Drętwienie rąk i osłabienie to pierwsze objawy. Niedobór potasu zagraża życiu

Potas to jeden z najważniejszych pierwiastków mający wpływ na funkcjonowanie organizmu, a w szczególności serca i układu nerwowego. Reguluje on pracę gospodarki wodno-elektrolitowej oraz kwasowo-zasadowej. Pierwiastek bierze również udział w procesie dotleniania mózgu i ma wpływ na prawidłowe skurcze mięśni. Niedobory potasu poważnie zaburzają działanie organizmu. Jakie są jego objawy, co wypłukuje potas i czy badania poziomu potasu są darmowe? Sprawdzamy.

Objawy niedoboru potasu

Dzienne zapotrzebowanie na potas u dorosłej osoby to między 2000 a 3000 mg. Niedostarczanie składnika do organizmu może doprowadzić po dłuższym czasie do hipokaliemii, czyli niedoboru potasu. Na początku zaburzenie może nie dawać żadnych oznak. Z czasem najczęściej występują takie objawy jak:

Reklama

Do tego może dochodzić również rozdrażnienie czy puchnące kończyny. Objawy niedoboru potasu mogą się jednak różnić. Zależą one od stopnia niedoboru. 

Co wypłukuje potas - na co uważać?

Potas jest wypłukiwany z organizmu przede wszystkim podczas oddawania moczu i pocenia się. Z tego powodu tracić go będziemy np. uprawiając nadmierny wysiłek fizyczny, mając problem z nadpotliwością czy częstym oddawaniem moczu. Potas będą wypłukiwać również biegunki.

Na utratę potasu z organizmu wpływ mają również przyjmowane konkretne leki. Do pozbywania się pierwiastka przyczynią się preparaty na serce, dokładniej medykamenty z grupy glikozydów nasercowych. Ten sam efekt przyniosą leki na astmę (Beta2-mimetyki i metyloksantyny) oraz glikokortykosteroidy.

Do zmniejszaniu poziomu tego pierwiastka w organizmie może przyczyniać się także dieta. Picie dużej ilości kawy może skutecznie wypłukiwać potas. Kofeina działa moczopędnie i przez to będzie wpływać na jego wydalanie. W podobny sposób będą wpływać na organizm napoje energetyczne.

Jak szybko podnieść poziom potasu?

Poziom potasu szybko można podnieść przyjmując elektrolity bogate w ten składnik. W płynnej postaci pierwiastek szybciej się wchłonie. Warto też włączyć do diety produkty, które mają dużą zawartość potasu i pozwolą zwalczyć hipokaliemie.

Jedzenie bananów pozwoli na szybkie uzupełnienie potasu w organizmie. 100 gramów owocu zawiera aż 360 mg tego pierwiastka. Wystarczy już jeden średniej wielkości banan i dostarczamy sobie dużą dawkę potasu.

Jeszcze więcej potasu ma awokado, gdyż jego 100 gramów dostarczy do organizmu 507 mg składnika. Spożywając 200-gramowy owoc uzupełnimy 1/3 dziennego zapotrzebowania na potas.

Czytaj także: Kiedy trzeba sprawdzić poziom witaminy D? Te objawy to sygnał do badania

Przy niedoborze potasu warto również jeść orzechy. Najwięcej pierwiastka dostarczą pistacje. 100 g zawiera 1100 mg pierwiastka, więc ponad 1/3 dziennego zapotrzebowania. W potas bogate są również migdały (733 mg), orzechy ziemne (705 mg) czy laskowe (680 mg).

Znaczną część dziennego zapotrzebowania na potas uzupełnimy jedząc soję. 100 gramów tego warzywa dostarczy do organizmu 2132 mg składnika. Spożywanie jej najskuteczniej wpłynie na walkę z niedoborem potasu.

Do diety osoby cierpiącej na niedobór potasu warto również włączyć: fasolę limeńską (1724 mg), suszone pomidory (1565 mg), czarną fasolę (1483 mg) oraz czerwoną fasolę (1393 mg). Można spożywać również szpinak (558 mg), pędy bambusa (533 mg) czy jarmuż (491 mg).

Jakie są normy potasu we krwi?

Norma stężenia potasu we krwi wynosi od 3,5 do 5,0 mmol/l. Jest to norma dla mężczyzn i kobiet w każdym wieku. Poniżej 2,5 mmol/l mamy do czynienia z ciężkim niedoborem pierwiastka. Powyżej 6,5 mmol/l jest natomiast ciężki nadmiar potasu.

Aby wynik był w normie, trzeba uzupełniać dzienne zapotrzebowanie na potas. Różni się ono w zależności od wieku. Najmniejsze zapotrzebowanie mają niemowlęta. Do 6 miesiąca życia potrzebują one 400 mg/dobę, a do 11 miesiąca 750 mg.

Dzieci w wieku od 1 roku do 3 lat mają dzienne zapotrzebowanie na potas w wysokości 800 mg. Przedział 4-6 lat powinien dostarczać 1100 mg, a 7-9 lat 1800 mg.

Dzienne zapotrzebowanie na potas u dzieci w wieku od 10 do 12 lat wynosi 2400 mg, od 13 do 15 lat 3000 mg. Zapotrzebowanie od 16 roku życia na potas wynosi 3500 mg. Wyższe wymagania na dostarczanie potasu mają tylko kobiety karmiące piersią. Wówczas ich zapotrzebowanie dzienne wynosi 4000 mg.

Badanie poziomu potasu we krwi - ile kosztują, jak się przygotować i kiedy wyniki

Badanie poziomu potasu we krwi jest refundowane przez NFZ. Jednak, żeby tak było, musi ono zostać zlecone przez lekarza. Może być również wykonane prywatnie za około 15 zł.

Na badanie poziomu potasu we krwi należy przyjść na czczo, czyli ostatni posiłek powinien zostać spożyty około 12 godzin wcześniej. Na około 3 dni przed badaniami powinno się ograniczyć spożywanie alkoholu. Zaleca się także w tym czasie nie wykonywać intensywnego wysiłku fizycznego.

Po pobraniu krwi należy czekać na rezultaty. Na wyniki badań poziomu potasu we krwi czeka się zaledwie 1 dzień.

CZYTAJ TAKŻE:

Lekarz zlecił ci morfologię? Uważaj, badanie może ci przepaść

Jeden wskaźnik z moczu ujawni cukrzycę lub chore nerki. Zrób test w domu

Te leki mogą zaburzać wyniki badań. Uważaj przed pobraniem krwi

INTERIA.PL

W serwisie zdrowie.interia.pl dokładamy wszelkich starań, by przekazywać wyłącznie sprawdzone, rzetelne informacje o objawach i profilaktyce chorób, bo wierzymy, że świadomość i wiedza w tym zakresie pomogą dłużej utrzymać dobre zdrowie.
Niniejszy artykuł nie jest jednak poradą lekarską i nie może zastąpić diagnostyki i konsultacji z lekarzem lub specjalistą.

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL