Skutkiem niedoboru nawet zatrzymanie serca. Tak nieświadomie wypłukujesz potas

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków w organizmie człowieka, regulujący gospodarkę wodną i kluczowy dla prawidłowego funkcjonowania mięśni oraz układu nerwowego. Zarówno nadmiar, jak i niedobór potasu negatywnie wpływają na organizm, przy czym jego niedostateczna ilość może nawet zagrażać życiu. Co powoduje spadek potasu w organizmie? Co wypłukuje ten pierwiastek z organizmu? Wyjaśniamy.

Rola potasu w organizmie człowieka

Potas — razem z sodem, magnezem i wapniem — klasyfikowany jest jako elektrolit. Elektrolity są obdarzone w roztworach wodnych ładunkiem elektrycznym i mogą przewodzić prąd. Ma to wielkie znaczenie dla zachodzących w ciele procesów. Warto przy tym wiedzieć, że ilość sodu i potasu jest ze sobą ściśle powiązana. Niestety, we współczesnym świecie łatwiej o nadmiar sodu niż potasu. Dieta bogata w potas może zaś pozytywnie wpłynąć na organizm, między innymi zmniejszając ryzyko udaru mózgu czy innych chorób układu sercowo-naczyniowego. 

Reklama

Warto więc wiedzieć, co powoduje spadek potasu w organizmie i jak można podnieść jego poziom.

Co obniża poziom potasu we krwi?

Zapotrzebowanie dorosłej osoby na potas wynosi 2000-3000 mg dziennie. Jeśli przez dłuższy czas nie dostarczamy odpowiedniej jego ilości, poziom potasu może radykalnie się zmniejszyć. To tak zwana hipokaliemia, czyli niedobór potasu. Warto wiedzieć, że jego poziom w organizmie mogą obniżać między innymi niektóre leki — na przykład na serce czy na astmę.

Głównie jednak za spadek poziomu potasu odpowiada pocenie się i oddawanie moczu — w tym czasie jest wypłukiwany z organizmu. Spadek poziomu potasu spowodowany jest również przez biegunki. Znaczny niedobór potasu może się pojawić takze w wyniku wymiotów, zatrucia pokarmowego czy infekcji przewodu pokarmowego. Może to być niezwykle niebezpieczne. 

Za niedoborami potasu stoi też nieodpowiednia dieta (w tym również nadmiar używek) czy zbyt intensywne uprawianie sportu mogą obniżyć jego poziom.

Dieta na niedobór potasu

Dobra wiadomośc jest taka, że mamy realny wpływ na poziom potasu w organizmie. Zanim sięgniesz po suplementy, spóbuj uzupełniać poziom potasu właściwie się odżywiając — między innymi jedząc zdrowe i zblinansowane posiłki. 

Chcąc dostarczać sobie ten pierwiastek z pożywieniem, pilnuj by dieta była bogata w warzywa i owoce o dużej zawartości  potasu. Chodzi tu zwłaszcza o banany, awokado oraz pomidory. W uzupełnieniu poziomu potasu w organizmie pomogą także orzechy — szczególnie pistacje.

Co ma najwięcej potasu?

  • awokado, banany, seler, pomidory, ziemniaki, zwłaszcza słodkie
  • grejpfruty, kiwi, agrest, brzoskwinie, porzeczki, winogrona, ananas
  • suszone owoce, takie jak morele, figi, jabłka, rodzynki 
  • zielone warzywa liściaste
  • produkty zbożowe, takie jak kasze, otręby, płatki, pieczywo żytnie i chrupkie

Czy picie wody wypłukuje potas z organizmu?

Czy pijąc dużo wody, możemy niechcący wypłukiwać potas z organizmu? Okazuje się, że tak. Jeśli przelatuje ona przez nasz organizm w dużych ilościach, przy okazji wypłukuje też elektrolity — jak właśnie potas czy magnez. Ważne jest zatem jej wypijanie w odpowiednich ilościach, by organizm był nawodniony, a jednocześnie byśmy nie przyczynili się do usunięcia z niego kluczowych pierwiastków.

Czytaj również: Drętwienie rąk i osłabienie to pierwsze objawy. Niedobór potasu zagraża życiu 

Czy kawa podnosi potas?

Kawa nie tylko nie podnosi poziomu potasu we krwi, ale wręcz może przyspieszać jego wypłukiwanie z organizmu. Każda osoba, która pije dużo kawy, musi się liczyć z ryzykiem wypłukiwania elektrolitów. 

Wszystko dlatego, że spożywana w dużych ilościach kofeina ma działanie moczopędne. Potas wypłukuje się też na skutek wypijania alkoholu.

Podobnie jak kawa działają też czarna herbata zawierająca teinę oraz wiele ziołowych naparów, które przyspieszają pracę nerek, a przez to również mogą przyspieszać wypłukiwanie potasu z organizmu.

Co powoduje spadek potasu?

Niski poziom potasu może objawiać się między innymi uczuciem kołatania serca, częstymi skurczami mięśni, a także występowaniem zaparć. 

Objawy niedoboru potasu mogą być także cięższe. To m.in. porażenie mięśni, niedrożność jelit, spadek ciśnienia tętniczego krwi, a nawet zaburzenia czucia w obrębie rąk i nóg.

Poważne i długtrwałe niedobory potasu prowadzą nie tylko do uczucia osłabienia, zmęczenia czy nerwowości, ale również do zaburzeń rytmu serca, a nawet zatrzymania krążenia. 


Źródła: zdrowie.interia.pl, kobieta.interia.pl

Czytaj też: 

Osłabienie i drętwienia to początek objawów. Niedobór potasu grozi nawet śmiercią 

Zmęczenie, nerwowość i skurcze nóg to jasny sygnał od ciała. Sprawdź elektrolity 

Połącz z wodą, a najlepiej nawodnisz organizm. Szybko odczujesz efekty 

Zobacz też: 

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Dowiedz się więcej na temat: potas | niedobór potasu | jak uzupełnić niedobór potasu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL