Domowy ocet, który zwalcza wolne rodniki, wspiera jelita i pomaga chudnąć. Stosuj na czczo

Sezon na te owoce warto wykorzystać w pełni. Śliwki sprawdzą się nie tylko jako nadzienie do pierogów, dodatek do ciasta czy "materiał" na powidło, ale też jako produkt, z którego można przygotować smaczny i zdrowy ocet. Jak zrobić domowy ocet śliwkowy? Jak go stosować? I właściwie dlaczego warto sięgać po śliwki?

Dlaczego warto jeść śliwki?

Sezon na śliwki trwa od lipca do października. Mamy więc jeszcze sporo czasu na to, by dobrze go wykorzystać. Warto, bowiem śliwki zawierają dużą ilość witamin i składników mineralnych, a także karotenoidów i związków fenolowych, dzięki którym wykazują wiele korzystnych dla zdrowia właściwości. Do tego są niskokaloryczne.

Śliwki to źródło m.in. witaminy C, witaminy A, witaminy K, witamin z grupy B, potasu, fosforu, magnezu czy wapnia. Stanowią bogactwo karotenoidów (w tym luteiny i zeaksantyny) i związków fenolowych, z czego wynika ich silny potencjał antyoksydacyjny oraz przeciwzapalny. Najwięcej ważnych dla organizmu składników znajduje się w skórce owocu - nawet do pięciu razy więcej niż w miąższu.

Reklama

Wskazuje się, że spożywanie śliwek ma pozytywny wpływ na funkcje poznawcze, za sprawą obecnych w nich związków roślinnych przypisuje im się właściwości przeciwnowotworowe, a także opóźniające procesy starzenia. Uznaje się je za owoce dobre dla serca czy układu pokarmowego (mają m.in. właściwości normalizujące perystaltykę jelit).

W sezonie najlepiej sięgać po świeże owoce, poza nim warto wybierać śliwki suszone.

Domowy ocet ze śliwek. Jakie śliwki wybrać?

Po śliwki sięgamy najczęściej po to, by przygotować aromatyczne wypieki, powidła, dżemy, kompoty czy nalewki. Jednak śliwki to też owoce, które nadają się na domowy ocet. Jakie śliwki sprawdzą się w tym przypadku najlepiej? Najwięcej osób stawia na śliwkę węgierkę, m.in. dlatego, że nie ma tendencji do szybkiego rozpadania się podczas obróbki.

Właściwości octu ze śliwek. Na co jest dobry ocet śliwkowy?

Octowi ze śliwek przypisuje się wiele właściwości, m.in. właściwości antyoksydacyjne. Pomoże więc w walce z wolnymi rodnikami. Poza tym ocet śliwkowy usprawnia trawienie, niweluje uczucie ciężkości, zapobiega zaparciom, a także wspomaga odchudzanie. Korzystnie wpływa na florę bakteryjną jelit, wspiera odporność, pomaga oczyścić organizm z toksyn, poprawia ogólną kondycję i samopoczucie. Stosowany regularnie będzie cennym wsparciem dla układu nerwowego i układu sercowo-naczyniowego (obniża poziom cholesterolu i trójglicerydów, reguluje ciśnienie krwi). Pomaga również regulować poziom glukozy we krwi.

Składniki obecne w occie śliwkowym pozytywnie wpływają też na kondycję skóry oraz włosów.

Ocet śliwkowy polecany jest m.in. osobom mającym problemy z trawieniem i zmagającym się z uciążliwymi zaparciami. Warto go stosować w profilaktyce chorób sercowo-naczyniowych. Wskazuje się jednak, że nie będzie on dobrym wyborem dla osób z nadkwasotą, wrzodami żołądka i dwunastnicy, a także tych mających problemy z wątrobą.

Przepis na domowy ocet śliwkowy

Istnieją różne przepisy na domowy ocet śliwkowy, dlatego nie zdziw się, jeśli spotkasz się z innym sposobem jego przygotowania. My podamy jedną z możliwości.

Ze śliwek pozbądź się pestek, rozgnieć je i umieść w wyparzonym słoju. Do tak przygotowanych owoców dodaj cukier (75 g na 0,5 kg owoców), a następnie ciepłą wodę w ilości takiej, by wystawała ok. 2 cm ponad śliwki. Przykryj słój gazą, zabezpiecz gumką i odstaw na kilka dni w ciepłe miejsce. Następnie powstały płyn zlej do wyparzonych słoiczków, przykryj gazą, zabezpiecz gumką i zostaw w ciepłym miejscu tym razem na 1-2 miesiące. Ostatnim krokiem jest przecedzenie płynu i przelanie go do buteleczek. Na etapie przygotowań można do domowego octu dodać np. goździki czy cynamon.

Jak stosować ocet śliwkowy?

Ocet śliwkowy ma lekko słodki smak z wyraźnie wyczuwalną kwaskową nutą. W kuchni sprawdzi się jako dodatek do mięs, sałatek, marynat i sosów. Bywa używany także w deserach. Ale ocet śliwkowy, tak jak ocet jabłkowy, można po prostu popijać.

Ocet ze śliwek warto stosować na czczo. Wypijany o tej porze dnia doda energii, pobudzi metabolizm i przyspieszy odchudzanie. Jedną lub dwie łyżeczki specyfiku wlej do szklanki letniej wody, wymieszaj i gotowe.

CZYTAJ TAKŻE:

Pij łyżkę dziennie dla zdrowia jelit, figury i młodego wyglądu. Owocowy ocet z domowej fermentacji

Tłumi apetyt i obniża "zły" cholesterol. Ocet ryżowy ma więcej właściwości

Jeden z najcenniejszych olejów świata. Doceń właściwości zdrowotne oleju sezamowego

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: owoce | zdrowe owoce | ocet | domowy ocet | ocet owocowy | śliwki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL