosowego.

Mleko niezawierające laktozy jest niezdrowe - MIT

Fakt: Wiele osób, mimo nietolerancji, spożywa mleko krowie ze względu na jego wartości odżywcze. Przekonanie o tym, że mleko bez laktozy (lub roślinne) jest niezdrowe - to błąd. Napoje roślinne, np. sojowe, są doskonałym źródłem białka oraz witamin i minerałów. Zawierają m.in. żelazo, magnez, selen, fosfor, wapń, miedź, cynk, potas oraz witaminy z grupy B.

To samo dotyczy krowiego mleka bez laktozy, które jest doskonałym źródłem witaminy A, witaminy D, witaminy E, witamin z grupy B, cynku, potasu, fosforu, magnezu oraz wapnia.

Dieta w nietolerancji laktozy - czym zastąpić laktozę?

Tak jak zostało już napisane, na rynku znaleźć możemy coraz więcej nabiału, który nie zawiera laktozy. To nie tylko mleko, ale także sery, śmietany, maślanki, kefiry czy desery mleczne. Należy pamiętać jednak o tym, że całkowita rezygnacja z laktozy nie zawsze jest konieczna, szczególnie w przypadku jej śladowej zawartości, np. w serach żółtych. Inną grupą artykułów, która może być doskonałym zamiennikiem laktozy, są produkty z mleka roślinnego. Chodzi m.in. o mleko sojowe, mleko kokosowe, mleko migdałowe, mleko ryżowe czy mleko z nerkowców. Biorąc pod uwagę składniki odżywcze, najlepszym odpowiednikiem tradycyjnego mleka jest mleko sojowe. 

CZYTAJ TAKŻE: 

Obalamy popularne mity o diecie bezglutenowej

Zasady żywieniowe w zespole jelita drażliwego

Posiłki, których nie powinniśmy jeść na śniadanie

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: laktoza | nietolerancja laktozy objawy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL